Муамба е бил мъртъв 78 минути

Трудното възстановяване на Фабрис Муамба тепърва започва, но лекарите обясниха, че 23-годишният футболист е бил спасен по чудо на терена, след като сърцето му е било спряло за 78 минути. Муамба колабира на терена в мача на Болтън срещу Блекбърн и лекарите се бореха докрай, за да го спасят.

Сега лекарът на Болтън Джонатан Тобин разказва разтърсващи подробности от битката за живота на Муамба - 15 електрошока от дефибрилатора са били нужни, за да тръгне отново сърцето на футболиста. Първата и най-трудна част от съживяването на Фабрис е продължила час и 18 минути, време, през което той на практика е бил мъртъв.

Доктор Тобин разказва и за бясната надпревара с времето, докато е седял с Муамба в линейката на път за болницата и признава, че при пристигането той не е бил съвсем сигурен, че играчът ще оцелее.

Първоначално медицинският екип се мъчи 48 минути, за да върне към живот Муамба - това е времето между колапса на играча на терена и пристигането му в болницата. Следват още 30 минути усилия на екипа в болницата, за да тръгне отново сърцето на Фабрис.

"Всъщност, през цялото това време Фабрис беше мъртъв - допълва доктор Тобин, който допълва, че с нахлуването в болницата се е уплашил, че животът на играча може и да не бъде спасен.

Доктор Тобин е направил два електрошока с дебифрилатора, докато Фабрис е лежал на терена, а около него се бяха събрали медицинските екипи на двата отбора.

Доктор Тобин разказва за момента, в който е дотичал до лежащия на земята Фабрис: "Не мога да опиша напрежение, което ме беше обзело в този момент. Фабрис имаше сърдечен арест - сърцето му показва, че има електрическа активност, но не и мускулна. Това е нещо, което обикновено се свързва с действието на наркотици или силен шок. За да съживим Фабрис му направихме 15 шока с дефибрилатора, 12 от тях бяха в линейката."

Кардиологът доктор Сам Мохидин, който се грижи за Муамба в болницата заяви, че е възстановяването на играча "изключително", с оглед това колко дълго време сърцето му е било спряло.

Доктор Тобин разказва, че най-дългият и тежък период е бил този, в който той се е опитвал да накара сърцето на Фабрис да тръгне отново. И си спомня, че се е разплакал в коридора на болницата, осъзнавайки, че може да загуби борбата за живота на играча.

Добавяме и мнението на доктор Андрй Дийнър, кардиолог и фен на Тотнъм, който скочи от мястото си на трибуната, за да излезе на терена и да помогне на играча.

"Мисля, че чудо е най-точната дума за спасяването на Муамба - обясни доктор Дийнър. - След това говорих с Муамба, който в болницата демонстрира добро настроение. Казах му: "Ти си много добър играч", а той ми отвърна: "Старая се".

При тези думи доктор Дийнър се разплакал. Сега обаче може да ни разкаже как е решил да изтича на терена.

"Гледах мача с брат ми и видях, че Муамба пада, след това лекарските екипи тичаха към него. Видях, че се опитват да му направят сърдечен масаж, тогава казах на брат ми: "Той има проблем със сърцето, трябва да помогна". Брат ми се съгласи и хукнах към терена. Очаквах, че ще ме върнат и ще ми кажат, че нямат нужда от мен. Но в този случай всички действаха като по учебник как екипът трябва да се справя със сърдечен арест."

Новините

Най-четените