Дузпи и герой Акинфеев пратиха Русия на 1/4-финал!

Велика победа срещу Испания Снимка: Getty Images
Велика победа срещу Испания
В герой за Сборная се превърна вратарят Игор Акинфеев, който спаси два удара от бялата точка на испанците, а грешниците бяха Коке и Яго Аспас.
Тъгата на испанците Снимка: Getty Images
Тъгата на испанците
Акинфеев спаси последната дузпа на Яго Аспас с крак
Радостта от победата

Русия продължава с великолепното си представяне на домашния Мондиал 2018 и се класира за 1/4-финалите след победа над Испания с 5:4 (1:1 в редовното време и продълженията) след изпълнение на дузпи.

Въпреки огромното превъзходство по трибуните на домакинските фенове и мощната подкрепа, двубоят започна мечтано за Испания. Още в 12-ата минута „ла фурия“ поведе, след като Сергей Игнашевич си отбеляза нелеп автогол, докато се опитваше да опази Серхио Рамос при едно центриране.

По този начин, на 38 години и 352 дни, Игнашевич се превърна в най-възрастния футболист, отбелязвал си автогол на световни футболни финали, а автоголът бе под №10 на Мондиал 2018, като досегашният рекорд по този показател бе само шест.

След гола испанците не успяха да направят нито една смислена атака към противниковата врата до края на полувремето, а Русия натисна и заслужено стигна до изравнително попадение.

В 40-ата минута реферът Бьорн Кайперс отсъди дузпа в полза на домакините, след като Дзюба игра с глава след корнер и прати топката във вдигната ръка на Жерар Пике и въпреки близката дистанция между топката и ръката на защитника, съдията посочи бялата точка. Самият Дзюба се нагърби с отговорността и не сбърка – 1:1.

През второто полувреме Испания държеше инициативата, докато Русия се опитваше да контраатакува, но и двата отбора така и не успяха да стигнат до чисти голови позиции пред противниковите врати. Пет минути преди края на редовното време Андрес Иниеста, който се появи като резерва от пейката, стреля опасно от границата на наказателното поле, но Акинфеев покри добре долния си десен ъгъл и отрази удара му.

По този начин двубоят влезе в продължения. През първите 15 минути испанците играха много по-добре и въпреки че си подадоха точно над 1000 пъти, отново не успяваха да стигнат до положения пред вратата на Акинфеев и резултатът се задържа 1:1.

Ситуацията не се промени и във второто продължение, в което Испания имаше силни претенции за дузпа, която съдията Кайперс правилно не отсъди, а в заключителните секунди Родриго опита удар от дистанция, който бе прекалено слаб, за да затрудни Акинфеев.

При дузпите руснаците не пропуснаха нито веднъж, а 32-годишният Акинфеев спаси ударите на Коке и Аспас, пращайки Русия на 1/4-финалите. Там Сборная ще чака победителят от мача между Хърватия и Дания, който е по-късно тази вечер.

ДУЗПИ (1:1 в редовното време и продълженията):

2:1 ГОЛ, Иниеста (прати Акинфеев в грешния ъгъл)
2:2 ГОЛ, Смолов (Де Хеа пипна топката, но тя се оказа прекалено силна и влезе)
3:2 ГОЛ, Пике (след рикошет в дясната греда)
3:3 ГОЛ, Игнашевич (технично изпълнение)
3:3 ПРОПУСК, Коке (много слаба дузпа и Акинфеев спаси)
3:4 ГОЛ, Головин (в центъра на вратата, но много силно)
4:4 ГОЛ, Рамос (излъга Акинфеев и спокойно прати топката в другия ъгъл)
4:5 ГОЛ, Черишев (отново в центъра на вратата)
4:5 ПРОПУСК, Аспас (Акинфеев спаси с крак)