И ний сме дали скандал на света

Паметникът на Съветската армия в София, изрисуван това лято като комикс, попадна в челните места в класацията на най-оспорваните монументи в света, направена от travelandleisure.com (виж всички).

Сред изброените, предизвикалият спорове у нас изрисуван монумент е поставен наред с паметника на Beatles в Монголия, издигнат през 2008 г. като символ на свободата и демокрацията в страната, статуята на Че Гевара в Боливия, издигната през 1997 г. на мястото където е екзекутиран, мемориалът на Мартин Лутър Кинг във Вашингтон, осветен миналия месец, Статуята на кафявото куче в Лондон, реплика от 1985 г. на друг, вдигнат през 1906 г. от активисти срещу използването на животни за медицински експерименти.

По повод паметника на Съветската армия, сайтът разказва как е бил почистен от популярните комикс герои и цитира българския министър на културата (Вежди Рашидов - бел.р.), нарекъл рисунките "престъпление".

В класацията на монументите, разбунили духовете, попадат още Долината на падналите в област Мадрид, чието изграждане е поръчано от диктатора Франциско Франко, който е погребан там. С построения от политически затворници монумент Франко искал да обезсмърти загиналите за собствената му кауза по време на гражданската война в Испания през 30-те години. През май т.г. правителството в Испания сформира комисия, която да се произнесе за бъдещето на паметника.

Мемориалът на убитите евреи на Европа (известен още като паметника на Холокоста) в Берлин пък попада сред най-оспорваните паметници, защото предизвика полемики заради това, че 2711-те блокове, напомнящи ковчези, са защитени с покритие, произведено от компания-производител на отровен газ за нацистите, пише travelandleisure.com. Уникалният мемориал се намира между "Потстадамер плац"  и старата Бранденбургска врата

В челните места на класацията е и "Дивият кон", изграден в Северна Дакота, САЩ, в памет на племето сиукси. Изваяната в скалата форма предизвика гневът на екозащитниците, според които нарушаването на естествения пейзаж противоречи на водения от индианското племе начин на живот.

В класацията попадат и далеч по-дребнави теми като инсталираната 15-метрова вратовръзка в Загреб. Аксесоарът бе обявен за най-видния хърватски символ, тъй като исторически погледнато вратовръзката се появява през 17-и век във вид на своеобразна забрадка, която хърватските войници носели около врата, под униформата, участвайки в т.нар. Трийсетгодишна война за Австрия, за Хабсбургската монархия, в чийто състав са били хърватските земи.

Въпреки че мнозина твърдят, че вратовръзката произхожда от Хърватия, се води дебат от кой точно регион. Хората в Турополе казват, че местните момичета са окичвали войниците, докато от Велика Горица вярват, че родното място на вратовръзката е техният град. Хаотичното поставяне на скулптури на вратовръзки из хърватската столица през 2011-а разгневи доста граждани, които не виждат какво общо имат Загреб и аксесоара.

#6 v guza 13.12.2011 в 23:47:34

Абе "дивия" кон си е баш Лудия кон. Както английското crazy, така и лакотското witko се превежда като луд, а и отдавна е придобило гражданственост именно така. А колкото до статуята - тя изобразява тъкмо него. По-точно все още почти нищо не изобразява май, понеже е зловещ мегаломански проект на чешки (или пък беше полски) ентусиаст да го върне на американците за тиквите на Маунт Ръшмор, та в Черните хълмове* да има по-голям паметник на индианец, отколкото на убийците на индианци. Самите лакота обаче, неса много убедени, че ги кефи идеята. * Черните хълмове или Паха сапа са едно от най-свещените места за лакота. Тамън зарад тях си губи главата и преждеспоменатият убавец и папуняк ген. Къстър

Новините

Най-четените