Нека ви разкажем една мистериозна приказка, която може да се разгърне само в света на свръхбогатите. Едната половина от историята се разиграва в разкошната обстановка на седми арондисман в Париж, а другата - в просторна хижа в швейцарските Алпи.
Залогът от разрешаването на загадката е 13 милиарда долара - част от наследството на луксозната марка Hermès.
Състоянието допреди година беше предназначено за филантропия, а сега се твърди, че е изгубено. То се равнява на близо 6 милиона акции от контролния пакет на дизайнерската къща, и човекът, който е сложил ръка върху тях, ще държи скоростния лост при управлението на компанията.
Мълвата за потъналите в неизвестност ценни книжа на Hermès тръгна от последния им законен собственик - 81-годишният Никола Пюеш.
Той е пето поколение наследник на Тиери Ермес - основателя на емблематичната модна марка - и най-големият чудак в цялата фамилия.
Наследниците на Hermès са разделени в три фамилии: Гиеран, Пюеш и Дюма. Те са потомци на трите дъщери на Емил Ермес, който пък е внук на Тиери Ермес - основателя на модния бранд.
В началото на настоящата година Пюеш произведе куп заглавия в медиите, обявявайки, че е останал без крупното си наследство от Hermès.
Потомъкът на модния гигант подчерта, че не е продавал или преотстъпвал своите към 6 милиона акции в семейната компания, а ги е изгубил.
В изявлението си наследникът намекна многозначително, че бившият му финансов съветник Ерик Фреймънд вероятно има пръст в изчезването на дяловете и заради това ще му потърси съдебна отговорност.
Още същата седмица адвокатите на Пюеш се задействаха, внасяйки обвинение за измама в особено големи размери срещу Ерик Фреймънд. В иска им се посочваше, че Фреймънд се е възползвал от "24-годишното доверие на господин Пюеш, за да му скрои номер, присвоявайки си рожденото му право в Hermès".
Работата е там, че Никола Пюеш не е като всеки друг акционер в луксозната марка. Той притежава най-големия капитал в компанията и въпросът в чии ръце ще отидат неговите акции има съществено значение за бъдещето на дизайнерската къща.
През 1993 г. компанията Hermès стана публична, но въпреки това преките наследници запазиха мажоритарния си дял в модната марка. 70% от акциите се държат от потомците на Тиери Ермес.
По-рано Пюеш възнамеряваше да прехвърли дяловия си пакет в Hermès и цялото си движимо и недвижимо имущество на фондацията си Isocrates, базирана в Женева.
Доскоро дейността на неправителствената организация се управляваше от Никола Борсигер - човек, назначен лично от Ерик Фреймънд, който също като финансиста, бе уволнен от Пюеш през 2024-та.
Нещо в отношенията на модния магнат с доверените му лица необратимо се скъса, а обвиненията в измама към Фреймънд бяха последната капка в разтрогната им връзка.
Но колкото и да изглеждаше логично изкусен финансист да се възползва от разсеяността на неприлично богатия си клиент, съдът в Женева [където е повдигнато обвинението срещу Ерик Фреймънд], не потвърди опасенията.
Разглеждането на делото показа, че Пюеш не разполага с никакви законови доводи, за да твърди, че Фреймънд е присвоил нелегално акциите за 13 милиарда долара в Hermès.
Процесът обаче извади на светло нещо изключително любопитно. Състоятелният французин, който не е женен и няма деца, е правил планове да осинови своя 51-годишен градинар и да му прехвърли цялото си наследство.
Втрещяващото свидетелство беше потвърдено от швейцарския ежедневник Tribune de Geneve. На място журналистите са проверили, че 81-годишният Пюеш в действителност е внесъл молба, с която иска да осинови 51-годишния мароканец, грижещ се за двора и цветята в алпийската му вила.
Документът е подаден в швейцарския кантон Вале, а от Tribune de Geneve посочват, че макар и осиновяването на възрастен в Швейцария да не е незаконно, то се счита за доста необичайна практика.
Оттук се появява въпроса - какви са скритите намерения на Никола Пюеш?
Ако 51-годишният марокански градинар и неговото скромно семейство приемат фамилия Пюеш, те ще станат законни представители и наследници на богатството на Hermès. Като такива ще получат и права върху значителния капитал на компанията, която досега се е ръководила единствено от преките наследници на Тиери Ермес.
Според Tribune de Geneve до драстичното си решение Пюеш е стигнал през 2020 г., когато хипохондричният страх, че ще се зарази с Covid-19, напълно завладява мислите му.
Милиардерът целенасочено се изолирал от приятелския си кръг и семейството, а единственият, когато допускал на 2 метра от себе си, бил мароканският му градинар. Прислужникът е кръстен от Tribune de Geneve с измисленото име Абдул Джамал.
Макар че Абдул се грижел за имота на Пюеш от десетилетия, познанството им се скрепява в периода на глобална пандемия.
Градинарят споделя пред работодателя си, че има испанска приятелка, която заради противоепидемичните мерки не може да си намери работа, и дизайнерският наследник веднага я назначава в дома си като чистачка.
Не след дълго останалата част от прислугата забелязва, че възрастният им шеф е учудващо близък с Абдул и половинката му. Започнал да нарича градинаря си "сине", а към жена му се обръщал със "снахо". Топлото му отношение към чуждестранните мигранти обаче не се проявявало само в свойските обръщения.
Разследването на Tribune de Geneve показва, че през последните 4 години Пюеш е купил вила в Монтрьо на градинаря си на стойност 4 милиона швейцарски франка, превел му е близо 1,5 милиона евро и му е прехвърлил земеделски земи в Испания и Португалия.
Връзката на господаря и слугата се нарежда като в приказките до септември 2022 г., когато в отношенията им се намесва финансовият съветник Ерик Фреймънд.
По информация на швейцарския ежедневник човекът, който ръководи наследството на Никола Пюеш, силно се противопоставил на щедрите подаръци, които той прави на персонала си.
Детайлите за разговора им от този момент нататък са неизвестни, но е факт, че две години след изказването на притесненията си, Фреймънд е отстранен от позицията си на финансов съветник, а Никола Борсигер е изхвърлен от ръководната си функция във фондация Isocrates.
Пред Wall Street Journal Борсигер коментира, че твърденията на Пюеш за измама и укриване на акции за 13 милиарда долара са абсурдни. И допълва, че от фондацията са останали шокирани, когато са научили, че са били извадени от листа с наследници на модния магнат.
Над мистерията с изчезналите акции обаче е надвиснала и сянката на Бернар Арно.
Самият Никола Пюеш заяви пред съда в Женева, че подозира Фреймънд в тайна договорка с Арно, която цели да откъсне солидно парче от Hermès и да го добави към конгломерата на французина - LVMH.
Арно и преди е заявявал апетитите си към Hermès, но обединението на трите фамилии Дюма, Гиеран и Пюеш му попречи да се сдобие с контролен пакет от акциите.
Повече за войната между Бернар Арно и наследниците на Hermès разберете от статията тук:
Когато собственикът на LVMH предприе първото си настъпление към Hermès, му липсваше подкрепата на някои от наследниците или ръководните органи, отговорни за стопанисването на компанията.
Но според Пюеш известният в средите като "вълкът в кашмир" Арно сега е поправил този пропуск, примамвайки Ерик Фреймънд на своя страна.
Наследникът предполага, че бившият му съветник е отворил таен тръст в Панама, където е прехвърлил всички 6 милиона акции на дизайнерската къща, а точното им местонахождение е известно само на Фреймънд и Бернар Арно.
Пред съда в Женева Пюеш допълва, че сляпо се е доверявал на своя съветник и подписвал десетки документи, предоставени му от Фреймънд, без да ги прочете.
"Стратегията на Фреймънд бе да ме лиши от богатството ми в полза на неговия нов предполагаем приятел (бел.ред. Бернар Арно)", казва в свидетелствата си Никола Пюеш.
Съдът обаче не откри доказателства за думите му, а Арно и Фреймънд отказват да коментират казуса пред всички медии, които са ги потърсили.
Междувременно единият от изпълнителните директори на Hermès - Анри-Луи Бoер, е посетил Никола Пюеш в опити да разбере къде са акциите, но по сведения на Le Figaro е ударил на камък.
Случаят се заплита и от заявеното желание на фондация Isocrates да се бори за обещаното си право на наследство, както и от висящите документи за осиновяване на 51-годишния марокански градинар, които чакат да бъдат разгледани от властите във Вале.
Както и да поеме странният казус от тук нататък, едно със сигурност е ясно - битката за наследството на Hermès тепърва започва.