През януари 2020 г. в Хага, Нидерландия, започват тестове на новата 5G мрежа, като някои от клетките са разположени близо до най-големия градски парк.
Малко след това социалните мрежи са залети от твърдения, че изпитанията на петото поколение мрежа за пренос на мобилни данни е причинила смъртта на десетки птици, най-вече гълъби и врабчета. Новината е придружена със снимки, които би трябвало да са сигурно доказателство за ужасяващия инцидент.
Историята се повтаря през април същата година. Вестта за над 150 умрели птици отново идва от Нидерландия и отново е придружена от кошмарни кадри, които трудно оставят човек безучастен.
Съобщението, което обикаля световни медии, сред които "Ройтерс" и "Евронюз", гласи, че изведнъж десетки птици са паднали мъртви и гражданите подозират новото поколение мрежа като първопричина. Естествено, въпросът, който всеки веднага си задава, е дали подобна съдба е възможна и дали няма да сполети и човека след пускането в употреба на 5G мрежата.
Краткият, но категоричен отговор на това колебание е: не, новото поколение мобилна мрежа не представлява риск за здравето - нито на птиците, нито на хората.
С казуса с умрелите в Нидерландия птици се заемат университетът "Еразъм" в Ротердам и Гентският университет. Тяхното проучване не само открива истинската причина за инцидента, но и доказва как се заражда една упорита конспирация и колко е лесно понякога тя да подмами потребителите да ѝ се доверят.
Експертите даже проследяват спекулациите до шепа Facebook потребители, които са се самопровъзгласили за здравни специалисти, но единствената им задача е да разпространяват дезинформация за 5G мрежата. Част от профилите изглеждат напълно фалшиви - без лична информация, снимки и постове, различни от конспиративните.
Ускори до 5G
Задава се нещо ново в сферата на комуникациите, което ще даде богати възможности в работата, забавлението и ежедневието ни. Общият проект на Telenor, Money.bg и Webcafe.bg има за цел всички да "ускорим" до 5G - да предостави нужната информация за новата технология, да разбие неверните митове, да се облегне на факти и да разкрие потенциала на една нова комуникационна ера.
Паралелно с проучването на мнимите потребители, които публикуват подвеждащи новини за петото поколение мрежа за пренос на данни, учените работят и по установяване истинската причина за смъртта на птиците. От университета "Еразъм" стигат до заключителното становище, че големите ята гълъби и врабчета са умрели, след като са пили вода от отровен водоем, най-вероятно при миграция до Южна Европа или Северна Африка.
Те допълват, че внезапната смърт на десетки птици всъщност е обичайно явление, което науката познава добре и което не намира за притеснително и изненадващо. Обяснението е просто - заради миграционните си и хранителни навици птиците са най-уязвими към отравяне и заразяване с опасни вируси.
Нещо повече, експертите държат да подчертаят, че 5G не е в състояние да причини подобни вреди.
Новото поколение мрежа за пренос на мобилни данни използва радиовълни с честоти от 24 до максимум 72 гигахерца - честоти, които в никакъв случай няма как да станат опасни за хора и животни. И въпреки че 5G предлага пренос на данни, който може да достигне до един гигабит в секунда, това далеч не променя факта, че честотите на мрежата са напълно безобидни.
Признание, че 5G мрежата е безопасна, идва и от най-високо ниво - това е потвърдено от институции като Световната здравна организация, която още през февруари 2020 г. излиза с официално изявление по темата.
В изявлението на СЗО се посочва, че няма и не се очаква петото поколение мобилна мрежа да крие рискове за здравето на човека и животните. Организацията смята и че не се налагат ограничения при използването на 5G и насърчава скорошното въвеждане на мрежата.
На същото мнение е и друга престижна институция - Международната комисия за защита от нейонизиращата радиация (МКЗНР). Комисията потвърждава, че честотите, които новата мрежа за пренос на мобилни данни ще използва, са далеч от опасните дори и за крехки създания като врабчетата. Стойностите, които те намират за застрашаващи, са тези над 300 гигахерца - далеч над тези, през които 5G функционира.
Нека отбележим и че становищата на СЗО и МКЗНР вече срещат своето доказателство в реалния живот.
Петото поколение мобилна мрежа функционира във високотехнологични държави като Южна Корея, Китай, Обединените арабски емирства и САЩ. В тези страни се наблюдават единствено и само ползи от употребата на 5G и не се докладват притеснителни събития, свързани с природата или здравето.
И докато сме на тема здраве, ще посочим и още нещо - 5G не е в състояние да разпространява вируси и няма начин мрежата да е отговорна за появата и плъзването на коронавируса по света.
Клетките на новото поколение мрежа за безжичен пренос на данни разпръскват радиовълни, но не и вируси. Затова и всеки експерт ни призовава да не се доверяваме на конспиративни теории, колкото и правдоподобно да звучат те на пръв поглед, и вместо това да разчитаме само на проверени източници на информация от официални институции.
Още от "Ускори до 5G" четете и в Money.bg.