В света на новите технологии и областта на развиването на изкуствен интелект вече има ново горещо име. Сам Олтман е изпълнителният директор на компанията OpenAI, стояща зад нашумелия ChatGPT.
За тези, които все още не са чували за него, ChatGPT е изключително мощен чатбот с изкуствен интелект, който може да комуникира с човека пред компютъра, да се самообучава и да генерира напълно самостоятелно текстове и статии по огромен брой теми и в много различни стилове.
Точно като човек. Само че зад изкуствения интелект стои съвсем реален човешки интелект - този на компютърния специалист, предприемач и инвеститор Сам Олтман.
Сам израства в град Сейнт Луис, Мисури и още от най-ранна възраст се увлича по компютърните технологии. Още преди да навърши 8 години вече се е научил да пише кодове на своя личен компютър Mac, който се оказва отдушник за него в много отношения.
"Да израснеш гей в консервативния Среден Запад в началото на века не беше най-страхотното нещо", разказва предприемачът пред The New York Times. "Намирането на чат стаи в AOL беше трансформиращо и ми помогна много. Тайните са много лошо нещо, когато си на 11-12 години."
Все пак Олтман разкрива сексуалността си по време на училищно събитие посветено на темата, което е бойкотирано от местна религиозна организация. Тогава младият Сам се обръща към всички на събитието, като обявява, че е гей и пита дали училището иска да бъде място на репресии, или да е отворено към различното.
Именно различните и нестандартни идеи са нещото, което той търси през целия си живот.
Заедно с двама свои колеги прекъсват образованието си в престижния университет "Станфорд", за да се концентрират изцяло върху първия си проект - Loopt - мобилно приложение, което позволява на потребители на смартфони да споделят местоположението си с други хора.
Оттегля се изцяло от компанията, след като е продадена за над 40 милиона долара, а междувременно се включва в екипа на стартъп акселератора Y Combinator. Именно това е програмата за стартиращи компании, които помагат за първите стъпки на Dropbox и Airbnb, като им предоставя финансова помощ и мрежата си от контакти с бизнеса, партньори и инвеститори.
"Когато успяхме да влезем в програмата на YC, изобщо не беше ясно дали ще съществуваме след нея", казва Браян Чески, съосновател на Aibnb, чиято стойност днес е десетки милиарди. "Накрая обаче се питахме: "Можем ли да бъдем следващият eBay?"
През 2014 г. Олтман вече е изпълнителен директор на YC, чието портфолио от стартъпи по онова време включва прохождащи компании на стойност над 65 милиарда долара.
Година по-късно Forbes го нарежда сред водещите инвеститори до 30-годишна възраст, като експертите оценяват неговия усет към новите идеи и инвестирането в точните стартъпи. Неслучайно той е един от първите хора, които наливат пари в Airbnb, Stripe, Asana, Pinterest и още други мултимилионни проекти, далеч преди да са постигнали големите си успехи.
Опитът му в управлението на технологични компании и инвестирането в тях се оказва ключов за може би най-важния му проект досега. През 2020 г. се оттегля напълно от YC и се концентрира изцяло върху OpenAI.
Основава компанията пет години по-рано заедно с няколко опитни експерта в областта на изкуствения интелект и с финансовата подкрепа на милиардерите Илон Мъск, Петер Тил и Рийд Хофман.
"Обсъдихме кое е най-доброто нещо, което можем да направим, за да гарантираме, че бъдещето е добро. Можем да седим отстрани или да насърчаваме регулаторния надзор, или пък можем да участваме пряко с правилните хора, които се интересуват дълбоко от разработването на изкуствен интелект по безопасен и полезен за човечеството начин", казва Илон Мъск на откриването на компанията тогава.
Днес тя изглежда е на гребена на вълната.
Нейният продукт ChatGPT e базиран на изкуствен интелект езиков модел. Той стана достъпен за масовата аудитория през ноември и за броени дни достигна 1 милион потребители, а тази седмица бе обявен за най-бързо развиващата се платформа в историята, с по-добри показатели от най-популярните социални мрежи като TikTok и Instagram.
Успехът на ChatGTP доведе до разширяване на сътрудничеството с Microsoft, която през последните години инвестира 2 милиардa долара в OpenAI и само преди седмици се ангажира с още 10 милиарда.
Сделката ще означава на първо време интегриране на компоненти от ChatGTP в услуги като Microsoft Azure и Teams, докато OpenAI ще има достъп до технологиите на Microsot, за да управлява и развива изследванията си.
При всички положения това е огромен скок за компанията на Олтман, която вече се оценява на 29 милиарда долара.
Колкото до неговото лично състояние, според различни оцени, то е между 200 и 250 милиона долара.
Тези пари идват от широкото му портфoлио на успешни инвестиции и месечната му заплата, която се оценява на около 1 милион долара. Въпреки че има приблизителен годишен доход от около 20 милиона долара, най-вероятно той ще нарасне значително покрай вдигането на стойността на OpenAI.
Да се работи с Олтман обаче не е лесна работа. Предприемачът има синдром на Аспергер, което на моменти го прави свръхактивен дори за стандартите на Силициевата долина, където продуктивността е издигната в култ.
"Имам тесни интереси в технологиите и нямам търпение за неща, които не ме интересуват - като партита и повечето хора", твърди той.
Силните му страни без съмнение са яснотата на мисълта и интуитивното разбиране на сложни системи, но може би голямата му слабост е пълната липса на интерес към неефективните хора, което според него включва почти всички. Лесно се усмихва, но и още по-лесно се пали.
Занимава с развитието на изкуствен интелект, но всъщност това е едно от нещата, които най-много го плашат.
"Проблемът ми е, че когато приятелите ми се напият, те говорят за начините, по които ще свърши светът", разказва предприемачът. "Един от тях е е свързан с изкуствен интелект, атакуващ нас и всички държави, които се борят помежду си с ядрени оръжия за оскъдни ресурси."
Затова и се подготвя в случай на най-лошия сценарий, катo обяснява, че се е запасил с достатъчно оръжия, злато, калиев йодид, антибиотици, батерии, вода и противогази от израелската армия. Купил си е и изолиран парцел в Калифорния, където да отлети, ако се наложи.
Все пак според него OpenAI е едно от средствата, за да не се стига дотам.
Компанията провежда изследвания, за да насърчава и развива изкуствен интелект, който да бъде от полза за всички. Идеята на Олтман е технологиите за изкуствен интелект да не бъдат монополизирани от няколко големи играча, а да бъдат широко достъпни с равномерно разпределени ползи.
Това ще стане с неговия бизнес модел, който включва непрекъснато споделяне на изследванията и дори патенти.
Мечтата на Олтман е да създаде така наречения Artificial General Intelligence (AGI), който може не просто да генерира текстове, но има способността да мисли, разсъждава, разбира и учи като човешко същество.
Това означава, че ChatGTP е просто една малка стъпка към истинския изкуствен интелект.