Фирменият футбол на Стивън Джерард в Рейнджърс

Макар и само с 1:0, шотландският Рейнджърс победи с 1:0 руския Уфа и вече жадува за класиране в груповата фаза на Лига Европа. 50 000 фенове на "Айброкс" драха гърла след гола на Конър Голдсън в 41-вата минута.

С едно попадение повече великият клуб заминава за реванша в Русия, а при новия си мениджър Стивън Джерард Рейнджърс вече няма загуба в цели десет официални мача поред.

Легендата на Ливърпул пое шотландския тим по-рано това лято, а мнозина изтълкуваха назначението му като PR-акция. Идеята е на спортния директор на клуба Марк Алън, бивш футболист от полупрофесионално ниво и дипломант по бизнес-мениджмънт. Натрупал опит като шеф в академията на Манчестър Сити, Алън я напуска преди година след скандал за незаконно привличане на млади играчи и тежка глоба от 300 000 паунда. Тогава става спортен директор на Рейнджърс.

Още в началото Марк Алън осъзнава, че на завърналия се от изгнанието по долните дивизии след фалита отбор му е нужен човек с три неща в характеристиката: лидер, победител и характер. След няколко срещи със Стивън Джерард се убеждава, че именно 38-годишният англичанин е точният човек.

07:54Роман Абрамович иска да продаде Челси

Разбира се, босът на Рейнджърс Дейв Кинг, известен още като Шотландския Доналд Тръмп, веднага възприема предложението. След като доста години не си правил бомбастични трансфери, какво по-хубаво да привлечеш някоя знаменитост като Джерард за мениджър?

Ясно е, че бившата звезда на Ливърпул от световна класа има почитатели от Пекин до Лондон, което според самия Кинг е много хубаво за бъдещата популярност на Рейнджърс.

Марк Алън е специалист и в работата с медиите. Още в началото на трансферния прозорец той успя да насочи техния фокус към Рейнджърс със слухове, че за състава са „почти осигурени” звезди като Уейн Руни, Джон Тери, Глен Джонсън и Фернандо Торес. Всичко остана само в сферата на слуховете, но футболното население обърна поглед към събитията на „Айброкс”.

Самият Стивън Джерард е твърде витиеват, когато стане въпрос за непосредствените му цели в Рейнджърс. Такъв е и Марк Алън: „Краткосрочно трябва да станем конкурентни на останалите. В по-далечен план – да спечелим шампионата на Шотландия. Дългосрочната цел? Да върнем клуба на предишното му ниво”. Тоест, в елита на Европа.

Дали обаче Рейнджърс счита Джерард за недостатъчно класен мениджър, за да свърши работата по-бързо?

Самият той казва така: „Името може да бъде проблем, когато започваш мениджърска кариера. На известните бивши играчи понякога се появяват оферти, на които не се отказва. Но това е риск да разрушиш репутацията си, и повече никога да не те поканят в голям отбор”.

В миналото Джерард отказа съмнителното предложение от МК Донс и избра академията на Ливърпул. По съвет на бигбоса Юрген Клоп отначало не работеше с конкретен отбор, а просто наблюдаваше различните възрастови групи. Накрая се ангажира с юношите на 18 години. Там се научи на доста неща, преди да го повикат в Глазгоу.

Факт е обаче, че дотук името му работи за Рейнджърс. За първата приятелска среща клубът продаде 40 000 билета, нищо че точно тогава вървеше световното първенство. А в десет мача дотук англичанинът работи почти безупречно.

Какви са неговите маниери на работа във футбола? Бившият му мениджър в Ливърпул Рафа Бенитес още навремето каза, че футболистът Стивън Джерард е способен да даде невероятна страст на отбора си.

„Така е действително, когато видя съперника с топката, адреналинът ми се вдига рязко нагоре. Мога да им я отнема самоотвержено, а във футбола това отличава смелчаците от страхливците”, потвърждава самият Стивън.

Още 16-годишен той е бил толкова агресивен на терена, че се налага да го пратят при спортния психолог. Но и като треньор в академията на Ливърпул Джерард залага много на спечелването на единоборствата. „Мразя да гледам футбол без борба!” – така гласи един от неговите закони в бранша.

Това всъщност е другата, не по-малко важна страна на футбола, в който зрителите обичат да се наслаждават на изящни финтове в стила на Йохан Кройф или Зинедин Зидан.

Той признава, че са му повлияли всички треньори, с които е работил. Но споменава най-вече трима от тях: Рафа Бенитес, Фабио Капело и Брендън Роджърс.

Първите двама са го научили да разбира тактиката в играта, а Роджъс добавя изработването на бойните планове за владеене на топката. В академията на Ливърпул Джерард е прилагал различни варианти на игра: 4-4-2 с ромб, 4-2-3-1, а когато отборът му беше връхлетян от травми, заложи на 3-4-3 с много бързи крила.

Но във всички случаи личеше фирменият футбол на Ливърпул от времето на Роджърс и Стивън Джерард, който залагаше преди всичко на агресивната преса като в сезон 2013-14. Тогава съставът завърши втори във Висшата лига, само на две точки от Манчестър Сити.

Сега в Рейнджърс Стиви се опитва да направи същото. Има си и верен помощник – Гари Макалистър, който навремето му помогна като млад да се адаптира в състава на Ливърпул, воден от Жерар Улие.

Според бившия му съотборник Майкъл Оуен, най-важното качество на Стивън Джерард е дълбоката интуиция по отношение на играта и процесите в нея. Още в началото Оуен прогнозира: „Мисля, че Стиви ще играе в схема 4-3-3. Като футболист той винаги е имал четирима защитника зад гърба си. А и всичко, което е учил от Улие, Бенитес и Роджърс, предполага подобен вариант”.

Прогнозата се оказа точна, и днес Рейнджърс играе точно така, със стремеж към точни пасове и активна преса. А статичните положения са въздигнати в култ, ако се съди от следната статистика: за десет мача Рейнджърс на Джерард е вкарал пет гола след подобни изпълнения, без да допусне нито един!

Какво да очакваме през очертаващия се като изключително интригуващ сезон?

След четири години в изгнание по долните дивизии заради фалита, през 2016 г. Рейнджърс успя най-сетне да се завърне в елита. Но и в двата сезона завърши трети, след големия враг Селтик и Абърдийн. Ще успее ли Стивън Джерард да донесе на „Айброкс” рекордната 55-а шампионска титла? Без съмнение, привържениците на отбора го желаят повече от всичко. Давай, Стиви!

Новините

Най-четените