Джиджи Хадид срещу папараците: Битка за авторски права

Моделът Джиджи Хадид е ответник по дело за нарушаване на авторски права. Тя обаче твърди обратното - че не просто не е нарушила авторско право, а е носител на такова, защото не само е на снимката, а позира на нея.

Фотографската агенция „Ексклузив-Лий" заведе дело срещу Хадид през януари, защото моделът е споделил тяхна снимка в своя профил в Instagram.

Според тях тя е нарушила правилата за авторско право на компанията. По-рано този месец Джиджи Хадид отговори на обвиненията с молба за прекратяване на делото. Според адвокатите на Хадид тя не само не е в нарушение, но и е споделила съвсем легално снимката, към която сама е допринесла към качествата на фотографията с усмивката си и облеклото.

Аргументите към молбата включват и уточнението, че Хадид не е нарушила никакви авторски права, защото е позирала пред камерата и по този начин е допринесла именно за онези творчески аспекти на кадъра, за които е заведено делото. Джиджи не просто е заснета, а е отговорна за режисирането на снимката, а не фотографът, който е направил кадъра.

На снимката, която заради делото е свалена от социалната мрежа, Хадид стои на улицата и се усмихва в дънково облекло. Освен това, твърди защитата, в Instagram моделката е изрязала изображението така, че да акцентира върху позата и усмивката си, а не върху композицията на папарака.

Това обаче поставя под съмнение разбирането, че фотографите имат пълни авторски права за правенето на снимката, особено - на публично място.

„Минутата, в която създам нещо, получавам авторски права", казва пред The Verge Тим Уанг, адвокат и ръководител на Инициативата за етика и управление на изкуствения интелект на Харвард и Масачузетския технологичен институт. „Имам права над това съдържание, така че ако нещо, което съм създал, бъде взето от някого без мое разрешение, копирано и споделено, аз теоретично имам законовото право да го сваля, да го контролирам, да защитавам и ограничавам".

Той все пак отбелязва, че авторското право може да се заобиколи, ако човекът, който използва снимката, я е променил по някакъв начин или този, който я споделя, го прави с нестопанска цел и не изкарва пари от това.

Именно това твърдят адвокатите на Хадид - тя няма финансова облага от споделянето на снимките, нито лишава „Ексклузив-Лий" от печалби. „Г-ца Хадид просто е пресподелила снимката на страницата си в Instagram и не е направила опит да се възползва от нея с търговска цел", посочват от защитата. „Затова споделянето пресподеляне отразява лична цел, различна от тази на фотографа, който е направил снимката, за да печели финансови облаги от популярността на г-ца Хадид".

Решението по този случай може да има голям ефект върху работата на папараците и онлайн присъствието на звездите.

Това би променило отношението и към снимките, които феновете пресподелят от собствените си профили. Клои Кардашиян също имаше сблъсък с папараците в съдебната зала, след като фотограф я съди по сходна причина.

Други звезди, като Ким Кардашиян например, публикуват само снимки, върху които държат правата, така че феновете им да могат да ги пресподелят, без това да ги заплашва от съдебен иск заради авторски права на папараците.

Въпреки че казусът с подобни дела да не е нов, досега знаменитост не беше използвала аргумента за допринасяне към качествата на кадъра в своя защита. Това може да доведе до фундаментални промени в начина, по който функционира споделянето в Instagram и какво е позволено в платформата.

Новините

Най-четените