Авраам Грант: “Този отгоре ни донесе победата”

Само ден, след като официално отпадна от Висшата лига, отборът на Портсмут достигна финал за ФА Къп.

В драматични 120 минути на "Уембли" момчетата на Авраам Грам победиха с 2:0 фаворита в мача Тотнъм.

Нулевото равенство не се промени през редовното време и резултатът бе открит в 99-ата минута от Фредерик Пикион след неволно подхлъзване на Майкъл Доусън, а в 117-ата минута Помпи реши срещата с втори гол на Кевин Принс Боатенг от дузпа.

По този начин Портсмут ще играе втори финал за турнира в рамките на три години, като сега техен опонент ще е водачът във временното класиране в първенството Челси.

Достигането до финал в най-стария турнир в Европа е единствената радост за феновете на "Помпи", които този сезон станаха свидетели на един от най-трудните периоди за клуба в цялата му история.

В рамките на шест месеца от август 2009 г. до  февруари 2010 г. отборът смени четирима собственици, като нито един от тях не успя да изплати дълга от 70 милиона паунда и така на 26 февруари Портсмут беше поставен под администрация. Това означава, че кредиторите избират техни представители, които да ръководят клуба добросъвестно с цел да се избегне ликвидирането му.

Бяха предприети и редица финансови мерки като намаляване заплатите на персонала  - играчи, треньори, лекари и др., всякакви транспортни разходи бяха снети до минимум. На "южняците" им беше забранено дори да продават футболисти, а като за капак им отнеха и девет точки от актива в лигата, с което "Помпи" беше обречен на изпадане. Такава тежка съдба не е спохождала нито един друг клуб в историята на Висшата лига. През месец март положението се влоши още повече. Въпреки, че не бяха получавали дълго време своите заплати, на играчите им се наложи сами сами да финансират отбора, за да могат  да се покрият някои разходи. Нещо характерно за родното първенство, но не и за Висшата лига на Англия.

Изключително интересен казус се създаде и от договорите на Нванкву Кану, Ричард Хюз, Папа Буба Диоп, Джон Утака и Джейми Ашдаун, които имат клауза, че трябва да получат по 100 хиляди паунда на калпак, ако се появят във финала и вероятно по тази причина Грант няма да разчита на тях.

На фона на всичките безумия, струпали се върху Портсмут, блесна геният на Авраам Грант. Достигнал веднъж финал в Шампионската лига с тима на Челси, израелският мениджър видя спасението в друг финал, този за ФА Къп. Фалиралият "Помпи" отстрани по пътя си съставите на Бирмингам и Тотнъм, които са далеч пред тях в класирането на Премиършип, а преди това разгроми с 1:4 като гост и Саутхемптън, с което показа, че класата му е по-висока от тази на отборите от Чемпиъншип.

Участието в последния мач на "Уембли" ще донесе минимум 1 800 000 паунда на клуба плюс участие в Лига Европа догодина, тъй като Челси ще се състезава в Шампионската лига. Ако трофеят бъде спечелен, то приходите ще са 2 700 000 паунда. Класирането във втория по значимост турнир на Стария континент ще донесе допълнителни доходи на клуба и най-вероятно ще засили интереса към неговото закупуване от страна на стабилни собственици.

Авраам Грант ще е допълнително мотивиран да си отмъсти на своя бивш клуб Челси, откъдето си тръгна недооценен. Успехът на Портсмут пръв поглед обаче изглежда невъзможен. "Сините" от Лондон на два пъти през кампанията надиграха "Помпи" с общ резултат 7:1, което показва тяхното смазващо превъзходство, но магията на Купата на ФА е именно в победите на малките над големите.

Пречка пред участието на "Помпи" в Лига Европа може да се окаже фактът, че клубът не е подал документи в срок за лицензиране в УЕФА, защото не са очаквали такъв успех. Администраторът, който движи делата на клуба в момента - Ендрю Андронику, заяви, че се очаква до 31 май документацията да е изрядна... "Вярвам, че имаме основание да задвижим процеса за лицензиране, тъй като постепенно изчистваме дълговете, търсим нов собственик и се очаква скоро клубът вече да не е под администрация. Нямам идея дали имаме правно основание да поискаме лиценз след определения срок или дали ще го получим, но аз нося отговорност пред 100 000 привърженици на клуба да направя всичко възможно да играем в Лига Европа".

Интересното е, че за трофея на "Уембли" ще спорят последните му двама притежатели. Портсмут слечели ФА Къп през 2008 г., побеждавайки с 1:0 скромния състав на Кардиф, а Челси  го направи година по-късно след 2:1 срещу Евертън. Фалиралият клуб на Авраам Грант е печелил само още един път отличието в цялата 130-годишна история на турнира, това става през далечната 1938г. след 4:1 срещу Уулвърхамптън. Отборът има и два неуспеха в последния мач за купата -  през 1929 г. и през 1934 г.

Мисията на "Помпи" сега изглежда почти невъзможна, но те имат предимство от това, че вече са изпаднали от елита и им остава само един важен мач до края на сезона, този на "Уембли", докато "сините" от Лондон все още трябва да се борят за титлата във Висшата лига.

Всеки би си задал въпроса как отбор, който според класирането има едва 14 спечелени точки от 33 изиграни кръга, ще играе финал за толкова значим турнир. Отговорът е лесен - това е магията на ФА Къп. В надпреварата просто стават "чудеса".

Тази година Лийдс, отбор от третото ниво на английския футбол, отстрани шампиона Манчестър Юнайтед, през 2008 г. три отбора от Чемпиъншип достигнаха полуфинала - Кардиф, Уест Бромич Албион и Барнзли, първият от които игра впоследствие и на финал. Година по-рано отново клуб извън елита бе на полуфинал - Уотфорд. Примерите са прекалено много, защото ФА Къп си остава последен шанс за всички отбори в цяла Англия да оставят някаква следа през сезона или да бъдат забелязани.

С класирането си за решителния мач на "Уембли" Портсмут  стана шестият клуб в историята, който въпреки че изпада от Премиършип може да спечели купата. Последният изпаднал вече отбор, който грабна трофея същия сезон е Мидълзбро през 1997 г.

Давид срещу Голиат - така може да се нарече предстоящия финал за ФА Къп между отборите на Портсмут и Челси този сезона. Дори и да не триумфира след последния съдийски сигнал, отборът на Авраам Грам доказа, че във футбола няма невъзможни неща, доказа, че съдбата на един клуб се решава само и единствено на зеления терен, а не по съдилища, банки и други подобни. Този спорт трябва да носи забавление на хората, това е игра, която съревновава участниците в нея според качествата им, а не според финансовите им възможности. Въпреки, че в последното десетилените футболът в Англия все повече се превръща в бизнес, в резултат на  големите инвестиции, Помпи доказа, че духът и вярата на отборите там не могат да се измерят материално, те нямат цена.

Новините

Най-четените