Китай въвежда праведна архитектура

Президентът на Китай Си Цзинпин размисли сериозно върху това как изглеждат градовете в Поднебесното царство и стигна до извода, че в тях има доста грозотия. За целта той предлага да се забрани „гротескната архитектура", привнесена от Запада.

Китайските мегаполиси представляват микс от ортодоксални комунистически сгради и иновативни решения, особено на жилищния проблем, създадени от архитекти от цял свят. Бумът на китайската икономика през последните 20 години и главозамайващото строителство бяха благодатна почва за творческите фантазии, но Пекин смята да прекрати това.

В двучасова реч пред литературен симпозиум, Цзинпин напомни постулата, че сградите трябва да служат на хората, а не обратно, като се обяви за изчистени линии и прости форми. Горещо призова за „морално вдъхновяващо изкуство", което да култивира вкус, да „топли сърцата" и да бъде изчистено от „нежеланите стилове".

За изключително неподходящ пример Цзинпин посочи сградата на държавната телевизия CCTV, открита през 2008 година, която в местния фолклор се нарича „Големите панталони" и редовно е обект на подигравки, особено в интернет, заради дизайна на известния холандец Рем Колхас.

Китайският лидер обяви, че подобни сгради не трябва повече да се издигат в небето над Пекин и останалите градове в необятната комунистическа държава. Освен това, видът й никак не бил патриотичен. Всъщност, китайската държавна администрация също е сред настанилите се в необичайни „западни сгради".

Изявленията на президента раздвоиха потребителите в китайските социални мрежи, като едната половина смятат неговата идея за връщане към миналото, а другата я одобрява заради съмненията в кражба на публични средства в големите инфраструктурни и урбанистични проекти.

Те придобиха размера на същинска мегаломания, след като в миналата година бе обявено строителството на най-високия небостъргач в света - "Несебен град", чиято височина ще е 838-метрова кула в Чангша, централен Китай.

 

#1 янаки 18.10.2014 в 09:32:10

Когато се гледа Хонконг от към океана, много прилича на Ню Йорк, същите небостъргачи като изправени на малката си страна кутии за моливи, нагъчкани един до друг. Докато в „комунистически” Китай, в големите градове като Пекин, Шанхай, Гуанджоу (Кантон) .....разнообразието е голямо, няма две нови многоетажни сгради, които да си приличат. Наред с тях има цели градски райони с панелни блокове, по-грозни от тези, които могат да се видят в България. Едно голямо предимство, което имат строителите в Китай, е, че земята е държавна и няма съпроводеното с големи спекулации изкупуване на терените. Те се вземат под аренда за максимален срок от 60 години. Архитектите,европейци и американци, могат да проектират със замах и околната среда, нещо което не могат да си позволят другаде. Затова около големите сгради има, поне на мене ми прави такова впечатление, големи незастроени площи, оформени като паркове или по друг начин.Например Националният театър (Операта) в Пекин, с форма на половин яйце, е сред езеро, в което той се отразява..... (http://www.comfort.bg/bg/%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%BE/view/715.html) И това на пъпа на Пекин, в непосредствена близост с плпщад Тянънмън.

Новините

Най-четените