Скандал разтресе немския футбол: Йозил напусна Бундестима заради расизъм

След безславното отпадане на Германия още след груповата фаза на Мондиал 2018, скандалите около Бундестима не спират.

Световният шампион от 2014-а Месут Йозил обяви оттеглянето си от националния отбор и изтъкна като причина за това расисткото отношение към него.

Припомняме, че вече бившият германски национал, заедно с Илкай Гюндоган, позираха до турския президент Реджеп Ердоган преди няколко месеца, а Йозил публикува снимката в социалните мрежи и написа "нашият президент". Това му донесе множество критики, които се усилиха след невзрачното му представяне на Световното първенство.

Звездата на Арсенал обясни какво точно се е случило.

"През май се срещнах с президента Ердоган в Лондон по време на образователно благотворително събитие. Запознахме се през 2010 г., когато заедно с Ангела Меркел изгледаха мача Германия - Турция в Берлин. Оттогава нашите пътища често се пресичаха в различни страни.

Зная, че снимката ни предизвика бурна реакция в германските медии. Някои ще ме обвинят в лъжа, но тази снимка няма политическа връзка. Майка ми никога не ми е позволявала да забравям какъв е произходът ми и какви са семейните ни традиции. За мен снимката с Ердоган не е политика. Просто изразих уважение към управлението на страната на моето семейство.

Аз съм футболист, а не политик и срещата с президента нямаше никакъв политически подтекст.

Говорихме за същите неща, за които говорим на всяка наша среща - за футбола. Ердоган също е играл футбол в младостта си и обича спорта. Германските медии отразиха това в различна светлина, но истината е, че ако не се срещна с президента, това би означавало неуважение към корените на моите предци, които със сигурност биха се гордели с мен днес.

Няма значение как се казва президентът, важното е, че е президент.

Сигурен съм, че кралицата и премиерът на Великобритания Тереза ​​Мей също вярваха, че трябва да покажем уважение към Ердоган, когато той пристигна в Лондон. Турски президент или немски - бих се държал по същия начин. Да, може да е трудно да се разбере от някои, но е така.

В повечето култури една личност и неговата позиция в правителството са неразделни един от друг. Но в случая не е така. Когото и да изберат в Турция, бих се снимал с него.

Някои германски вестници използваха снимката, за са пропагандират своите идеи. По някаква необяснима логика, снимката стана причина за отпадането ни в Русия. Не критикуваха играта ми, не критикуваха играта на отбора, а критикуваха турското ми потекло и уважението, което демонстрирах. Преминаха граница, която не може да бъде преминавана. Медиите се опитват да настроят срещу мен цяла Германия.

Много съм разочарован от двойните стандарти. Лотар Матеус се срещна с друг световен лидер (Владимир Путин) преди няколко дни, но почти никой не го критикува.

Той е почетен капитан на германския национален отбор, но никой не му поиска публично обяснение. Ако вестниците вярват, че не е трябвало да ме взимат на Световното първенство заради случая с Ердоган, то Матеус трябва да бъде лишен от това да бъде почетен капитан.

Не ли така? Или турският ми произход ме прави по-подходяща цел?", попита Йозил.

Той приключва кариерата си в Бундестима с 92 мача и 23 гола на сметката си и със славата на световен шампион от Мондиал 2014.

"Отношението, което получих от страна на Германския футболен съюз и хората в страната, направиха така, че вече не искам да нося фланелката на националния отбор.

Чувствам се нежелан и смятам, че всичко това, което постигнах на международно ниво от 2009-а сякаш е забравено.

С натежало сърце обявявам, че повече няма да нося екипа на Германия заради събитията, които се случиха в последните седмици, които ми донесоха усещането за неуважение и расизъм. Преди носех фланелката на Германия с гордост, но вече не.

Това е тежко решение, защото винаги съм давал най-доброто от себе си за отбора. Но когато високопоставени членове на Германския футболен съюз се отнасят по подобен начин с мен, не уважават турските ми корени, използват ме за политическа пропаганда, просто няма как да продължа. Затова слагам точка. Футболът не бива да дава възможност да се случват подобни неща. Расизмът не трябва да се приема и толерира", написа Йозил.

Той директно атакува и шефа на германската федерация Райнхард Гриндел.

"В очите на Гриндел и неговите хора съм германец, когато печелим и имигрант, когато губим. Плащах данъци в Германия, дарявах за германски училища, спечелих световната купа с Германия, но обществото така и не ме прие.

Аз съм считан за "различен", въпреки че получих награда за интеграция в германското общество и през 2015 г. станах "посланик на германския футбол". Сега се оказва, че не съм германец... Има ли някакви критерии, на които не отговарям?

Приятелите ми Лукас Подолски и Мирослав Клозе не са наричани полски германци, така че защо аз съм "турски германец"? Факт е, че имам турски корени и че съм мюсюлманин, но съм роден и образован в Германия. Защо хората не искат да признаят, че съм германец", завършва той.

Новините

Най-четените