Само на 12 години той вече печели овации в академията на Селтик.
Там потриват ръце, защото знаят, че разполагат с един от най-големите таланти, които шотландският футбол е виждал от години насам.
Става въпрос за родения в Сомалия нападател Ислам Феруз, чиито качества скоро привличат вниманието на по-богати клубове.
Той осъществява голям трансфер в Челси само на 15 години, но оттам нататък кариерата му не просто протича разочароващо - тя сякаш така и не започва истински.
Бързоногият футболист се решава на голямата промяна през септември 2011 г., когато "сините" броят за него 300 хил. паунда, макар че той още не е изиграл и минута футбол при мъжете.
Тогавашният мениджър на Селтик Нийл Ленън не крие разочарованието си, че клубът губи такъв талант, на когото е възлагал големи очаквания.
"Детелините" са привлекли Феруз още 10-годишен и даже са допринесли за това семейството му да не бъде депортирано обратно в Сомалия, но са принудени да се разделят с потенциалната звезда.
"Положихме всички усилия да задържим футболиста и направихме предостатъчно, за да го накараме да се чувства като у дома си тук", отбелязва Нийл Ленън.
"Но той има други хора в обкръжението си, които го съветват. Моето мнение е, че го съветват грешно, но изглежда сме безсилни в тази ситуация. Той е само на 15, така че има други хора, които бих посочил с пръст, а не самия играч".
Ленън се оказва абсолютно прав, тъй като Феруз потъва в цялата мрежа от футболисти на Челси, разпращани насам-натам под наем.
Началото на "Стамфорд Бридж" все пак е обещаващо и той бележи два гола за новия си тим във финален мач от младежката Купа на Англия през 2012-а.
Година по-късно Ислам Феруз получава уникален шанс да дебютира за първия отбор, предоставен му от самия Жозе Моуриньо.
Паметното събитие в кариерата на нападателя се случва в предсезонната подготовка в Азия, където Феруз се появява в игра в два мача.
Макар че е далеч от това да се наложи в Челси, сомалиецът (който вече се изявява в юношеските национални гарнитури на Шотландия) е награден с нов дългосрочен договор в началото на 2014 г.
New @HibsOfficial loanee Islam Feruz scores "perfect hat-trick" for Scotland under-19s in 2012 #SkyDeadlineDay pic.twitter.com/qTJqKfaK55
— Sky Sports Scotland (@ScotlandSky) September 1, 2015
Оттам "сините" започват да го преотстъпват на различни отбори с надеждата да натрупа игрово време, като първата му спирка е руският Криля Советов.
Тогава обаче наемът трае общо... два дни.
"Съжалявам, че това се случи", пише Феруз в социалните мрежи. "Но искам да обясня причините за действието си и се надявам да бъда разбран. След няколко дни в Русия осъзнах, че още не съм готов за толкова драматична промяна в живота си".
Играчът разяснява, че всички са се отнесли много добре с него в новия му клуб, но въпреки това, той не се чувства "комфортно" и затова не може да "изрази себе си" на футболния терен.
"В един момент беше много трудно за мен да свикна и с английския начин на живот, така че не намирам силите в момента да премина през това в друга страна. Може и да съжалявам за решението си в бъдеще, но мисля, че правя правилното нещо".
За да стане ситуацията още по-странна, Ислам Феруз се съгласява да се премести в друга страна броени дни по-късно, когато се присъединява към гръцкия ОФИ Крит.
Тогава треньор там е Дженаро Гатузо и Феруз прекарва под ръководството на италианеца 6 месеца - в които обаче записва всичко на всичко един мач за първенство и два за Купата на Гърция.
През януари 2015-а се мести в Блекпул, но в Чемпиъншип е ограничен до две появи от резервната скамейка с общо 16 минути на терена и се запомня предимно с една изцепка в социалните мрежи.
"Този отбор по-често бие център, отколкото изпълнява корнери", пише играчът в Twitter за собствения си тим след тежка загуба от Брентфорд.
Логично, той бързо е върнат на Челси и този път клубът му го праща обратно в Шотландия с надеждата за ново начало в кариерата.
Така Ислам Феруз се оказва в Хибърниън и отново е в страната, където е израснал.
"Разбира се, че мога пак да стигна до първия отбор на Челси, имам дълъг договор и от мен зависи да се представя добре в периода си под наем тук, за да се върна. Винаги съм вярвал във футболните си способности. Станах по-мъдър, направих грешки, но се поучих от тях", уверява той при представянето си в Хибърниън.
Ден по-късно идва поредната му издънка в парадоксално противоречие с тези думи.
Ислам кара своето Порше за 80 хил. паунда, когато полицията в Глазгоу го хваща, че шофира, докато книжката му е отнета и че кара без застраховка. Футболистът е обвинен и за възпрепятстване на закона, тъй като е пробвал да излъже полицаите за самоличността си.
На терена нещата не се развиват по-добре и след шест появи като резерва без вкаран гол, футболистът напуска безславно Хибърниън.
Кариерата му окончателно добива парадоксален облик, когато той е пратен в Актобе през февруари 2016 г., но изчезва от лагера на казахстанския клуб само ден по-късно.
После Феруз прекарва половин година в скромния белгийски Мускрон-Перувелц и записва осем мача за този клуб, което се оказва рекорд за него.
Това не е достатъчно за белгийците да го изтърпят дори до края на сезона и той е натирен, когато изтича половината от периода за наем.
На 22 години, с репутация на проблемен характер и все още без гол в мъжкия футбол, опциите пред Ислам няма как да не са сведени до минимум.
Последният му шанс идва през януари 2017 г. с английския Суиндън Таун от Първа лига, но след нови четири мача без гол, и тази афера приключва.
Ислам Феруз се оказва нежелан и сякаш свършил за футбола, като следва период от година и половина, в който той така и не си намира отбор.
Челси най-сетне къса договора му през януари 2019-а и 23-годишният Феруз приключва като напълно провален някогашен талант.
Парадоксите при него обаче не приключват там, тъй като по-рано тази година стана ясно, че той основава своя собствена модна марка.
Феруз е решил да продава бейзболни шапки, брандирани с надписа "Controversial One" - Противоречивия.
Това вероятно е свързано с ужасната репутация, която Феруз си изгради, но медиите видяха връзката и със Специалния - човека, който даде шанса на този играч за дебютира за Челси.
Противоречив или не, пътят на Ислам от суперталант до търговец на шапки е твърде поучителен.
Защото със сходни рискове трябва да се справи почти всеки обещаващ младок в съвременния футбол - и изкушенията, провалите и грешните избори дебнат отвсякъде.