Сити заигра като отбор, който чете мисли. Челси забуксува: Изводите след дербито

Манчестър Сити записа комфортна победа с 3:1 над Челси в неделното си гостуване на "Стамфорд Бридж". Отборът на Пеп Гуардиола беше безкопромисен през първото полувреме, в което отбеляза и трите си попадения чрез Илкай Гюндоган, Фил Фодън и Кевин де Бройне.

През втората част успехът на "гражданите" можеше да стане още по-изразителен, но вместо това допуснаха почетно попадение за лондончани в последните секунди на добавеното време дело на Калъм Хъдсън-Одой.

Победата оставя Сити на пето място в класирането на Висшата лига - само на четири точки зад Ливърпул и Манчестър Юнайтед и с мач по-малко от тях.

Ето няколко извода след интересния сблъсък на "Стамфорд Бридж":

Да се отписва Сити за титлата е голяма грешка

Снимка: Getty Images

В началото на сезона тимът на Пеп Гуардиола показа немалко колебания, но сега изглежда, че влиза в правилния коловоз и не трябва да се отписват шансовете "гражданите" да свалят Ливърпул от трона и да си върнат титлата, която спечелиха два пъти поред преди "червените".

Сити се защитаваше добре, но изключителните изяви на тима в средата на терена и в нападение беше това, което най-силно се наби на очи в Западен Лондон. Родри беше отличен и доминираше над Канте и Ковачич, позволявайки на хора като Де Бройне и Фодън да получават повече свобода, което беше определящо за изхода на дербито. Двамата се отличиха с по гол и асистенция през първата част.

Челси се нуждае от голмайстор

Изглежда, че където и да играе Тимо Вернер в атаката на Челси, той не успява да вкарва голове. Доверието към германеца спада главоломно. Всички знаем, че е страхотен футболист, но най-после трябва да започне да прави това, което правеше в Бундеслигата. Той, разбира се, не може да бъде винен за загубата от Сити, но трябва да промени нещо в нагласата си, защото феновете започват да губят доверие.

Сити се справи и без истинско острие

По ирония на съдбата изглежда, че Манчестър Сити се справя повече от доволно и без истински голмайстор. Гуардиола избра да остави Серхио Агуеро на пейката, дори в момент, в който Габриел Жезус бе аут, и това се оказа перфектната формула за Сити.

Челси не успя да се справи с темпото и контраатаката на "гражданите", както и с хитрото движение на Стърлинг, Фодън, Де Бройне и Бернардо Силва. Сити заигра като отбор, който може да чете мислите на съперника - нещо, което сме виждали от тях и което донесе толкова успехи и признание на Гуардиола.

Клиничният Сити без истинска "деветка" е опасна перспектива за всеки съперник.

Канте загуби битката в средата

Н'Голо Канте беше надигран в дербито с Арсенал на "Емиратс" на Боксинг дей, а това се повтори и срещу Манчестър Сити. Световният шампион загуби няколко непривични за него топки, а Родри, Де Бройне и Стърлинг не му позволиха да "диша". През второто полувреме Канте отстъпи още от темпото и ритъма си, умори се и получи жълт картон.

Гуардиола категорично спечели дуела срещу Лампард

Манчестър Сити излезе в дербито без единици като Едерсон, Феран Торес, Кайл Уокър, Жезус и Ерик Гарсия, след като клубът беше връхлетян от коронавирус. Но Пеп показа магията си и категорично спечели персоналната битка с колегата си Лампард. Невероятно е как гостите заключиха вратата си и не позволиха нито за момент Зак Стефен да бъде подложен на натиск в дебюта му в Премиършип.

Резултатът оставя Челси само с една победа в последните шест мача, а Франк Лампард със сигурност усеща напрежението, след като все повече източници твърдят, че смяната му вече е на дневен ред. Ще прояви ли Абрамович търпение към легендата или ще действа по добре познатия начин?