Сезон 2013-2014 г. отбеляза драматична промяна във Висшата лига, и нямаме предвид случилото се на терена. Не, отборите продължиха да играят с по 10 полеви играчи и вратар...
В края на финансовата година, на 31 март миналата година, числата показаха, че 15 от 20-те клуба са на печалба. Общата и сума не изглежда фантастична - 198 милиона лири, което прави средно по малко над 10 милиона на клуб.
Но за сравнение, година по-рано графите на същата статиктика бяха пълни с 12 отбора на загуба, като пет от тях бяха регистрирали такава над 50 милиона лири. Общо сумата на минус бе 291 милиона.
Каква е картата на финансите във Висшата лига? От какво печелят клубовете, къде е големият им приход?
Мега договорът за тв права, разбира се, помогна за преобръщането на финансовата картина. Но не е само това. Челси, Сити и Юнайтед опитват да влязат в правилата на финансов феърплей, а Ливърпул дори получи глоба за това, че веднъж го наруши.
И сега и този клуб прилежно спазва правилата, както и Тотнъм и Арсенал - единствените други два динозавъра, които могат да си позволят да харчат луди пари за играчи.
Картата на Висшата лига е за миналия сезон, а за този ще е готова малко след края му.
Но и тази за миналия сезон е показателна за това откъде идват приходите и разходите на един клуб в най-силното и богато първенство в света.
Ето ги десетте на върха на пирамидата.