Филмите с убийства са много забавни за гледане. Но какво би било усещането, ако наистина се окажехте в такъв?
Учените са изследвали много от нещата, които се случват с тялото и разума, когато смъртта приближава и въпреки че голяма част от това последно изживяване остава загадка, то може да бъде разбрано чрез различните химически реакции и събития, които се случват в мозъка.
Точно навреме за Хелоуин, ново видео от Американската асоциация на химиците разглежда какво точно би се случило в тялото на човек, ако той е преследван от убиец във филм на ужасите.
Създателите на видеото изтъкват, че това да наблюдавате хора да бъдат преследвани във филм на ужасите е сходно с това да бъдете на тяхно място - въпреки че вероятно да се окажете в кожата им би предизвикало доста повече напрежение и тревога. И все пак същият прилив на адреналин и страх се активира по еднакъв начин и в двата случая.
Страх
Функцията на страха е да подготви хората да реагират или да избягат. Това е начин за предупреждаване на мозъка и тялото за проблеми, но също така е и химически процес, който позволява на тялото да се стреми да остава в безопасност.
Сетивната информация преминава през централната нервна система на човека и достига до таламуса, който работи донякъде като комутаторно табло (switchboard). Там тя се предава към други важни части от мозъка.
Тази информация първоначално прави човека обезпокоен - евентуално стимулирайки го и подготвяйки го да реагира. После се задейства реакцията "бори се или бягай", която стартира процес, започнал още в най-древните ни предтечи като начин да се определи дали да се борят с нападателя или да се стремят към бягство.
Този процес изпълва тялото с адреналин и повишава нивата на глюкоза в кръвообращението. Други химически вещества поддържат тези процеси работещи.
Писъци
Може и да не избягате от убиеца с брадва в ръка или от човека, който ви преследва. В този случай е вероятно да започнете да пищите.
Видеото изтъква, че този процес произлиза от различна част в мозъка, несвързана с езика, и изпълнява различна функция.
Писъците се проявяват почти инстинктивно. А когато те бъдат чути, те задействат сходна реакция - насърчават други хора да изпитват страх и да реагират, така че се предполага, че им помагат да побягнат.
Болка
Ако писъците не помогнат и убиецът с брадва в ръка ви догони, ще изпитате силна болка.
Когато получавате травма, специални неврони, наречени ноцицептори изпращат информация до мозъка. Тя се събира от таламуса, който на свой ред се опитва да инструктира мозъка да направи, каквото е възможно, за да предотврати повторна травма.
Смърт
Дори и след клинична смърт, мозъкът вероятно все пак продължава да работи още известно време. Според скорошни изследвания, мозъкът изглежда преминава през финален пик на активност - по начин, който нормално се свързва със съзнанието.
Може би този пик е свързан с близките до смъртта изживявания. Изследванията подкрепят тази хипотеза, ъпреки че учените все още не са напълно сигурни защо се случва този пик, или какво означава той.
После настъпва биологичната смърт. А след нея вече не е ясно какво следва...
След всичко
Няма особено много начини да разберем какво се случва, след като всичко това приключи, защото хората в повечето случаи не се връщат от отвъдното.
Някои все пак го правят. В рубриката Ask Me Anything в reddit по-рано тази година хора описаха изживяванията си, когато за кратко са умирали.
""Чист, перфектен, непрекъснат сън без сънища," написа един от тях.
Други обаче описват по-ярки изживявания, загатващи за съществуването на отвъден живот.
"Стоях пред гигантска стена от светлина," писа друг. "Тя беше навсякъде - нагоре, надолу, наляво и надясно, докъдето можех да виждам. Малко като да гледаш флуоресцентна лампа от 15-20 сантиметра. Следващият ми спомен е как се събудих в болницата."
Вижте самото видео:
Когато дойде човек на тоя свят - реве та се къса. като Когато си отиде - не го търсете повече. Значи ясно е, че оня свят е по-добър.