Нойер - защитникът, който носи ръкавици

Само един разговор на четири очи с Пеп Гуардиола му стигаше. Мануел Нойер вече знае, че освен да е най-добрият вратар в света, може да е и един от най-солидните защитници.

На световното човекът с номер 1 в немския отбор направи революция, играейки на ръба на наказателното си поле и с излизания да пресрещне противниците на 25-30 метра от вратата.

Рисковано?

По-скоро доста добре отработено и превръщащо се в амплоа на огромния германец.
Гуардиола вика Нойер на разговор през лятото на 2013-а, когато поема Байерн.

И му казва, че баварците ще копират пресата на Барселона от времето на Пеп - далеч напред, почти на центъра на терена ще са защитниците, които да помагат за стягането на съперника в неговата половина и да го "стискат".

Но за целта атлетизмът на Нойер е необходим - той трябва да играе на 15-20 метра по-напред от всеки вратар. И да е готов да бъде либеро, последен в защитата, без да ползва ръце. Така подсигурява изнесените на центъра бранители - те знаят, че дълъг пас зад тях почти няма шанс да изненада Нойер, който ще го засече преди нападателя.

Доскорошният страж на Барса Виктор Валдес го прави често, особено в мачове на "Камп ноу". Но и в движението, и в усета, и във физическия контакт със съперника, а и в играта с крака, Нойер е едно ниво нагоре.

На световното вратарят-либеро е подал 297 паса! Това прави по над 42 средно на мач. Това са подавания с крака, не хвърляния на топката! Точните са 244, с което процентът на прецизност е 82. За сравнение от 442 подавания на турнира на Лео Меси, само 68% (356 паса) са стигнали там, където са пратени.

Нойер е революционер, който копира идола си Едвин ван дер Саар. Пред 90-те холандецът слагаше начало на атаките на своите с точен пас, но преди това водеше топката поне до 30-ия метър.

Но това е подобрена версия. Мануел признава, че гледа видео на Пепе Рейна, който хвърля топката на 60-65 метра с точност до сантиметър. Но германецът, колкото и да иска да е съвършен, използва най-вече силните си крака.

Ако си на 10 метра зад защитниците, почти на центъра, няма как да пипаш с ръце, нали? А и Нойер е бивш полеви играч, принуден да застане под рамката. Сам казва, че и днес с удоволствие се включва в атака на тренировките.

Първият вратар либеро в историята е Гюла Грошич. Великите унгарци от 50-те играят толкова офанзивно, че се случва някой съперник да се откъсне сам от центъра. Но Грошич го чака и му отнема.

Ян Йонгблод е холандски вратар, включен в състава за Мондиал 1974 по настояване най-вече на Йохан Кройф. Звездата твърди, че при тоталната преса и атака с 8-9 футболисти на "лалетата", Йонгблод ще е полезен заради играта си с крака пред наказателното поле. И той е титуляр.

Е, има и неуспешни експерименти. Рене Игита през 1990-а излизаше пред полето да изнася топката, но често самоцелно. На осминафинала с Камерун, колумбийският вратар опита да лъже Роже Мила, той му отне и вкара гола на победата.

При Нойер засега засечки няма. Неговото представяне в паметния (най-вече с неговите изяви) осминафинал с Алжир на световното е еталон за модерния футбол.

59 пъти Нойер игра с топката в мача. 21 от отиграванията му бяха извън наказателното поле! 19 бяха отнети топки, подадени пасове, шпагати, изчиствания, а други две - намеси с глава! Той спря поне 5 пъти откъснали се от центъра алжирци, изпуснати от високата линия на немската отбрана.

Защитник, който носи и ръкавици. Понякога му се налага да ги ползва. Все пак в CV-то му, а и в милионния договор с Байерн пише срещу заемана дръжност: "вратар".

Новините

Най-четените