Да наблюдаваш падащи звезди е неповторимо изживяване.
Потокът на Персеидите - богат метеорен дъжд, който минава покрай Земята приблизително по едно и също време всяка година, е идеална възможност за това, защото е през лятото и позволява човек да е дълго навън, без да мръзне. Дори да си организира приятни няколко часа под нощното небе и звездния спектакъл.
Метеорният поток ежегодно започва около края на юли и продължава до края на август. Тази година пикът му ще бъде на 12 август.
Потокът е кръстен на съзвездието Персей, откъдето сякаш изглежда, че падат звездите. Персеидите съществуват от поне 2 хиляди години. Това всъщност са светлинни бразди, а не звезди. Съставени са от прах и лед и са отломки от кометата Суифт-Тътъл, които я следват.
Тъй като тя обикаля около Слънцето, Земята от своя страна навлиза в облака от отломки по едно и също време всяка година.
Тези космически отломки често са не по-големи от песъчинка. Те попадат в земната атмосфера на около 100 километра от повърхността на Земята. Заради високата им скорост - над 200 000 км/ч, въздухът пред тях се компресира, загрява и започва да свети и затова изглеждат като падаща звезда или метеор.
Персеидите са и особено ярки, изгарят с цветни следи и светят продължително, което прави шоуто още по-интересно.
За да може максимално да се наслади човек на Персеидите, е нужно безоблачно небе, липса на светлинно замърсяване и подходяща фаза на Луната.
Тази година всеки в Северното полукълбо ще има добра видимост, стига небето да е безоблачно и чисто от светлинно замърсяване.
Имаме късмет, че Луната ще бъде безобидно тънка или ще отсъства изобщо. Това не се случва често, а 2023 г. се счита за най-добрата от дълго време насам за наблюдаване на метеори.
А за пълноценно наблюдение си е нужна цяла нощ, защото в Северното полукълбо най-доброто време за наблюдение на Персеидите е след полунощ и преди зазоряване, около 2-4 сутринта. Най-ярките обаче могат да се видят още в 22 часа, а максимумът се очаква след 4 - с над 100 "метеора" на час.
От къде може да се наблюдава най-добре това небесно шоу?
Естествено, от открити места без светлинно замърсяване и смог, т.е. извън града. Идеални са планини или отдалечени полета. София е облагодетелствана в това отношение, защото разполага с Витоша, която осигурява доста възможности.
Най-добре е да сте на колкото може по-открити пространства - без гори и върхове наблизо, които да скрият част от небето. И тъй като търсим тъмно място е добре или да стигнете там по светло, или задължително да носите челник.
Най-лесно е това да стане над село Железница, където светлините на столицата не пречат и не е нужно чак толкова ходене нагоре - на няколкостотин метра по реката, покрай жалоните на зимната пътека в посока Черни връх има обширни поляни, които дават идеални условия за наблюдение.
С кола може да се стигне и до Плана, след Железница, и да се наблюдава от някой хълм. Който има желание за нощно изкачване, може да иде на платото над хижа Алеко или около самия Черни връх.
По-туристически настроените могат да идат в Говедарци, където има великолепни поляни, и в района на Мальовица и дори Боровец - след централната част на курорта, вляво от пътя към Пловдив, също има открити поляни, далеч от хотели.
Друг вариант пък е ждрелото на река Ерма до Трън, както и например Вазовата екопътека в Искърското дефиле.
За района на Варна е добре да се избере място на поне 10 км от града - например по-високите полета в района на Кичево или Приселци. Камен бряг и Калиакра на север също са добър вариант.
Бургас и Южното Черноморие са близо до Странджа и е вариант например връх Мара Лишанка, който е на 1.5 км над село Веселие.
Пловдив е близо до Родопите, където изобилства от прекрасни, открити поляни и те далеч не се изчерпват с Роженските до Чепеларе или поляните на Гела, които са сред най-популярните места за наблюдение на Персеидите в района. Кръстова гора, Белинташ, язовир Беглика или Доспат - изборът е огромен.
За самото наблюдение не е нужно никакво специално оборудване, бинокли или телескопи - небесното шоу се вижда най-добре с просто око, защото скоростта на падащите звезди е много висока и с уреди може да се изпусне много от гледката.
Най-добре е погледът да се рее свободно, без вторачване. Не бива да се поглежда към мобилния телефон или източници на светлина, защото тя разстройва настроените за нощно виждане очи.
Другото особено важно е търпението. Посветете на звездите и нощта колкото може повече време и ако е нужно изчакайте - ако например има облаци, които пречат. И те забравяйте да си носите топли дрехи и шалте или одеяло.
Ако ви хареса или нямате късмет от първия път - Персеидите продължават и след пика си. Те ще започнат да намаляват и ще продължат до 14 август.