Банковите драми от последните няколко седмици изостриха чувствителността на българите към мащабните финансови машинации и така наречените "престъпници с бели якички".
Ако искате обаче истински интересни, емоционално ангажиращи финансови спекуланти на високо ниво ще трябва да се обърнете към киното.
Ето галерия с 10 от най-великите бизнес акули от екранa, които, за разлика от родните герои, обичаме да мразим:
Джордан Белфорт от "Вълкът от Уолстрийт"
Изигран перфектно от Леонардо ди Каприо, Джродан Белфорт е реален човек и един от малкото високопрофилни мошеници, които открито говорят за мащабните си далавери. Днес, вече с излежана присъда за финансови престъпления, Белфорт е корпоративен гуру и търсен мотивационен оратор, но в края на 80-те и през 90-те финасовият шарлатанин е на върха на хранителната верига на борсовите спекуланти.
Джордан е ултимативният хедонист, за който никоя оргия не е достатъчно голяма и мръснишка, и нито една измама не е неосъществима.
Материалният разцвет и моралния упадък на Белфорт са претворени по изключителен начин в шедьовъра на Скоресезе "Вълкът от Уолстрийт", заснет по горещата автобиографична книга на Джордан.
Гордън Геко от "Уолстрийт"
Мистър Геко е "Ролс-Ройс"-ът на софистицираните измамници от елитния 1% на най-богатите хора на планетата. Легендарният персонаж, изигран от Майкъл Дъглас в модерната класика на Оливър Стоун "Уолстрийт" от 1987 година, е символ на безпощадното капиталистическо хищничество и на безпогрешните икономически инстинкти.
Портретът на Геко сигурно стои в кабинетите на стотици банкери и брокери из цялото земно кълбо. Материал за легенди е и печално известната реч на Геко "Алчността е добра", с която той мотивра теорията си за алчността като основен двигател на еволюцията и прогреса.
Крупният капиталист и играч на "Уолстрийт" сравнява САЩ с корпорация, която има нужда от мощен предприемачески дух.
Геко е алфа-хищник във финансовата джунгла и постоянен източник на вдъхновение, както за киноманите, така и за крайните материалисти, които смятат, че човешките същества нямат друга стойност извън активите, които притежават.
Блейк от "Гленгари Глен Рос"
Алек Болдуин е в топ форма като излъскан, агресивен финансов шарлатанин, който посещава няколко брокери на недвижими имоти в затруднение, за да ги убеди да продават повече и по-бързо.
Персонажът му Блейк прави един от най-великите монолози в киното. Автор на текста е майсторът на твърдия език и деконструирането на мъжката психология Дейвид Мамет. Блейк дели хората на загубеняци и такива, които "затварят сделките". Той валидира себе си чрез материалните си придобивки (скъпа западно-европейска кола и часовник, струващ колкото годишната печалба на един от изпадналите брокери), както и чрез умението да излезе в дъжда и да изкара 15 хиляди долара от шарани, на които ще продаде забутани блатни парцели на цена като за първа линия на лазурния бряг.
Алек Болдуин е отблъскващо очарователен в ролята на архизлодея в скъп костюм.
Патрик Бейтман от "Американски психар"
Най-неконвенционалният и тревожен образ в списъка. Вдъхновен от едноименния роман на Брет Ийстън Елис, филмът "Американски психар" е гениална сатира на емоционалната празнота в живота на акулите от "Уолстрийт", самообявили се за "Господари на Вселената".
Патрик Бейтман - пресъздаден смазващо брилянтно от Крисчън Бейл - е 27-годишен милионер от каймака на Манхатън през 80-те, обсебен от външния си вид и материалните измерения на своя успех. Той е куха човешка черупка пред тотален личностен разпад, способен да пожелае смъртта на свой колега заради по-добрата му визитна картичка.
Франсис Екзейвиър Слотъри от "25-ят час"
Героят на Бари Пепър от великолепната драма на Спайк Лий "25-ят час" е типичният млад, преуспяващ лъв от "Уолстрийт". Агресивен, циничен, пристрастен към нощния живот, енергийните напитки и финансовите спекулации, той е представител на привилигированата и безнаказана класа на едрите брокери в Ню Йорк.
Франсис гледа на света от широкия прозорец на първокласния си апартамент в Манхатън, но някъде в него все още живее едно бедно ирландско хлапе, което мечтае да си отвори бар.
Лорънс Гарфилд от "Парите на другите"
Дани Де Вито играе манипулативен корпоративен рейдър, готов да разсипе дори най-почтения семеен бизенс за собствена облага. Той е перфектен в своята работа, докато на хоризонта не се появява красива млада дама. В крайна сметка ликвидаторът ще трябва да решава кое предпочита повече - парите или любовта.
Джим Янг от "Брокери"
Този персонаж е директно вдъхновен от Блейк от "Гленгари Глен Рос" и дори може да мине за негов син. Играе го Бен Афлек в една от малкото си качествени актьорски изяви от лошия за кариерата му период в началото на века.
Джим инструктира млади бъдещи юпита как да мамят по възможно най-ефикасния начин, за да могат и те някой ден да си позволят мъжките играчки, с които той вече разполага. Образът на Афлек е намигване към класическия млад милионер с неутолима жажда за бързи пари.
Жан Жак Сюрел от "Вълкът от Уолстрийт"
Вторият персонаж от шедьовъра на Скорсезе (всъщност те са поне 5-6), който заслужава място в списъка е безскрупулния швейцарски банкер Жан Жак Сюрел, изигран по разкошен начин от Жан Дюжарден.
Сюрел е олицетворение на престъпника с бяла якичка, който пере пари, а когато е хванат предава всички свои съучастници, за да се спаси. Въпреки, че във филма е конструиран хумористично, дори пародийно, този образ е болезнено познат и реален.
Ървинг Розенфелд от "Американска схема"
Ървинг е особено талантлив шарлатанин от 70-те години, който обича да работи на дребно и да не пресича пътя си с едрите риби. Но е принуден да го направи, когато схемата му с фиктивни заеми е разкрита от ФБР и той е включен под прикритие в мащабна операция за разобличаване на политическа корупция и сделки на мафията. Без съмнение Розенфелд е един от най-сипматичните и харизматични филмови мошеници от последните години.
Още един реален измамник и още един образ от списъка, изигран от Крисчън Бейл.
Рики Рома от "Гленгари Глен Рос"
Другият талантлив търговец от "Гленгари Глен Рос", освен Блейк. Рики Рома е сред най-качествените актьорски творения на великия Ал Пачино.
Пачино е толкова добър, че кара зрителят да застане на неговата страна и да иска Рома да пробута блатните парцели на заблудените клетници. Емоционално ангажиращото изпълнение на актьора разкрива за пореден път могъщия му талант, а гениалният текст на Мамет е перфектната платформа за пълното му разгръщане. Рики Рома е поетът-воин от авангарда на харизматичните измамници.