От известно време не се е чуло нищо около корупционния скандал, в който се замеси Барселона. Случаят влезе в съда, но от "Ел Конфиденсиал" изкараха интересни подробности от документите по разследването.
Случаят накратко - между 2001 и 2018 г. Барселона е платила общо 7,3 милиона евро на Енрике Негрейра, заемащ позицията на вицепрезидент в Съдийската комисия на испанския футбол.
Обвинените по подозрение за подкуп са бившите президенти на катлаунците Сандро Росел (2010-2014 г.) и Джосеп Бартоему (2014-2020 г.). Както и самият Негрейра.
Под ударите на закона могат да попаднат и двама от шефовете в Барса по време на управлението на Бартомеи - Оскар Грау и Алберт Солер.
Според обвинението Барселона е влияела на съдийските назначения чрез плащанията към Негрейра.
В делото са замесени и съмнения за пране на пари. Защо се бави разследването? "Процесът по пране на пари може да бъде много дълъг и невинаги завършва с осъдителна присъда", обясни съдия Хоакин Агире.
Засега няма доказана пряка връзка между съмнителните плащания на каталунците и действията на съдиите на терен или разпределянето на нарядите.
От съда поискаха сериозно количество документация. Съмнения има не само около счетоводните отчети, но и защо никой в клуба не е възразил срещу плащането на компанията на сина на Негрейра за "видео консултация" в продължение на десетилетие и половина.
Клубът твърди, че платените 7,3 милиона евро са били за "техническа видео консултация". Проблемът - компанията, която ги е получава, е собственост на сина на Негрейра. Тя наистина е изготвяла седмични доклади, но голяма част от сумата е била изплащана без никаква документация.
Затова и от обвинението твърдят, че въпросните "видео консултации" са фиктивни и представляват параван за нещо друго.
През април на специална пресконференция настоящият президент Жоан Лапорта показа 629 доклада и 43 диска за работата на компанията. Съдът ги изисква, както и обяснение как и къде са били съхранявани те досега.
Разследването се интересува и защо точно те са били запазени, а част от тях, както цялата документация между 2014-2018 г., не са били унищожени. Както и защо не са били представени пред властите през 2019-а, когато Барселона е кандидатствала пред властите за данъчни облекчения.
От Барселона не успяха да отговорят на тези въпроси, заради което клубът бе глобен с един милион евро.
Заключението на съдията бе, че дори да няма доказателство за това, че плащанията са влияли пряко за съдийските наряди, самият факт, че няма обяснение за изплащаните суми може да представлява престъпление.
По време на вицепрезидентството си Негрейра отговаря за оценяването на съдиите и класификацията им. Неговата структура предлага на президента на Испанската кралска федерация кои рефери да бъдат повишени и кои - понижени.
Самият Негрейра отговаря за съдийските наряди и за назначението на делегатите на мачовете. Съдията по делото отхвърли казаното от настоящия шеф на съдиите - Луис Медина Кантайехо, че Негрейра е имал просто представителна функция в Съдийската комисия. За разследването е очевидно, че Негрейра е имал сериозно влияние върху работата на реферите.
Това бе подкрепено и от признанията на Негрейра, че по два пъти в месеца той е преглеждал представянето на съдиите от всеки мач и им е поставял оценки спрямо работата им.
Съдии разказват, че в оценките им е влизал т.нар. "коректив" - част от оценката, която в общността си реферите определяли като "корупционна". Въпросните оценки влияят не само за нарядите в испанския футбол, но и за определянето на международните съдии, както и за бонусите им.
В съда обаче все още няма безспорни доказателства, че плащанията към фирмата на Негрейра има реална връзка със съдийските наряди.
"Логиката подсказва, че Барселона не би продължавала да плаща на вицепрезидента Негрейра повече от седем милиона евро от 2001-ва насам, ако това не носеше някакъв дивидент - казва съдия Агире. - Със съмнението за потенциална систематична корупция в Съдийската комисия Реал Мадрид и всеки друго отбор може да се чувства ощетен от Барселона в един или друг момент."
В зависимост от развитието на делото испанските отбори също биха могли да заведат колективен иск срещу Барса.
Заключения
Какво точно е обещавал Негрейра срещу получените суми? Това все още се изяснява. Обвиненията са за корупция, но има съмнения и за пране на пари заради липсващите разписки за част от плащанията.
Има ли съдийска конспирация в полза на Барселона? Все още подобна не е доказана, въпреки че селектирането на съдиите е било под директно подчинение на Негрейра и структурата, която е управлявал.
Като цяло, все още няма никакви солидни доказателства срещу Барселона, но процесът продължава, а според медиите в Испания самият Негрейра става все по-нервен с всеки изминал ден.
Какви могат да бъдат последствията за Барса?
Ако обвиненията бъдат доказани, Барселона може да бъде застигнат от много сериозни глоби, дисквалификация и затвор за обвинените.
Има възможност каталунците да бъдат изхвърлени от Ла Лига. УЕФА също очаква развитието по случая. Европейската централа също може да се намеси, дори Барса да не бъде наказан на местно ниво.
От Барселона продължават да отричат всички обвинения, както и да демонстрират готовност да съдействат на разследването по всякакъв начин.