На пръв поглед тези портрети на усмихнати хора изглеждат съвсем нормално - просто обикновени лица, които можеш да видиш по улиците на някой западен град, нито нереално красиви, нито с някакви кой знае какви аномалии по себе си. Съвсем обикновени хора.
Трикът тук е, че нито един от тях не е действително съществуващ човек. Всички тези лица са генерирани от изкуствен интелект и реални хора зад тях не съществуват.
Ако трябва да бъдем по-точни тези лица са създадени от генеративна състезателна мрежа (Generative Adversarial Network - GAN), разработена от Nvidia чрез употребата на техники на дълбоко обучение, за да произвеждат възможно най-реалистични портрети от база данни със съществуващи снимки.
Отидете на сайта "Този човек не съществува" и ще видите сами резултатите. Всеки път, когато обновявате страницата, там се появява нов портрет на човек, генериран от платформата въз основа на множество други снимки.
Самата система е създадена от екип софтуерни инженери от компанията за производство на хардуер Nvidia. Инженерът на Uber Филип Уанг се възползва от нея и я адаптира, за да създаде този сайт. Той публикува своята разработка във Facebook групата Artificial Intelligence & Deep Learning. По думите му този проект цели да привлече вниманието към развитието на технологиите и обучаването на изкуствен интелект.
"Лицата са най-важни за нашето познание, така че реших да поставя този предварително обучен модел. Всеки път, когато обновявате сайта, мрежата ще генерира чисто нова снимка", пише той в публикация в групата.
Самата система, разработена от Nvidia, работи посредством две невронни мрежи, които работят така, че да имитират процеса на вземане на решения в човешкия мозък. Едната генерира фалшивото лице въз основа на базата данни от снимки, а другата решава дали полученият резултат е достатъчно реалистичен, сравнявайки го със снимки на действителни личности.
Ако тестът на втората невронна мрежа не е преминат, генераторът на лица прави нов опит и така, докато не постигне приемлив резултат, който в крайна сметка се показва на сайта.
Образите, произведени от програмата за изкуствен интелект, не само изглеждат кристално ясни и хипер-реалистични, но и процесът за създаването им е по-скоро нов и отваря някои невероятни възможности.
За разработката стана ясно още през декември, когато софтуерните инженери на Nvidia публикуваха видео, в което обясняват как точно работи системата за обучение на изкуствения интелект. Там обясняват, че екипът им е създал нов генератор, който без човешка намеса успява веднага да раздели различните аспекти от снимката.
Самият генератор успява да комбинира няколко различни снимки, произвеждайки от тях съвсем ново лице. Изкуственият интелект възприема изходните снимки като комбинация от различни "стилове".
Първо са грубите стилове. Тук попадат позата, формата на лицето, косата и т.н. После идва ред на средните аспекти - разположението на очите, носа, устата, формата им, наличието на брада и мустаци и т.н. Накрая идва финият стил, който представлява цветовата гама на човешкото лице.
Също така системата определя кой от различните стилове с каква сила и какъв интензитет да се прилага, което също произвежда и различни крайни резултати. Тежестта на тези различни аспекти на лицето може да бъде променена и коригирана, когато е необходимо, което дава на програмистите по-голям контрол над крайния изход.
По-интересното е, че този изкуствен интелект може да се прилага не само за лица, но също така за автомобили, котки и дори за домашно обзавеждане.
Това, на свой ред, отваря една голяма врата към създаването на абсолютно реалистична виртуална реалност. Ако един изкуствен интелект толкова добре може да създаде толкова истински изглеждащи образи не само на лица, но и на заобикаляща реалност, въз основа на голяма база от реални снимки, човек може само да си представи какво би било приложението им в практиката.
Възможностите за приложение на тази нова технология са безкрайни. Разбира се, това ни връща на проблема с технологията DeepFake, която също ще се облагодетелства от развитието на технологията на Nvidia.
Системите за изкуствен интелект ще станат по-умни в създаването на такъв вид съдържание. И може би следващата крачка трябва да бъде да ги научим да разпознават създадените фалшификати чрез някакъв някакъв процес на проверка.
В противен рискуваме да се окажем затрупани от лъжливи кадри на реални личности или дори на хора, които никога не са съществували.
Иначе казано, развитието на технологиите и на изкуствените интелекти е един огромен напредък за човечеството, но може да се окаже, че с тях самата концепция за истината може да се размие дори още повече, ако не се вземат мерки.