Голфът никога не е бил по-близо до вас. Той вече не се случва само по телевизията или в кръговете на богоизбраните, а се намира буквално на една ръка разстояние. Особено сега, когато пролетта най-сетне дойде и денят е достатъчно дълъг, за да има време за забавления.
Голфът е чудесен начин да осмислите уикенда си в близост до града и все пак на чист въздух. За разлика от доста други спортове, голф може да се практикува от цялото семейство - спортувате, усещате аромата на природата, научавате нещо ново с най-близките си и се забавлявате.
Как да започнете?
Първото, което трябва да направите, е да си запишете час при квалифициран голф инструктор в най-близкото до вашия град игрище. В момента голф професионалисти има на шест игрища в страната - Света София, Пирин Голф & Кънтри Клуб, Блексийрама, Трейшън Клифс, Лайтхаус и Правец Голф Клуб.
Бъдете точни - в голфа правилата са много стриктни и е добре да се научите да ги спазвате от самото начало. В случая в пълна степен важи максимата, че по дрехите посрещат. На игрището няма място за дънки, потници, джапанки и други кежуал дрехи и аксесоари. С правилен аутфит ще покажете уважение и към себе си, и към играта.
Когато стъпите за пръв път на голф игрище, най-напред ще ви бъде обяснена идеята на този спорт, а именно - да докарате топката до всяка дупка с възможно най-малък брой удари! Игрищата обикновено са с 18 дупки (понякога с 9, 27 или 36), като за всяка дупка се предвиждат между три или пет удара в зависимост от дължината и трудността й. Можете да избирате с какъв стик да извършите всеки удар - имате право да носите максимум 14 стика в голф чантата си.
Какво е суинг?
На първо четене тази дума ще ви навее мисли за танц и всъщност няма да сте много далече от истината, тъй като и в голфа се изисква гъвкавост и синхрон между отделните части на тялото, необходими и на дансинга. Суингът е основното движение в голфа. Това най-общо казано е кръгът, описван около тялото - от замаха, през удара по топката до завършващата фаза.
Много е важно още от самото начало да усвоите правилния захват и позицията за удар. Отстрани изглежда по-просто, отколкото е всъщност, така че не се отчайвайте, ако с първите няколко удара изобщо не можете да уцелите топката, или пък я пращате директно "в тъч". Идеалният суинг е съвкупност от правилна стойка, правилен захват, правилни ъгли между отделните части на тялото, оптимално сгънати колене, правилна позиция спрямо топката....
Преди да решите, че е прекалено сложно, си припомнете, че все пак до вас е голф инструкторът, който ще ви помогне да оттренирате всеки от тези детайли. Важното е сами да откриете за себе си правилния баланс, да се чувствате удобно и да се стараете тялото ви и стикът да работят като едно цяло. Не бързайте да напускате тренировъчната площадка и да превземате игрището, преди да сте затвърдили удара си. Голф инструкторът ще прецени кога да правите всяка следваща стъпка в играта.
И най-важният въпрос
Ако направите проучване, вероятно 8 от 10 запитани ще поклатят неодобрително глава, когато им споменете за голф, с обяснението, че е непостижимо скъп спорт. Истината е, че цената на оборудването може изцяло да се съобрази със семейния ви бюджет - както да речем при ските или тениса, така и при голфа можете да си купите всичко необходимо и за 200, и за 2000 лева.
Но, разбира се, когато тепърва започвате, съответният голф клуб ще ви предостави цялостно голф оборудване като част от цената на урока. От вас се очаква само дисциплина и търпение.
Със сигурност има още десетки въпроси, които голфът поражда у вас. Ще се радваме да ви дадем техните отговори. Затова започваме поредица от текстове за това що е то голф и има ли той почва у нас, у вас и въобще в битието на българина. Надяваме се в рамките на следващите няколко месеца да ви убедим, че със сигурност си заслужава поне да опитате - единственото, което ще загубите, е илюзията, че това е недостъпен и скучен спорт.