Пушенето води до увреждане на паметта и способностите за разсъждаване и научаване на нови неща. Това показват резултатите от изследване на лондонския „Кингс Колидж", цитирано от Би Би Си. Проучването на 8800 човека на над 50-годишна възраст показало още, че високото кръвно налягане и наднорменото тегло влияят на мозъка, но в по-малка степен.
Главна цел на изследването, публикувано в сп. Age and Ageing, е била да се провери дали има връзка между риска от инфаркт или инсулт и състоянието на мозъка. Учените са боравили с подробни данни за здравословното състояние на участвалите в изследването, като освен това са ги подлагали на различни тестове за функционирането на мозъка. Процедурата е била повторена след 4 и след 8 години.
Резултатите от нея показват, че общият риск от мозъчен или сърдечен удар е „сериозно обвързан със спада на познавателните способности". Освен това е била констатирана „последователна обвързаност" между пушенето и ниските резултати при тестовете.
Д-р Алекс Дрегън от екипа, провел изследването, посочва, че спада на познавателните способности създава проблеми във всекидневието на все повече хора. „Идентифицирахме конкретни рискови фактори, свързани с този процес и всички те подлежат на промяна", добави Дрегън. По думите му е важно хората да осъзнаят нуждата от промени в начина си на живот.
Резултатите от изследването на „Кингс Колидж" потвърждават казаното вече от много британски специалисти по отношение на рисковете от деменция и Алцхаймер при пушачите и хората, които не се хранят здравословно.