Летният трансферен прозорец обещава не само интересна активност от страна на големите клубове в Европа, но и заради Евро 2012 скоростта на осъществяването на сделките ще е важен фактор.
Факт е, че някои големи трансфери вече бяха договорени и ще бъдат обявени през лятото, а сега предстоят доста сериозни размествания в големите футболни първенства.
Само в Англия броят на играчите, които излизат на пазара - продават ги клубовете им или са свободни агенти, е доста сериозен - най-известните от тях стигат за сформирането на сериозен отбор с амбиции, като сега струват доста по-евтино в сравнение с няколко години по-рано.
Почти всеки мениджър има своя теория за бързите сделки това лято, но тази за влиянието на Евро 2012 е най-популярна. Според нея клубовете бързат да си осигурят играча, които ги интересува преди турнира, за да не се получи промяна в цената при едно силно представяне на желания футболист, което да доведе до вдигане на трансферната му цена.
От друга страна, футболистите и агентите им също натискат за бързи сделки, най-малкото, за да се застраховат - договор сега слага край на спекулациите и напрежението за футболиста, а и по време на Евро 2012 клубът може да хареса някой друг или да се появи по-евтина оферта. Каквато и да е причината, бързането и скоростните сделки на трансферния пазар в Европа са вече факт.
И това лято, трансферите могат най-общо да бъдат групирани в три категории с оглед на тяхното осъществяване.
В първата попадат тези, по които остават формалности, за да бъдат реализирани. Типичен пример за това са трансферите на Лукас Подолски в Арсенал и на Еден Азар в Челси. И по двете сделки се знае трансферната цена, договорките между клубовете са факт, така че остава само продажбата да се извърши през трансферния прозорец.
Във втората група са т.нар. „възможни трансфери". Естествено, тази група е и най-многобройна - поне няколко клуба се борят за един играч или пък агентите на един футболист преговарят с няколко отбора, като към това прибавяме и разговорите с настоящия му отбор.
Пример за подобен случай е Робин ван Перси - холандският голмайстор преговаря с Арсенал, за да продължи договора си, но в същото време агентите му не отказват контакти и с кандидатите за него от Европа, не само от Италия и Висшата лига. Арсен Венгер едва ли ще може да предложи на Ван Перси заплатата, която би му оферирал Роберто Манчини, но пък французинът изпълнява условията, поставени му от Робин - особено това, което се отнася до купуването на нови футболисти и подсилването на състава.
И накрая, това са „невъзможните трансфери". Възможността те да се осъществят на практика е нищожна, но медиите обичат да ги развиват защото звучат интересно и произвеждат заглавия, които грабват окото. Вчера се появи един такъв пример - евентуалното завръщане на нарочения за гонене от Спортинг Валери Божинов в България, по-точно в редиците на новия шампион Лудогорец, който се стяга за атака на Шампионската лига.
Това лято ще е интересно и откъм треньорски назначения - Хосеп Гуардиола освободи един от най-важните постове в треньорската професия и сега бъдещето му е интересна тема. А Ливърпул сложи край на голямото си търсене на наследник на Кени Далглиш с назначаването на Брендън Роджърс от Суонзи.
Естествено, българските фенове се вълнуват най-вече от съдбата на Димитър Бербатов, а според думите му, за момента е сигурно само едно нещо - това лято той ще напусне Манчестър Юнайтед. До края на договора на голмайстора с клуба остава още една година и сега е най-подходящият момент той да бъде продаден, догодина по това време Бербатов вече ще е свободен агент. Това може да бъде избегнато като Димитър остане за още един сезон в Юнайтед, но тогава ще трябва да подпише договор за още една година, тъй като възможностите за автоматично подновяване на договора му се изчерпаха.
Както каза самият той обаче, бъдещето му не е в Юнайтед. А спекулациите за това къде ще играе Бербатов не са спирали от доста време насам - интерес към него има от отбори от Висшата лига, Германия, Франция, Италия и Турция. От Тотнъм през Байерн и Пари Сен Жермен до Галатасарай - този етюд от трансферния пазар определено ще е интересен.
А и неяснотата около цената на българина допълнително засилва елемента на изненада по предстоящия трансфер. Според прогнозите на британските медии, най-ниската цена, на която сър Алекс е готов да се раздели с Бербатов е 5 милиона лири, после се появиха предположения за 7 милиона, а преди дни стана ясно, че който плати 15 милиона лири на Юнайтед получава голмайстора без пазарлъци. Доста широки рамки за сделката, но все пак звучащи разумно за разлика от тези при предстоящия трансфер на Хълк от Порто.
След като купи Азар, Челси веднага обяви, че сделката за Хълк е почти уговорена, като отново става въпрос за сериозна сума - от порядъка на 38 милиона лири, което обаче е далеч от клаузата за освобождаването му - 80 милиона. Лично собственикът на Челси Роман Абрамович се занимава това лято с трансферите и е готов да инвестира сериозно в обновяването на застаряващия състав на клуба, който обаче спечели Шампионската лига. И руският олигарх иска успехите да продължат - както в Европа, така и във Висшата лига.
Сред вероятните трансфери много бързо попаднаха две от звездите на Борусия (Дортмунд) - Шинджи Кагава си тръгва след две поредни титли на Германия, а на пазара излиза и съотборникът му Роберт Левандовски, който през изминалия сезон вкара 30 гола. Няколко големи клуба искат да привлекат двамата, но засега само Манчестър Юнайтед е фаворит №1 за Кагава, докато трансферът на Левандовски явно ще остане за след Евро 2012.
Не можем да пропуснем и «вечната битка» за звездите на Тотнъм - и това лято Лука Модрич и Гарет Бейл ще произвеждат трансферни новини. Сити смени Челси при интереса към Модрич, а за уелсеца кандидат №1 е вече Барселона, а не Реал. Тук обаче, поне според Хари Реднап, вероятността да има трансфери не е малка.
По подобен начин стоят нещата и при двете звезди на Наполи Езекил Лавеци и Единсон Кавани. Все още изглежда, че уругваецът е по-вероятно да бъде продаден първи, особено след като Наполи се размина с Шампионската лига. Досега единствено Сити прояви интерес и към двамата в комплект.
Сред вероятните трансфери попадат и Хави Мартинес от Атлетик (Билбао) и Жорди Алба от Валенсия, който е смятан за най-подходящият заместник на Патрис Евра. Тук попада и Радамел Фалкао от Атлетико (Мадрид), към когото не липсва интерес. Тези трансфери може и да не се окажат толкова скъпи, но ще са важни.
И това лято Уесли Снайдер ще търси изход от Интер, но дали сър Алекс ще е готов да продължи преговорите е трудно да се каже. По-скоро не.
Още една крачка към по-малко вероятните трансфери: Кака все по-рядко попада в титулярния състав на Реал и намеква, че е готов за промяна. Дали обаче ще се намери кандидат за талантливия бразилец. А дали някой ще успее да върне в Европа Роналдиньо, който напусна Фламенго, където се оказа, че има да взима 12 милиона лири неизплатени заплати?
Трансферната лудост, която завърта милиони през лятото тепърва започва и мениджърите и агентите на играчите са във вихъра си. Рисковете са големи, но и наградите са сериозни. Който се справи добре на трансферния пазар ще сглоби силен отбор и ще направи успешен сезон - поне така се предполага. Който не успее, може да загуби работата си. Справка - Кени Далглиш, който бе освободен от Ливърпул не толкова заради слабото представяне на клуба, а заради неуспешните му трансфери, които обаче бяха доста скъпи.
Пазарът отваря, да видим как ще се отрази на сделките Евро 2012 и еуфорията около него.