Оранжево ли ще е лято 2012?

СТРАХОВИТ ПОТЕНЦИАЛ В АТАКА

37 гола в 10 срещи. Не е лошо! В квалификационната кампания за Евро 2012 Холандия бе най-резултатният отбор и почти не падаше под четири на мач.

Дори и като се има предвид, че в сметката влизат двете победи с 11:0 и 5:0 над Сан Марино, "оранжевите" пак си остават тим със страховит потенциал в атака, чийто треньор се чуди кого да остави извън игра.

След като Клаас-Ян Хунтелаар стана голмайстор на квалификациите с 12 гола, това логично го поставя във ролята на фаворит в сравнение с конкурента му за титулярен централен нападател Робин ван Перси, който напоследък прави чудеса в Арсенал, и е цяло щастие, че РВП може да играе и по фланга.

Подобно е положението и с Дирк Каут който се подвизава на различни позиции в атаката, а Рафаел ван дер Ваарт е още по-универсален, така че в националния отбор най-често играе в халфовата линия до Уесли Снайдер и пред капитана Марк ван Бомел.

НА ЧИЕ МЯСТО МОЖЕ ДА ВЛЕЗЕ РОБЕН?

Тъй като вече изброихме шестимата халфове и нападатели, остава да виси със страшна сила въпросът кой трябва да отпадне, за да се върне в игра Ариен Робен, пропуснал доволна част от сезона заради вечните си контузии. (Най-вероятно това би бил Каут, ако Кени Далглиш продължава да го държи предимно резерва в Ливърпул).

Естествено, както сме казвали и друг път в тази поредица, да му има човек проблемите на треньора Берт ван Марвайк, да не го мислим, той си знае работата.

Атакуващият облик на отбора изглежда като крачка напред в сравнение с представянето на Мондиал 2010, където при холандците преобладаваше грубият прагматизъм - с акцент върху думата "груб", въплътен от дуото в средата на терена "Ван Йонг" (Марк ван Бомел и Найджъл де Йонг).

В квалификациите обаче Де Йонг донякъде загуби позиции - както в полза на далеч по-атакуващия Ван дер Ваарт, така и често пъти на младото откритие от ПСВ Кевин Строотман, който играе на неговия пост.

НОВ ТОТАЛЕН ФУТБОЛ?

Трудно е да си представим, че срещу Германия и Португалия в "групата на смъртта" на Евро 2012 Ван Марвайк би се осмелил да излезе с цели петима офанзивни футболисти (Ван Перси, Хунтелаар, Каут, Ван дер Ваарт и Каут плюс Робен на мястото на някой от тях), но кой знае, може пък бившият наставник на Фейенорд да е развил някакъв свой вариант на тоталния футбол от 70-те години.

В наскоро изиграната контрола срещу Германия преди изтеглянето на жребия, поставил двете европейски суперсили в една група, схемата бе с двама дефанзивни (Ван Бомел и Строотман), Снайдер пред тях и тризъбец в атака Каут - Хунтелаар - Бабел. Тъй като този вариант не сработи срещу немците и Холандия загуби с 0:3 (като имаме предвид, че това все пак е контрола, в която не играха и част от титулярите), защо да не си помечтаем за по-атакуващия вариант...

ЗАЩИТАТА Е ЯСНА

В отбранителен план до голяма степен нещата са ясни - на вратата е един от най-добрите в света Мартен Стекеленбург, а пред него безспорни са Грегори ван дер Вил и Йорис Матайсен (изиграли пълни 90 минути във всички квалификационни мачове) и вторият капитан Джони Хейтинга.

Младият Ерик Пийтерс от ПСВ се наложи като титуляр след оттеглянето на бившия капитан Джовани ван Бронкхорст, който спря с футбола миналото лято, но наскоро счупи костица на крака и това би могло да му изиграе лоша шега. Не че е болка за умиране, де - треньорът разполага с варианти, като при това повечето от избраниците му могат да играят на различни позиции в защита.

РЕВАНШ - ОТБОРЕН И ЛИЧЕН

Безспорно това поколение на "лалетата" е обзето от жажда за реализация и реванш, след като достигна на финала на световното в Южна Африка, но го загуби в продълженията от Испания, а преди това на Евро 2008 отпадна доста изненадващо, след като подцени Русия на четвъртфиналите.

Реванш ще гони и може би най-добрият плеймейкър в съвременния футбол Уесли Снайдер, който миналата година определено бе ощетен, като дори не попадна в тройката за "Златната топка" след феноменалното си представяне на Мондиал 2010 и преди това в клубния си отбор Интер.

Компания в това отношение ще му прави и Робин ван Перси, който през 2011 чупи голови рекорди с екипа на Арсенал, но това не бе достатъчно, за да попадне сред 23-мата номинирани за престижното отличие тази година...

Именно силно европейско и най-вече титла на Холандия би могла да поправи тези несправедливости на съдбата, а и да даде утеха за други в миналото като загубените финали на световните шампионати през 1974 и 1978.

Тъй като Холандия е отбор, традиционно радващ с атрактивната си игра, а публиката му създава добро настроение с положителното си излъчване, светът на футбола само би спечелил от едно оранжево лято в Полша и Украйна.

Новините

Най-четените