Шави и картоните - как наставникът на Барса стана най-декорираният треньор в Испания Снимка: Getty Images

Шави отново бе изгонен. За негово щастие Барселона победи Атлетико Мадрид с 3:0 и без наставленията му от тъч линията.

Наставникът на каталунците бе изгонен за постоянното оспорване на съдийските решения.

В 41-вата минута Шави получи жълт картон за протест срещу отсъждане на Хосе Мария Санчес Мартинес.

Секунди по-късно треньорът бе изгонен за нови протести. И получи директен червен картон, а не просто втори жълт.

В доклада си съдията Мартинес пише, че е изгонил Шави, защото е протестирал бурно и е ръкомахал неуважително при отсъжданията му. Не е спрял дори след предупреждение от четвъртия рефер.

Какво разгневи толкова Шави в мач, който вече вървеше в полза на Барса?

Накратко - в края на първата част, при резултат 1:0 за катлаунците, съдията отсъди фаул на Илкай Гюндоган в близост до наказателното поле на противника.

Шави не бе съгласен и смяташе, че отборът му е лишен от добра възможност за отбелязване на гол.

Започна да протестира и да ръкомаха, за което бе изгонен с директен червен картон.

"Изгонването не бе справедливо - каза Шави след мача. - Не съм казвал нищо подобно (обидно - бел.ред.). Ръкомахам, защото горя в играта. Това е абсолютно нормално."

Бившият съдия Едуардо Итуралде Гонсалес не е съгласен с думите на наставника на Барса.

"Той каза нещо на четвъртия съдия. Зависи какво му е казал. Ако го е обидил, това означава, че ще бъде наказан за четири мача. Четвъртият съдия твърде дълго търпя Шави - коментира бившият рефер. -

Много лесно губи самообладание по време на мачовете. И не само той - и други треньори на Барса бяха гонени този сезон."

Това далеч не са първите картони, които Шави получава. Само през този сезон треньорът на каталунците има осем жълти картона: два за Купата срещу Реал, един в Шампионската лига срещу Интер и още пет в Ла Лига.

Шави започна сезона с червен картон още в първия кръг от Примера срещу Хетафе. След това се опита да се оправдае пред медиите:

"Само веднъж му казах, че на тях им позволява да извършват фаулове, а на нас ни свири и най-дребните положения. Съдията позволи на противника да ни фаулира. И бях изгонен за това, че казвам истината."

От началото на кариерата си като треньор в Барселона Шави има 22 жълти и два червени картона. Нито един друг треньор в Ла Лига не е получавал толкова много официални предупреждения от съдиите.

Пеп Гуардиола, например, е гонен три пъти, но има само четири жълти картона като треньор на Барса за четири години на "Камп Ноу".

Интересното е, че като футболист Шави изобщо нямаше славата на скандалджия. В общо 767 мача като играч на катлаунците бившият халф получи само 53 жълти картона и на два пъти бе гонен. Никога с директен червен.

За две години и половина като треньор почти преполови тази бройка.

С осемте си картона от началото на сезона Шави е най-декорираният човек в Барселона, повече от който и да е футболист. След него е Френки де Йонг със седем картона.

Заради червения картон Шави ще пропусне мачовете срещу Лас Палмас и Кадис от Ла Лига. Между тях ще се завърне на треньорската скамейка за първия четвъртфинал от Шампионската лига, а само пет дни след реванша е Ел Класикото срещу Реал Мадрид на "Сантяго Бернабеу".

В отсъствието му брат му - Оскар Ернандес, ще води отбора. Заради многото картони на Шави Оскар вече го е замествал в четири двубоя, като успя да спечели и четирите.