След дъжд Ларго

Отводняването на откритата археология при Ларгото не трябваше да закъснява толкова - поне с един дъждовен сезон, че да се превръща в новина. Това е най-мащабният археологически, културен, ако щете и туристически проект в София, който за три години бе зарязан поне три пъти от институциите.

Сега, вместо да бъде открит или поне моментът с рязане на лентата да изглежда близо (първоначалните обещания бяха за 2015-та г.), дори няма избрана фирма-изпълнител, която да довърши последната част от проекта с музей със стъклен купол между сградите на Министерския съвет и Президентството.

За сметка на това откритите находки се превърнаха в блато, събирайки дъждовна вода месеци наред под неодобрителните погледи на тези, които ползват близките станции на метрото или просто посещават София. В крайна сметка бе обявен червен код за спасяване на историческото наследство на столицата, което според кмета Йорданка Фандъкова не е било взето под внимание от досегашните министри на културата, въпреки нейните сигнали.

Служебният министър на културата Мартин Иванов най-сетне откликна на писмата на Столична община, отпускайки средства от парите за бедствия, за да се направи спешна консервация на откритите руини за зимния сезон, които водата, влагата и слънцето съсипват повече, отколкото около 20 века под земята.

Преди три години, когато тържествено бе обявено спечелено финансиране от 16 милиона лева от Европейската комисия, тогавашният премиер Бойко Борисов заведе десетки журналисти на обход в подземното царство, което културният му министър Вежди Рашидов сравняваше по значимост с Рим и по привлекателност със „Саграда Фамилия" на Антонио Гауди в Барселона.

Тогава Рашидов обещаваше тълпи от туристи и максимално бърз достъп до римския облик на София чрез стъклени прегради, когато същевременно археолозите продължават с разкопките - 8000 кв м. история на една ръка разстояние и няколко нива под земята.

По план до края на миналата година историческите пластове на София, събрани на едно място под земята - от Античността до Възраждането, трябваше да се свържат с новия площад „Независимост" като общо пешеходно пространство. Нищо от това не се случи.

Единственото сигурно е, че след два дни гробницата на християнски водач Хонорий на 17 века ще бъде открита като част от музея под "Света София".

#1 Bulgarski_Colombiec 25.08.2014 в 19:21:51

София тряба да има стратегически план за маркетинг на историческото наследство и да бъде в полза на столицата и на България...

Новините

Най-четените