Какво се случва с черната дупка в центъра на галактиката ни

Черната дупка в центъра на нашата галактика е нещо, което астрономи от целия свят наблюдават от вече 20 години. През май т.г. обаче те виждат нещо особено за пръв път…

Учени са наблюдавали "избухване" и масивно разпръскване на радиация. Астрономите обаче не могат да кажат на какво се дължи това "примигване", което самите те определят като "безпрецедентно".

За феномена са съобщили астрономи, които са наблюдавали черната дупка през четири дни на месеците април и май т.г. За целта те са използвали телескопа "Кек II", който се намира на Хаваите.

Черната дупка, позната като Стрелец А* (Sagittarius A*, Sgr A*), се намира в центъра на галактиката ни – Млечния път, на "едва" 26 000 светлинни години от Земята, посочват от НАСА. Тя е с маса 4 милиона пъти по-голяма от тази на нашето Слънце.

Всъщност учените не наблюдават самата черна дупка, а заобикалящата я материя. Когато Стрелец А* е по-активна от обикновено нейният хоризонт на събитията става по-ярък и се нагрява заради търкането, посочва изданието Space.

Обикновено Стрелец А* e доста "спокойна" за черна дупка. При скорошните наблюдения обаче това се е променило.

Новите наблюдение показват много по-ярки нива  през 2019 г. от тези, измервани когато и да било при тази конкретна черна дупка. Според изследването Стрелец А* е била двойно по-ярка от всяко предходно измерване.

Това се посочва в изследване, прието от журнала Astrophysical Journal Letters. Разпределението на разликите в яркостта през гореспоменатите четири нощи също така е описано като "много необичайно" в сравнение с предходни данни от наблюдения с телескопи, включително и използвания сега "Кек II".

Туан До е астроном към Калифорнийския университет в Лос Анджелис (UCLA) и водещ автор на изследването. Той сподели в Twitter, че наблюдава черната дупка от години, но за пръв път вижда нещо подобно.

"Черната дупка винаги е променлива, но това беше най-яркото, което сме виждали в инфрачервения спектър до момента. Беше може би дори по-ярко преди да започнем наблюдението тази нощ!", пише той в профила си.

Учените не са определили защо точно се е случило "примигването", но До казва пред ScienceAlert, че има няколко работни теории.

Според него е възможно "примигването" да е причинено от друга звезда – S0-2, която е преминала наблизо, по този начин променяйки начина,  по който газовете преминават към черната дупка. Друга възможност според е примигването да е причинено от газов облак с обозначение G2, който наскоро също е преминал бързо до черната дупка – през 2014 г., и да става дума за забавена реакция от това преминаване.

По думите на изследователя други телескопи също наблюдават черната дупка през това лято и той няма търпение да види резултатите от техните проучвания. Нови измервания са правени и чрез "Кек II" на 13 и 14 август, тъй като преди това се е наложило временно спиране заради протести на Хаваите в района на планината.

Други инструменти, в това число космическите телескопи Spitzer и Chandra, неколкократно са били насочвани към черната дупка през последните месеци, но данните от тях все още не са анализирани. Стрелец А* е цел и на намиращия се по цялата планета Event Horizon Telescope – колаборацията, която доведе до създаването на първата снимка на черна дупка през април.

В чакащото публикация изследване авторите обясняват, че новите измервания "разширяват границите" на текущите "статистически модели" и те може би ще се нуждаят от ревизия за "по-добро разбиране на вероятността за наблюдение на много високи нива на яркост".

В допълнение изследването предполага, че моделите за променливите на черната дупка също така трябва да бъдат разширени, за да могат да се следят промените във времето.

Новините

Най-четените