Нови сили в Шампионската лига

Когато Арсен Венгер се съгласи да плати 50 милиона евро за един футболист, всички сме наясно, че сме станали свидетели на невероятен трансферен прозирец.

И точно така се получи. Отиващото си лято дава сигнал за началото на нова ера в европейския футбол. За първи път в последните две десетилетия статуквото е сериозно застрашено - и претендентите може би имат шанс да изместят досегашните фаворити.

От създаването и разширяването на Шампионската лига, Байерн (Мюнхен) е - допреди появата на ПСЖ на европейската сцена - единственият силен клуб извън Висшата лига, Ла Лига и Серия А. Понякога се случват аномалии - като шокиращия успех на Порто през 2004, но през останалото време едни и същи клубове от Англия, Испания и Италия властват в европейския футбол и се редуват да печелят Шампионската лига.

Осем клуба са спечелили последните 16 издания на Шампионската лига - Барселона и Реал са взели шест титли. Сравнете го с предходния период, в който 16-те титли в турнира са били разпределени между 13 отбора от девет държави.

С изключение на Байерн, всички най-добри играчи и най-големи бюджети са притежание на отборите от Топ 4 във Висшата лига, Реал, Барселона, Ювентус, Милан и Интер.

Това лято обаче европейският елит преживя стряскащо събуждане. В Мадрид определят състава на Карло Анчелоти като „най-добрия в историята на клуба" след покупката на Гарет Бейл за 100 милиона евро, Барселона се сдоби с бразилската супер звезда Неймар, Арсенал счупи собствения си трансферен рекорд с покупката на Месут Йозил за 50 милиона евро, Байерн добави двама играчи от световна класа като Тиаго и Марио Гьотце, Ювентус, Челси и Манчестър Сити също се подсилиха - но доминацията на големите клубове е сериозна застрашена, а силните им позиции започват да отслабват.

Футболът на най-високо ниво отново разшири границите си. В момента в Европа има пет силни първенства - както в спортно, така и във финансово отношение. Германският финал на Шампионската лига не беше случайност и Бундеслигата, която сякаш е имунизирана срещу европейските проблеми, ще продължи да се развива и да расте.

Байерн е фаворит да запази титлата си в турнира, а финалистът Борусия (Дортмунд) подсили сериозно състава си и се раздели само с Гьотце, който премина в Мюнхен. Доскоро в Борусия се случваше нещо различно - клубът събираше добър състав, който скоро след това биваше разпродаден почти изцяло през лятото - както стана с Порто през лятото на 2004. Но Борусия доказа, че клубът е важен играч на европейската сцена и дори се справи с конкуренцията на клубове от Висшата лига, за да привлече халфа на Шахтьор Хенрик Микхитарян.

Пари Сен Жермен се присъедини неофициално към европейския елит - благодарение на новите собственици на клуба, които го купиха през 2011, но покупката на Монако от руския милиардер Дмитрий Риболовлев демонстрира, че в момента френската Лига 1 е мястото, където ритат някои от най-добрите играчи на Стария континент. И там се събраха повече супер звезди отколкото в Серия А и Висшата лига взети заедно. Двата френски гранда похарчиха общо 277 милиона евро това лято, като това прати във Франция Радамел Фалкао и Единсон Кавани, както и поредица други звезди.

Прогнозата, че един от тези два клуба ще спечели Шампионската лига в следващите пет години е неизбежна. Това ще сложи край на мрачния период, в който влезе Лига 1 - единствената титла на френски клуб в този турнир датира от 1993 - първото издание на Шампионската лига, когато Олимпик (Марсилия) спечели турнира по скандален начин, но със съвсем нелош отбор.

Като изключим Испания, където доминират два клуба, футболът отново се превърна в спорт, в който конкуренцията и изравняването на силите са страхотни новини. Новият договор за тв правата на английския футбол ще донесе астрономически суми на клубовете - сделката е за 6,4 милиарда евро и обхваща следващите три сезона, а това осигурява на клубовете от Висшата лига свежи пари, които да вложат в битката със своите съперници.

Никога досега скромни отбори от ранга на Норич, Суонси и Саутхемптън (освен ако не се върнем 30 години назад за шокиращия трансфер на Кевин Кигън) не са и мечтали за звезди като Рики ван Волфсвинкел, Вилфред Бони и Пабло Освалдо.

Във Висшата лига за четирите места, осигуряващи участие в Шампионската лига, ще се борят шест клуба - това означава, че дори Манчестър Юнайтед и Арсенал - редовни участници в турнира от над 10 години, не са съвсем сигурни, дали ще се справят с конкуренцията. Тотнъм загуби Бейл, но на негово място дойдоха Паулиньо, Ерик Ламела, Роберто Солдадо, Етиен Капу, Насер Шадли и Кристиан Ериксен.

В Серия А Наполи и Фиорентина се превърнаха в два от най-опасните отбори в Европа, като успяха да привлекат добри играчи, които доскоро се смятаха за запазени за най-силните клубове. Наполи инвестира най-много от италианските клубове в играчи (и се класира на шесто място в Европа по този показател), като клубът привлече трима от Реал: Гонсало Игуаин, Раул Албиол и Хосе Кайехон, Пепе Рейна от Ливърпул и Дрис Мертенс от ПСВ.

Фиорентна играе изключително атрактивен футбол и вече се подсили с головата машина на Байерн Марио Гьотце. По традиция Милан и Интер отново бяха изненадани от не толкова имените съперници и пак влизат в криза. Интер може би няма да успее да се класира за Шампионската лига, а в Милан ще водят оспорвата битка, за да останат в челото.

Размяната на треньори на върха на европейския футбол също работи срещу елита в краткосрочен план. През това лято си тръгна легендата на Манчестър Юнайтед сър Алекс Фъргюсън, Жозе Моуриньо се върна в Челси, а в Манчестър Сити, Реал, Барселона, Байерн, ПСЖ и Интер се появиха нови треньори. В Юнайтед ще има проблеми в „пост Фъргюсън" ерата, Гуардиола ще трябва да се адаптира в Мюнхен, другите фаворити също не са в идеално състояние. Сега е моментът, в който претендентите трябва да нанесат своя удар.

Ясно е, че никога повече няма да се върнем към времената, когато беше възможно да се изгради силен отбор без пари - както Брайън Клъф изведе Нотингам Форест от Втора дивизия до КЕШ в рамките на две години. Освен това, едва ли някога ще видим триумф в Шампионската лига на клуб от бивша Югославия или Румъния. Но в крайна сметка всичко, което се случи това лято е голяма победа за преследвачите на най-големите клубове в Европа.

Новините

Най-четените