Как най-богатият 1 процент се готви за апокалипсиса

Идеята за свършека на света и тоталния апокалипсис, който ще затрие човечеството, далеч не е чужда на развлекателния бизнес, който е експлоатира от десетилетия за създаването на филми, сериали и книги.

Така когато се заговори за бункери и евентуални начини за оцеляване при ядрена война или някое друго подобно събитие, в което хората са се прецакали ужасно много, обикновено изкачат образите на тъмни помещения с множество железни легла, груби одеяла, стари консерви и много угрижени физиономии

И ако идеята за глобално унищожение не се е изменила особено много от Студената война насам, убежищата с висока степен на сигурност не могат да бъдат по-различни от тези от XX век.

Редица компании по света се грижат за нарастващото търсене на специални сгради, които да предпазват от всеки риск за човешкия род, независимо дали става дума за глобална пандемия на унищожителен вирус, астероид, врязващ се в Земята или Трета световна война. Като от ключово значение е тези бункери да са ултралуксозни.

Бункерите, които са строили хората в средата на миналия вече определено не са били нещо кой знае колко удобно, а за лукс и блясък не може да става дума. Убежищата от висок клас, като тези, които Робърт Вичино, предприемач и главен изпълнителен директор на Vivos, строи, обаче са съвсем друго нещо.

Неговите бункери, които вече се простират почти по целия свят, са освен изключително сигурни, също така и са страшно приятни места за живеене.

"Старите бункери бяха сиви, метални, като кораб или нещо военно. Но истината е, че човечеството не може да оцелее дълго време в такава спартанска, мрачна среда", казва Вичино.

Много от световните елити, включително мениджъри на хедж фондове, спортни звезди и технологични титани (Бил Гейтс има бункери във всичките си имоти) са избрали да проектират свои собствени тайни убежища, за да настанят семействата и персонала си в случай на апокалипсис.

По думите на изпълнителния директор на базираната в Тексас компания Rising S - Гари Линч, последните години са изключително добри за бизнеса с изграждане на подземни бункери от висок клас. Само за 2016 г. поръчките са нараснали с 700% в сравнение с 2015 г., а общите продажби са се покачили с 300% след избора на Доналд Тръмп.

Всеки един от тези бункери е изграден от плътна стомана с идеята да издържи поколения наред. Те са заредени с храна, достатъчна за поне година.

Но докато някои предпочитат да подготвят себе си и най-близките си, другите поръчват убежища за цялата си общност като изискват от фирмите, занимаващи се с това, условия, възможно най-близки до реалния свят.

Подобни бункери за цели общности обикновено реновират вече създадени от САЩ или СССР бомбоубежища или места за съхранение на ракети. Това се прави, защото подобен по мащаб проект днес би струвал стотици милиони долари.

Укрепените структури са проектирани да издържат на ядрени удари и са оборудвани със системи за електрозахранване, системи за пречистване на водата, взривни клапани и филтриране на въздуха при ядрено-биологично-химична заплаха.

Повечето от тях включват храна за година или по-дълго, а много разполагат с хидропонни градини, които създават поне частични условия за отглеждане на храна, дори в условия на пълна херметизация на помещенията. Разработчиците също така работят за създаване на по общности, които да притежават заедно пълния набор от умения, необходими им за дългосрочно оцеляване - лекари, учители, механици и т.н.

По думите на Робърт Вичино търсенето наистина е скочило многократно след избора на Доналд Тръмп за президент, а покрай скандала със Северна Корея са били изчерпани почти всички налични места на компанията в общите бомбоубежища.

Едно от тези убежища - Vivos xPoint, се намира в близост до Черните хълмове на Южна Дакота и се състои от 575 военни бункера, които служат като склад за боеприпаси до 1967 г.

Към момента те са пригодени за около 5000 души и изградени за различни ценови възможности - от 25 до 200 хил. долара на човек като цената зависи от това колко пространство е необходимо на клиентите и как точно ще е проектирано и обзаведено.

Самият комплекс ще бъде оборудван с всички удобства на малък град, включително театър, класни стаи, хидропонни градини, медицинска клиника, спа център и фитнес зала и т.н.

За клиентите, които търсят нещо по-далечно и по-луксозно, компанията предлага и Vivos Europa One, обявена за "модерният Ноев ковчег" в бившата камера за съхранение на боеприпаси от Студената война в Германия.

Структурата, която е издълбана от твърда скала, предлага 34 частни жилища, всяка от които с площ от около 230 квадратни метра, с възможност за добавяне на още един етаж за общо 460 квадратни метра.

Огромният комплекс включва трамвайна система за транспортиране на жителите на убежището като тя свързва отделните апартаменти с ресторанти, театър, кафенета, басейни и игрища и т.н.

Вичино сравнява отделните помещения с подземни яхти и дори препоръчва собствениците да възлагат на същите дизайнери, които работят на частните им лодки да се занимават с интериора на собствените им квартири в бункерите.

"Ние имаме всички удобства на дома, но и удобствата, които очаквате, когато напускате дома си", добавя Вичино.

Убежището на Лари Хол за оцеляване "Survival Condo" в Канзас използва два изоставени силоза от ракети "Атлас", построени от инженерния корпус на американската армия, за да складират бойни глави в началото на 60-те години.

"Ние продаваме на клиентите си уникалното предимство, че разполагат с луксозен втори дом, който на практика е и бункер, предпазващ от ядрена катастрофа", казва Хол. Той вече започва работа по втори проект "Survival Condo" в другия силоз.

Комплексът за оцеляване има няколко различни подредби - от мезонет с площ от 84 квадратни метра до мезонет на две нива с площ от 334 квадратни метра, чиято цена започва от 4,5 милиона долара.

Притежателите на апартаменти в подобни убежища имат достъп до тях и до съоръженията в целия комплекс по всяко време, независимо дали става дума за бедствие или просто искат да се измъкнат от ежедневието си и да "изчезнат вдън земя" за няколко дни. Комплексът разполага с басейн, общ магазин, театър, бар и библиотека.

За да сработва добре съоръжението, по време на бедствие или при действителен апокалипсис, обитателите ще трябва да спазват набор от правила, в които се включва и 4 часа работа на ден в полза на убежището.

А ако предпочитате да прекарате края на света самостоятелно, или с лично подбрани членове на семейството и приятелския кръг, може да разгледате The Oppidum в Чешката република. Според информациите това е "най-големият бункер милиардери в света".

По време на Студената война това е строгосекретно място, съвместен проект на Чехословакия (днес Чехия и Словакия) и СССР. Строежът му продължава 10 години като е открит през 1984 г.

Мястото сега включва както надземно имение, така и подземен комплекс от 7150 квадратни метра. Докато крайният продукт ще бъде построен според желанията на собственика, първоначалните сметки включват подземна градина, басейн, спа център, кино и винена изба.

И макар мнозина да приемат всичкия този лукс за ненужен, когато става въпрос за нещо като края на света и оцеляването на човешката раса, тези, които работят по убежищата твърдят, че цялото това удобство е от решаващо значение за оцеляването.

"Тези убежища са за дългосрочна употреба от поне година", казва Викино. - По-добре да е удобно.

Новините

Най-четените