Разкодирай този фестивал

В Пловдив вече се случват достатъчно интересни неща - и тепърва ще има още много, така че включвайте за постоянно града в културната си програма. Ако не сте го направили, сега имате 10-дневна причина и един философски въпрос.

Точно след три дни в града на тепетата се открива фестивалът One Design Week, който тази година акцентира върху пост-дигиталното съществуване. Няма да се впускаме в лингвистични теории и обяснения на израза, защото в програмата има достатъчно гвоздеи, с които да навържете тънката червена линия между технологията и хората.

Това е темата на централната изложба "Being Post-Digital", чийто куратор е преподавателят в Националната художествена академия Рене Беекман. Провокирайки публиката с теми като следенето в интернет, отчуждаването между хората и инвазията на технологиите до жизнена необходимост, автори от 8 държави ще се представят в двете локации на изложбата - Дружество на пловдивските художници и Градска художествена галерия.

Фестивалът

Тази година One Design Week включва изложбена програма, филмови прожекции, творчески работилници, базар с участието на 40 български дизайнери, а също и детска програма - всичко това със свободен достъп и в различни точки на града - основно творческия квартал „Капана", Главната улица, „Кино Космос", Баня Старинна и галерии в Пловдив.

Между 19 и 28 юни бъдещата Европейска столица на културата ще приюти 24 експозиции на български и световни артисти, над 200 участници от 20 държави, които по свой начин превръщат дизайна в изкуство.

Едно от най-вълнуващите събития в отворената програма на ONE DESIGN WEEK 2015 e интерактивната инсталация на Джорди Канудас в Капана, където посетителите ще могат да изпробват флуидната облегалка на един диван, "умната" лампа или направата на осветително тяло чрез потапяне в боя.

По време на фестивала върху фасадата на бившия Партиен дом (площад „Централен") ще може да се види проектът „Cnnctr" (Конектор). Организаторите на One Design Week се похвалиха, че това е най-мащабният интерактивен 3D мапинг, правен досега в България.

Надали ще е изненада, че зад амбициозната инсталация стоят местните аудио-визуални провокатори МЕЛФОРМАТОР. Освен поглъщащо по размери, шоуто ще е доста изкушаващо, защото всеки може да участва с изтегляне на едноименното приложение Cnnctr. За целта трябва да имате преносимо устройство с iOS или Android платформи.

Да поговорим за дизайн

Световните тенденции в областта на дизайна ще бъдат дискутирани с водещи световни лектори на форум в Дом на културата „Борис Христов". Билети може да закупите тук.

Сред лекторите на форума са: дизайнерът Ян Вилкер от култовото нюйоркско дизайн студио karlssonwilker; световно известният звуков артист, дизайнер и електронен музикант Юри Сузуки; директорът на Центъра за дизайн на Исландия Хатла Хелгадотир , Адам Ледерер от компанията за видео игри thatgamecompаny; белгийският артист Фредерик де Вилде, който изследва граничната област между науката, технологиите и изкуството, и др.

ONE DESIGN WEEK е платформа, която стимулира и подкрепя развитието на дизайн професионалистите в България. Същевременно целта на събитието е да представя и устойчиви и стойностни практики за по-добра и смислена визуална среда от цял свят.

Събитието се организира в подкрепа на Пловдив Европейска столица на културата 2019. Сред другите ежегодни фестивали на ЕДНО са ONE ARCHITECTURE WEEK и ONE DANCE WEEK.

Новините

Най-четените