Никога не знаеш каква покупка ще реши да прави Илон Мъск, най-богатият човек в света. Най-новата му цел за придобиване обаче не е изненадваща.
Мъск и консорциум от инвеститори са предложили 97,4 милиарда долара, за да придобият компанията OpenAI - създател на ChatGPT и водещ играч в надпреварата за развитие на изкуствен интелект (ИИ).
Марк Тобероф, адвокат на милиардера, потвърждава, че в понеделник е отправил към борда на OpenAI предложение за придобиване на "всичките ѝ активи".
"Не, благодаря, но ще купим Twitter за 9,74 милиарда, ако искаш", коментира Олтман предложението в социалната мрежа X (Twitter), чиято стойност падна значително, откакто Мъск я купи.
"Измамник", отговаря самият Мъск в коментар.
Почти детинските закачки не са нещо необичайно за двамата технологични предприемачи, които имат една от най-разпалените вражди в този сектор. Но за нея след малко.
---
Китайският DeepSeek разклати увереността на американските компании, че са недостижими в надпреварата за ИИ. Но колко силна е цензурата там - проверихме:
---
Сметките не излизат
Интересното е, че в края на 2024 г., когато OpenAI набираше средства от инвеститори, компанията беше оценена на 157 милиарда долара. Предложената от Мъск и компания цена е с 60 милиарда надолу от тази оценка.
Нещо повече, в края на миналата седмица CNBC съобщи, че японската SoftBank скоро ще финализира инвестиция за 40 милиарда долара в OpenAI.
Това би означавало, че след инвестицията компанията, оглавена от Олтман, ще бъде оценена на 300 милиарда - три пъти от повече от парите, за които Мъск иска да я купи. Той обаче представя предложението като опит за връщане към първоначалната мисия на OpenAI.
"Време е OpenAI да се върне към това, което беше - отворена, ориентирана към безопасността и работеща за доброто на човечеството. Ще се погрижим това да се случи", гласи изявление на милиардера.
---
Мъск вече твърди, че не иска да купува TikTok, но името му беше спрягано и за потенциален спасител на китайската мрежа. Ето кои са другите:
---
Адвокатът му Тобероф казва, че консорциумът е готов да "обмисли възможността да изравни или надмине" всяка потенциална по-висока оферта за придобиване на OpenAI.
В офертата си Мъск и неговата компания xAI не са сами. Зад тях са редица инвестиционни партньори, сред които Valor Equity Partners, Baron Capital, а според "Уолстрийт джърнъл" - и Ари Еманюел, който ръководи развлекателния гигант Endevor и по-спортно ориентираната TKO Group (собственик на ММА компанията UFC и най-голямата кеч организация в света WWE).
Тобероф твърди и че като "съоснавател на OpenAI и най-иновативният и успешен лидер в технологичната индустрия в историята" Мъск е най-подходящият да "защити и развие" технологията на компанията, дала на света ChatGPT.
Точно така - съосновател. Което ни води до...
Историята на враждата
![Мъск и Олтман през 2015 г.](https://static.webcafe.bg/uploads/images/54/7054/287054/768x.jpg?_=1739265889)
Мъск и Сам Олтман основават заедно OpenAI през 2015 г. с идеята, че някой трябва да се противопостави на Google в развитието на изкуствен интелект. Целта, както Мъск разказва пред писателя Уолтър Айзъксън (за книгата "Илон Мъск", изд. Софтпрес, 2024 г.), е да се създаде "платформа за изкуствен интелект, която не се контролира само от един човек или корпорация".
По думите му така ще се увеличи шансът за безопасно развитие на ИИ, който да е в полза на човечеството.
Мъск обаче напусна борда на OpenAI през 2018 г. след вътрешни спорове кой да контролира компанията. Това пък даде възможност на Олтман да направи завой към търсене на печалба, което според него ще привлече нужните за развитие на ИИ инвестиции.
Стигна се дори до дело през есента на 2024 г. Мъск съди OpenAI заради предполагаемите планове на Олтман в посока "печалба", което според най-богатия човек на света е предателство към оригиналната идея зад компанията.
---
Мъск има врагове и сред старите сподвижници на Тръмп:
---
В последните месеци враждата на двамата придоби и политически отенък.
Мъск инвестира половин милиардд долара в кампанията на Доналд Тръмп за втори мандат в Белия дом, а след победата на Тръмп предприемачът е приеман за една от най-ключовите фигури в САЩ. Той видимо има влияние върху президента и част от решенията му, както и достъп до най-висшите лостове на властта, включително посредством Министерството за правителствена ефективност (DOGE), което ръководи.
Олтман обаче не остава далеч от администрацията на Тръмп. Той се появи до новия президент при обявяването на The Stargate Project - нова компания, чиято цел е изграждането на инфраструктура за развитие на изкуствен интелект на територията на САЩ.
В начинанието ръце си подават OpenAI, Oracle, японската банка Softbank и MGX - клон за технологични инвестиции на Обединените арабски емирства, а планът е за 500 милиарда инвестиции в следващите години.
Мъск се изказа за инициатива с твърдението, че стоящите зад нея "нямат парите", които обещават. Критиките му бяха коментирани от Тръмп, който - в типично свой стил - обясни, че Илон просто мрази един от хората зад The Stargate Project.
Точно така - Сам Олтман.
Повече за The Stargate Project разказваме тук: