Отново Ливърпул. Отново след дузпи. Мечтата за куадрупъла е жива!

Костас Цимикас вкара победната дузпа за Ливърпул Снимка: Getty Images
Костас Цимикас вкара победната дузпа за Ливърпул

По подобие на финала за Купата на лигата, Ливърпул спечели и ФА Къп след победа над Челси след изпълнение на дузпи. И този път резултатът в редовното време и продълженията остана 0:0, а при дузпите "червените" отново бяха по-точни и спечелиха с 6:5.

След загубата си Челси се превърна в първия отбор с три поредни загубени финала в 151-годишнината на турнира.

За "сините" от бялата точка сбъркаха Сесар Аспиликуета и Мейсън Маунт. Садио Мане можеше да донесе успеха на Ливъпрул, но изпусна решителната пета дузпа, след което влязохме в зоната на внезапната смърт. Там мърсисайдци отново показаха по-здрави нерви, както преди няколко месеца във финала за Купата на лигата, и завоюваха втори трофей през сезона.

Победната дузпа за Ливърпул вкара резервата Костас Цимикас, а тимът на Юрген Клоп продължава да мечтае за куадрупъла.

Ливърпул започна финала с мощен натиск и в началните минути създаде няколко положения, най-чистото от които се откри пред Луис Диас. Колумбиецът бе изведен сам срещу Менди, но с крака стражът на Челси спаси, след което Чалоба изчисти топката пред голлинията.

Снимка: Getty Images

"Сините" отговориха с удар на Кристиан Пулишич в гредата. Американецът засече остро центриране отдясно, но диагоналният му удар срещна страничния стълб.

Минути по-късно Челси създаде още една добра ситуация. Маркос Алонсо получи пас зад отбраната на Ливърпул, но не успя да я спре добре, след което Алисон бързо скъси дистанцията до него.

След половин час игра Юрген Клоп трябваше да прави принудителна смяна след контузия на Мохамед Салах. Египтянинът изпита някакви проблеми в областта на адуктурите, а на негово място се появи Диого Жота.

Началото на втората част бе за "сините". В първите няколко секунди Алонсо стреля опасно покрай вратата, след което Пулишич предизвика ново спасяване на Алисон, а в 48-ата минута Алонсо удари нова греда. Испанецът стреля директно от фаул встрани от наказателното поле, Алисон докосна топката с върха на пръстите си, след което тя се отби в напречната греда.

Постепенно Ливърпул поизравни играта, но трудно стигаше до чисти положения. Най-доброто, което атаката на "червените" можеше да предложи, бяха далечни удари на Луис Диас.

В самия край на редовното време гредите помогнаха и на Челси. За по-малко от минута Диас и Анди Робъртсън бяха спрени от тях. По-чистото положение бе това, открило се пред шотландеца, но то няколко метра той нацели гредата, вместо да прати топката в мрежата.

В продълженията не станахме свидетели на нищо интересно, а при дузпите отново Ливърпул бе по-точен. Аспиликуета изпусна още третата дузпа, стреляйки в гредата. При петата пък дойде пропускът на Мане, чийто удар бе отразен от Менди. След това обаче Алисон хвана дузпата на Маунт, а Цимикас донесе трофея за Ливърпул.

На 28 май тимът на Клоп ще играе още един финал - този в Шампионската лига, като все още има теоретични шансове и за титлата в Премиършип. Два кръга преди края на сезона Ливърпул е на три точки зад лидера Манчестър Сити и ще се надява на грешни стъпки на "гражданите", за да осъществи мечтата си за четирите трофея.