Достигайки нови дълбини в борбата за телевизионен рейтинг, пакистанско праймтайм реалити шоу прибягна към раздаване на изоставени от родителите си бебета.
Водещият Амир Лиакуат Хюсеин вече връчи две бебета от женски пол на нищо неподозиращи двойки в шоуто си, което се излъчва на живо в продължение на седем часа дневно през мюсюлманския празничен месец Рамадан.
"Бях шокирана в началото"
"Не можех да повярвам, че получаваме това момиче, но бях изключително щастлива" казва Сурия Билкес, която вече е станала официално майка на двуседмичното дете. Поне още едно бебе, този път момче, предстои да бъде връчено на друга двойка в някакъв момент в предстоящите дни.
Водещият на шоуто бива описван като религиозен учен, ТВ мегазвезда и дори секссимвол. Неговата бурна смесица от религия и развлечение често е свързана със скандали.
"По Коледа има Дядо Коледа, който раздава подаръци на всички, това е важен празник за християните. За нас Рамадан е много специално време, така че е изключително важно да направим хората щастливи и да ги възнаградим подобаващо," казва Хюсеин.
Шоуто му "Аман Рамазан" бива определяно като пакистанска версия на "Цената на късмета" ("The Price Is Right"), като членове на съставената от около 500 души аудитория получават награди в замяна на отговори на въпроси, свързани с Корана.
Сред раздаваните награди са мотоциклети, микровълнови печки, перални и хладилници, а отскоро и бебета
Водещият също така готви, докато мъже пеят ислямски песнопения и обсъждат религията с деца в градина, пълна със зайци, змии и кози.
Раздаваните в шоуто момичета са се оказали там със съдействието на неправителствената благотворителна организация Chhipa Welfare, която казва, че получава до 15 изоставени бебета месечно. "Екипът ни намира бебета, изоставени на улицата, в кофи за боклук - някои от тях са мъртви, други са убити от животни. Защо да не гарантираме, че бебетата ще останат живи и ще се окажат в добър дом?", пита Рамзан Чипа, ръководител на организацията.
"Ние не даваме бебетата просто ей така. Имаме своя процедура на одобрение. Двойката в шоуто вече беше регистрирана при нас и беше минала през четири или пет етапа на оценка дали ще бъдат добри родители.", допълва той.
Бъдещите мама и татко обаче не подозирали, че ще им бъде връчено новородено бебе, когато били поканени да се включат в шоуто. Очаквано, документите за получаване на родителските права не са били оформени преди прякото предаване.
Осиновяването всъщност не е официално признато в Пакистан и там няма закон за осиновяването. Вместо това двойките се налага да кандидатстват за попечителство, което се разрешава от семеен съд.
Някои зрители хвалят идеята на шоуто да раздава деца, докато други критикуват стъпката като ефектен трик за по-голям медиен шум
"Пакистан, събуди се," пише активистът Шамим Махмуд до неправителствената организация. "Бебетата не са трофеи, които да се връчват на случайни хора."
Хюсеин коментира, че предаването не използва бебетата като трик, за да си качва рейтинга в свещения за мюсюлманите месец. Според него шоуто е обединяващо за "разделената пакистанска нация, изтерзана от сектантско насилие, религиозна нетолерантност и тероризъм."
"В случая става дума за лишени от каквито и да е права бебета, които в противен случай ще израснат на улицата и нищо чудно да бъдат използвани за самоубийствени бомбени атентати. Опитваме се чрез шоуто да им осигурим по-добра алтернатива," оправдава се водещият.
"Казваме на хората да вземат тези деца, за да не остават на боклука, на улицата, да ги отгледат и да ги направят отговорни граждани, вместо чрез игнорирането им да допуснат разруха на обществото чрез тероризъм."
Шоуто засега се оказва изключително популярно, като е достигнало рекорден рейтинг и вероятно ще продължи и след края на Рамадан. Хюсеин планира и друго предаване, където аудиторията ще е от малцинствени хиндуистки, сикхски и християнски общности.
"Създадохме символ на мир и любов, това е темата на нашето шоу - да разпространяваме любовта. Опитваме се да даваме добър пример. Какво по-добро от това да дадеш на бездетна двойка изоставено дете?," обобщава той.