Тенденцията след края на COVID пандемията е трансферните суми във футбола отново да растат.
Прекалената комерсиализация на играта и приходите от телевизионните права пълнят касите на водещите отбори, които могат да си позволят да харчат огромни суми на трансферния пазар.
Почти четвърт век измина от началото на новото хилядолетие и ще ви припомним кои бяха най-големите сделки във футбола след 2000 г.
25. Хари Магуайър (Манчестър Юнайтед - 72 милиона паунда)
Манчестър Юнайтед похарчи сериозни пари за Хари Магуайър през 2019 г., но централният защитник така и не успя да оправдае цената си, въпреки че имаше и своите добри моменти в отбора и в един момент сложи капитанската лента.
24. Джейдън Санчо (Манчестър Юнайтед - 73 милиона паунда)
Още един трансферен ход на Юнайтед, който се обърка. "Червените дяволи" бяха на седмото небе, когато спечелиха конкуренцията за английския национал през 2021-ва, но оттогава се промениха много неща.
23. Ромелу Лукаку (Манчестър Юнайтед - 75 милиона паунда)
Началото на тази класация е неособено приятно четиво за феновете на Манчестър Юнайтед. Белгийския нападател Ромелу Лукаку дойде от Евертън срещу рекордна за онова време сума, но приносът му за клуба не бе желаният - 42 гола в 96 мача.
22. Гонсало Игуаин (Ювентус - 75.5 милиона паунда)
Ювентус не е чужд на гръмките трансфери и точно такъв беше този на Игуаин от Наполи през 2016 г., когато торинци задействаха освобождаващата му клауза. Аржентинецът напълно изплати тази инвестиция, като вкара 40 гола в Серия "А" за два сезона и помогна на "бианконерите" за две шампионски титли
21. Неймар (Ал-Хилал - 77.5 милиона паунда)
Пари Сен Жермен взе решение да се раздели с бразилеца и прие офертата на Ал-Хилал през 2023 г., но нещата се развиват катастрофално за Ней, който претърпя тежка контузия само два месеца след като завърши третия хитов трансфер в кариерата си.
20. Йошко Гвардиол (Манчестър Сити - 77.5 милиона паунда)
Едно от най-скорошните попълнения в защитата на Манчестър Сити под ръководството на Пеп Гуардиола. Номинално централен защитник, бившият играч на РБ Лайпциг Гвардиол заблестя като атакуващ краен защитник под ръководството на каталунеца.
19. Кристиано Роналдо (Реал Мадрид - 80 милиона паунда)
Излишно е да подчертаваме, че това вероятно е най-успешният трансфер в историята на играта. След като напусна Манчестър Юнайтед през 2009 г., Роналдо стана голмайстор №1 на Реал Мадрид в историята на клуба, вкарвайки 451 гола в 438 мача за "лос Бланкос".
18. Антони (Манчестър Юнайтед - 81 милиона паунда)
По ирония на съдбата бразилецът е до Кристиано в този списък. Привличането му в Юнайтед бе истинска катастрофа и не направи нищо, за да оправдае цената си. Крилото просто не пасва на Висшата лига и ще бъде интересно да видим дали Рубен Аморим ще съумее да промени това.
17. Хари Кейн (Байерн Мюнхен - 82 милиона паунда)
Хари Кейн бележи по гол на мач след трансфера си при баварците (61 попадения в 61 срещи), но не успя да спечели трофей в първия си сезон.
16. Гарет Бейл (Реал Мадрид - 85 милиона паунда)
Гарет Бейл имаше своите върхове и падения в Реал Мадрид, като вкара 183 гола в 258 мача за испанския гранд. Уелсецът спечели безброй отличия на "Бернабеу", включително пет трофея от Шампионската лига.
15. Джуд Белингам (Реал Мадрид - 88.5 милиона паунда)
Джуд Белингам е последната голяма покупка на Реал и англичанинът направи феноменален първи сезон за "кралете".
14. Пол Погба (Манчестър Юнайтед - 89 милиона паунда)
Още един играч със спорен период в Юнайтед, въпреки че бе привлечен за огромни пари.
След като французинът премина през академията на клуба, той беше върнат от Ювентус срещу астрономическа сума през 2016 г.
13. Еден Азар (Реал Мадрид - 89 милиона паунда)
Еден Азар беше почти безупречен по отношение на контузиите в Челси, но веднага щом завърши дългоочаквания си трансфер в Реал Мадрид през 2019 г., проблемите го налегнаха жестоко.
Преминаването на "Бернабеу" бе началото на края на кариерата му. Белгиецът записа само 76 мача за четири години в клуба.
12. Усман Дембеле (Барселона - 97 милиона паунда)
През 2017-а в Барса се опитваха да намерят заместник на Неймар и заложи на това, че Усман Дембеле ще достигне висините на бразилеца. Френското крило обаче така и не оправда доверието, а на всичко отгоре страдаше и от чести контузии.
11. Ромелу Лукаку (Челси - 97.5 милиона паунда)
Второто появяване на Лукаку в тази класация. За парите на Челси е ставало въпрос безброй пъти, както и за сбърката трансферна политика на клуба. Лондончани дадоха почти 100 милиона лири за белгиеца през 2021-ва, но това се оказа огромна грешка.
10. Кристиано Роналдо (Ювентус - 99 милиона паунда)
Определено имаше елемент на риск да се похарчат толкова пари за 33-годишен играч, когато Ювентус взе Роналдо през 2018 г., но португалецът не разочарова. Той вкара 101 пъти в 134 мача за "бианконерите", включително 31 гола в Серия "А" през сезон 2019/20.
9. Деклан Райс (Арсенал - 100 милиона паунда)
Сериозна сума, но и страхотен футболист в лицето на Деклан Райс, който с подвизите си в Уест Хем убеди ръководството на Арсенал да развърже кесията.
8. Мойзес Кайседо (Челси - 100 милиона паунда)
Мойзес Кайседо стартира много трудно в Челси след трансфера си от Брайтън, но през новия сезон преоткри себе си под ръководството на Енцо Мареска, напомняйки на всички за таланта си, който демонстрираше при "чайките".
7. Джак Грийлиш (Манчестър Сити - 100 милиона паунда)
Манчестър Сити най-накрая подписа с дългосрочната си цел Джак Грийлиш през лятото на 2021 г. срещу тогавашната рекордна за Великобритания сума.
Три години по-късно е трудно да се отсъди дали английският национал си струваше парите. Факт е обаче, че спечели три титли от Висшата лига и Шампионската лига, откакто дойде на "Етихад".
6. Енцо Фернандес (Челси - 107 милиона паунда)
Най-скъпото от поредицата нови попълнения на Челси през януари 2023 г., от Енцо Фернандес се очакваше веднага да заблести за "сините" след страхотното световно, което изнесе в Катар. Аржентинецът обаче така и не успява да се адаптира успешно и до днес.
5. Антоан Гризман (Барселона - 107 милиона паунда)
Барса плати огромната освобождаваща клауза на Антоан Гризман, за да го привлече през 2019 г. като един от най-добрите играчи на планетата, но той остана при каталунците само два сезона и се завърна в Атлетико Мадрид. Втората му година в Барса не бе никак лоша, но така и не успя да се наложи в тима.
4. Филипе Коутиньо (Барселона - 108 милиона паунда)
Друга грешна стъпка на "блаугранас" на пазара. Атакуващият полузащитник беше с контузия, когато подписа с Барса през януари 2018 г. и така и не успя да намери подобаващо място в тима, в който конците се дърпаха от Лионел Меси
3. Жоао Феликс (Атлетико Мадрид - 113 милиона паунда)
Остър атакуващ играч, който процъфтява, когато му се даде свобода, Атлетико Мадрид на Диего Симеоне и Жоао Феликс изглеждаха като някакво несъответствие.
Феликс се мъчеше в дефанзивната тактическа схема на Симеоне и в крайна сметка беше даден под наем на Челси, а впоследствие - на Барселона, преди да премине за постоянно на "Стамфорд Бридж" през лятото.
2. Килиан Мбапе (ПСЖ - 166 милиона паунда)
Французинът все още се приспособява към Реал Мадрид, но след преминаването си от Монако в ПСЖ през 2017 г. бързо се наложи като основната суперзвезда на парижани.
Беше рисковано да се похарчат толкова много пари за 18-годишен играч, но ходът се оказа брилянтен. В крайна сметка обаче ПСЖ изпусна Мбапе без пари.
1. Неймар (ПСЖ - 198 милиона паунда)
Кога ли ще падне този рекорд, който влез в осмата си година? Твърди се, че бразилецът е приел предложението на ПСЖ мотивиран от шанса да излезе от сянката на Меси в Барселона.
Неймар постигна много на вътрешната сцена с екипа на парижани, но така и не успя да ги изведе до така жадувания триумф на европейската сцена.