Най-сладкото нещо

Медът е най-известният и най-широко използван продукт, произвеждан от пчелите. Този сладък еликсир се използва от човека още от дълбока древност. Днес пчелният мед намира широко приложение като храна, профилактично, лечебно и козметично средство и има висока хранителна стойност.

Става въпрос за натурален пчелен мед (този, който не е загряван и няма примеси от други храни и подсладители), защото той съдържа витамини, минерали и ензими, които не присъстват в преработения.

Това го прави единствената храна, която съдържа всички вещества, нужни за поддържане на живота. Също така медът е единственото хранително вещество, което съдържа "пиноцембрин"- антиоксидант, свързан с подобряването на функционирането на мозъка.

Факти за меда:

Египтяните са използвали меда като начин за разплащане, точно както Ацтеките са използвали какаовите зърна. Също така, свещените животни са хранени с мед, използван също и за почит към боговете.

Медът не се разваля! Съдове с мед, намерени в гробницата на Тутанкамон, са съдържали мед, годен за ядене, въпреки 2000-годишния си престой под Египетските пясъци.

Медът намалява риска от някои видове ракови заболявания и сърдечни болести чрез съдържанието си на флавоноиди и антиоксиданти.

Древните Олимпийски атлети са хапвали мед и сушени смокини, за да подобрят постиженията си. Доказано е и със съвременни изследвания, че медът се справя много по-добре с поддържането на нивата на гликоген и подобрява времето на възстановителния период от други подсладители.

Намалява кашлицата и дразненията в гърлото и облекчава настинките. Натуралният пчелен мед, освен че засилва организма с високото си съдържание на хранителни вещества, съдържа ензими, които унищожават бактерии и вируси. Ако имате суха кашлица - изпийте чаша топло мляко с мед преди лягане за по-спокоен сън.

Въпреки че медът съдържа прости захари, не е същото като обикновената бяла захар или изкуствените подсладители. Точната комбинация между фруктоза и глюкоза подпомага с регулирането на кръвната захар. Някои видове мед имат нисък хипогликемичен индекс и не покачват рязко кръвната захар.

Медът действа благоприятно на кожата. Освен че помага с лекуването на рани чрез антибактериалните си способности, той също може да се използва и за козметични процедури.

#1 паяка 31.10.2012 в 16:32:51

На пазара клиент възкликва възмутено към производител на мед: - Ма много скъп, бе! А пчеларя му отговаря: - Ми скъп - пчела го сере, да го серех аз...

#2 корейче 01.11.2012 в 15:52:07

Уебкафе, какво е хипогликемичен индекс? Май няма такова нещо, а? И защо не сте споменали, че медът не бива да се слага в гореща вода, защото се разпада и се губят много от ценните му свойства. Така че не е подходящ за готвене примерно, а ако ще го слагате на чай, е добре да се изчака чаят да поизстине. И хората, които имат проблеми с кръвната захар, трябва да се ограничават с меда. Той има висок гликемичен индекс, затова за един диабетик не е най-разумното нещо да си хапва мед. Също не сте споменали и че има хора с алергия към пчелни продукти, за които медът не е полезен. Но какво ли да очаквам от вас... Между другото, ако нямате алергии към пчелни продукти, може да пробвате маска с мед - много добро козметично средство. Намазвате си лицето с мед и престоявате колкото си решите - може час-два дори. Изключително добре действа на кожата, без значение каква е, подмладява я, прави я по-гладка и сияйна, а на мен примерно след такава маска умората по лицето и кожата не ми личи. Може да се прави всеки ден, пробвайте, лесно и евтино е.

Новините

Най-четените