Литекс с първа Суперкупа след пет финала

Отборът на Литекс взе първата си Суперкупа на България

Отборът на Литекс спечели първата си Суперкупа на България след пет изиграни финала за трофея. Тази вечер "оранжевите" биха с 2:1 носителят на Купата на България. И двете попадения за Литекс бяха дело на чужденци - Александър Барт в 17-та минута и Уилфред Нифлор в 101-та минута на продължението. Голът за Берое отбеляза Джемал Берберович, който вкара топката в собствената си врата след грешка в защитата.

Въпреки опитите си да отбележи още в редовното време, Литекс трябваше да изчака до продълженията когато Нифлор се възползва от единствената недобра намеса на вратаря на Берое Теодор Скорчев.

Преди този успех шампионите от Ловеч бяха абсолютен рекордьор по загубени финали. "Оранжевите" са участвали н общо пет от осемте спора за отличието, но загубиха четири от тях. Тези поражения баха в последните четири години. За Берое това бе първо участие в спора за Купата.

№1 по спечелени мачове за Суперкупата са Левски и ЦСКА, които са прибирали отличието по три пъти във витрината си. Това бе четвъртият двубой, чието редовно време завърши наравно и едва вторият, при който не се стига до дузпи.

През тази година за първи път двубоя нямаше награден фонд и спонсор. С организацията му се зае изцяло професионалната футболна лига. Структурата, която временно се води от финансовият директор на Левски Константин Баждеков почти сигурно ше бъде на загуба от провеждането му.

"Един такъв мач с най-добри условия, които успяхме да постигнем с национална спортна база и с полицията е от порядъка на 30 хиляди лева, в което е включено всичко от медалите до охраната", коментира пред Дарик радио Константин Баждеков.

За да се покрие поне тази сума двубоят трябваше да бъде посетен от 10 000 зрители, които да платят по 3 лева за вход. На стадиона обаче имаше между 2000 и 3000 души, повечето, от които привърженици на Берое. Агитката на Литекс бе малка като предварително шампионите поискаха 600 билета, докато Берое взе 3000 пропуска.

Трофеят бе спечелен от Литекс в отсъствието на капитана на тима Ивелин Попов. По същото време юношата на Левски летеше от Санкт Петербург към София след като взе участие в контролата на националния отбор с Русия.