Aфера с черно тото за 5 милиона евро: Уговорен ли е ПСЖ - Цървена звезда 6:1?

След арестите за черно тото на функционери и съдии в Белгия, футболна Европа се разлюля от още един подобен скандал.

Този път в Шампионската лига, и то с участието на един от най-богатите отбори в света - Пари Сен Жермен.

Авторитетният спортен всекидневник „Екип" разкри, че УЕФА и властите във Франция вече десет дни водят голямо разследване около мача между отбора от Париж и Цървена звезда, игран на 3 октомври.

Френският тим разгроми с 6:1 безпомощния съперник от Белград. Според разследването, резултатът от този мач вероятно е бил манипулиран, за да се изкарат милиони от залагания.

„Екип" твърди, че всичко е започнало няколко дни преди мача. Тогава от УЕФА пускат сигнал до френската служба за борба с финансовите престъпления PNF. В него централата от Нион съобщава на властите в Париж, че се готви някаква измама с резултата. УЕФА разполага с данни от свой информатор, който „заема такава позиция, че може да му се вярва напълно".

Същият източник съобщил, че един от шефовете в Цървена звезда се готви да заложи на различни места колосалната сума от общо пет милиона евро. Залогът бил за това, че собственият му отбор ще падне с пет гола разлика. В схемата били включени и няколко от титулярните играчи на белгарския тим, за да бъде гарантирана разгромната загуба.

Така вечерта на 3 октомври на стадион „Парк де Пренс" гъмжи от полиция. Една част са щатните униформени, мобилизирани да пазят известните с лютия си нрав сръбски запалянковци. Други са от финансовата служба за сигурност, те следят за резултата и поведението на футболистите от Цървена звезда.

Сигналът излиза съвсем точен - Пари Сен Жермен печели точно с пет гола. Най-малко три от шестте попадения за французите влизат при учудваща пасивност и бездействие на отбраната от Белград.

Най-фрапантен е петият гол на Килиан Мбапе, при който сръбските защитници стоят като заковани на едно място. След това германецът Марко Марин намалява разликата, а гол в 81-ата минута на Неймар от пряк свободен удар оформя крайния резултат 6:1.

Всичко това се развива пред очите на служителите от борбата с финансовите престъпления. В тяхната група има и експерт, на когото е възложено да анализира поведението на сръбския отбор. В рапорта си специалистът потвърждава съмненията, че някои от играчите на Цървена звезда са извършили меко казано странни действия. До същото заключение стига и „Екип" при повторно гледане на футболната среща.

Според спортния всекидневник, в досието се оказва замесен и катарският собственик на Пари Сен Жермен Насер Ал-Хелайфи.

Информаторът на УЕФА бил категоричен, че и той има пръст в аферата. Докладвал, че катарският бизнесмен провел определена тайна среща с въпросния сърбин от Цървена звезда, за да договорят всичко. Френските власти завардили мястото, но въпросната среща така и не се провела в посочения час.

Ал-Хелайфи е много едра риба: освен Пари Сен Жермен, той ръководи още медийната група beIN, инвестиционната компания „Катар Спортс Инвестмънт" и е член на организационния комитет на Световното първенство през 2022 г. в Катар.

Но не за пръв път се оказва под прицел за манипулации - само че не за тото, а за самото финансиране на футболния клуб. Рекордните сделки като например привличането на Неймар срещу 222 млн. евро предизвикаха протести като този на Хавиер Тебас, президент на Испанската футболна лига.

Той заяви няколко пъти това лято, че Пари Сен Жермен трябва да бъде изваден от турнирите на УЕФА. Според него катарските собственици на клуба нарушават правилата за финансовия феърплей, като си служат с измами и подправени данни. „Те лъжат в икономически план, и техни жертви са всички онези отбори, елиминирани от Пари Сен Жермен", казва испанецът.

Това досие също е на дневен ред в УЕФА, която веднъж вече глоби френския клуб с 60 млн. евро за погазване на правилата за финансиране.

Заедно с едно участие в евентуално спазарения за тото мач с Цървена звезда, облаците над „Парк де Пренс" съвсем ще се сгъстят.

Според „Екип", засега единствените доказателства са тези - пасивната игра на част от футболистите на Цървена звезда и резултатът на терена.

Няма нищо друго, водещо към извода, че резултатът е манипулиран. Двете организации, които следят за необичайно високи залагания в Европа, също съобщиха, че при тях нямат данни за такова нещо. Което въобще не изключва възможността да бъдат заложени пет милиона евро на екзотичния хазартен пазар в Азия.

На него се разиграват стотици милиони всяка вечер. И най-често при подобни машинации се играе на т.нар. „ексчейндж платформи". Там се залага не срещу букмейкъра, а против други играчи. Просто трябва да сложите една достатъчно висока сума и да дадете добър коефициент, с който да подлъжете хората да заложат срещу вас. След това им прибирате парите и толкова. Букмейкърът също има изгода, тъй като 20% от сумата остава за него.

От засегнатите в аферата страни единствено френската служба за борба с финансовите престъпления PNF потвърди, че действително се води разследване около този мач. УЕФА се измъкна с аргумента, че дори и да съществува нещо такова, няма практика да го обявява на подобен етап.

Пари Сен Жермен и Цървена звезда ожесточено отричат версията за манипулация на резултата, както може и да се очаква.

„Много сме огорчени от тези писания. Това не е възможно, не е истина", заяви почетният президент на клуба от Белград Драган Джаич - лежал не толкова отдавна в затвора за финансови злоупотреби с 9 млн. долара от трансфери на футболисти.

Новините

Най-четените