Великден е специално време с неповторима атмосфера, особено когато се пада през април. Земята се възражда, всичко е зелено, младо и свежо и във въздуха цари усещане за спокойствие и надежда.
Да им се насладим помагат и повечкото почивни дни и за много от нас те са идеална възможност за пролетна разходка. Гърция е логичен и оптимален избор - лесно достъпна е с кола, което дава свобода за собствена програма, периодът е далеч от най-натоварения летен сезон, и най-важното - не губим от мистичния чар на великденските празненства.
Напротив - в православната ни южна съседка Възкресение се чества по същото време, както у нас, и е най-големият религиозен празник - по-тачен и от Коледа, и имаме възможност да видим както нещо познато, така и малко по-различно.
Ето защо Webcafe и Generali ви даваме насоки за едно приятно и спокойно пътуване до Гърция в почивните дни около Великден, който през 2023 г. се пада на 16 април.
Какво ни е нужно за незабравимо празнично пътуване, в което има красиви гледки, невероятни места, дъх на пролет и тамян, щипка мистика и повечко козунак и агнешко? Кола, която дава особения чар на скитането по собствен път, застраховка, за да сме спокойни, базова информация и подготовка.
Автомобилът позволява да бързаме бавно и да превърнем пътя, а не крайната дестинация в основна цел. В Гърция можем да стигнем до Атина и дори до някой от островите, но можем да посрещнем Великден и на Метеора - манастирският комплекс, който също е чудесен вариант за православния празник.
Но понеже сме със собствен превоз - да не пропускаме и пътя до границата. Колата позволява да се отбием за кратко или по-дълго и на интересни и любими места в тази част от България - Сандански, Мелник, Рупите. Всички те са много близо до магистралата на път за Гърция и могат да обогатят пътешествието ни.
- Знаете ли, че...
За да е и спокойно това пътешествие, особено важно е да застраховаме автомобила си. С "Каско на МПС" на "Дженерали Застраховане" можем да разчитаме, че ще получим помощ, ако нещо се обърка, не само когато пътуваме в България, но и в цяла Европа и дори Турция. Тя важи за случаи, когато колата пострада при пожар или авария, при пътно-транспортно произшествие, при кражба или за случаи, когато някой реши да ви навреди умишлено, в зависимост от избрания пакет.
Особено интересно място в южната част на България, преди да влезете в Гърция, е Златолист. Намира се на 20-тина минути с кола от магистрала "Струма" - отбивката е след Левуново, иначе е на 12 км от Мелник и на 35 от Рупите. В самото селце живеят едва няколко души, но е прочуто с църквата си "Св. Георги" и пророчицата Преподобна Стойна, живяла в храма в началото на миналия век.
Мястото е свързано с много легенди за чудесата на монахинята, в църквата има доста интересни икони, а местността е в изключително красива долина и с доста особен дух.
След като сме поели от него, но преди да стигнем границата, трябва да се уверим, че сме напълно подготвени за път с кола в Гърция. Добре е да заредим за всеки случай резервоара догоре - обикновено цените на горивата в южната ни съседка са по-високи.
Също така не трябва да забравяме, че ако решим да стигнем до островите, там е още по-скъпо заради по-високата стойност на доставките. Повечето бензиностанции в Гърция работят само през деня и почиват в неделя, а тези, които оперират нон стоп, са на самообслужване.
По-малките бензиностанции в по-отдалечени райони може да не приемат кредитни карти, но пък тези на магистралите може да имат по-високи цени. Най-евтиното гориво е в зоните с големи търговски центрове и в двата големи града - Солун и Атина.
Добре е да се има предвид и че пътищата в Гърция не винаги са добри и поддържани.
- Знаете ли, че...
Всички се надяваме, че безоблачното ни пътуване няма да бъде нарушено от неприятни ситуации. Но дори за най-малките такива, с "Каско на МПС" в комбинация с "Автоасистанс за Европа" можете да сте спокойни, че ще получите съдействие от обслужващата компания Europ Assistance независимо къде се намирате по пътя. При необходимост, човек може да разчита на помощ за намиране на сервиз, осигуряване на алтернативен транспорт, оглед, и настаняване в хотел по време на ремонта на автомобила.
Докато се насочваме към Солун, е време да се запознаем с гръцкия православен Великден.
Свикнали сме да приемаме гърците като по-религиозни от нас. Това донякъде е така - православието е изключително важна и голяма част от живота в страната и играе основна роля за идентичността ѝ. Но подобно на нас, и там дори атеистите спазват църковните и религиозни празници - честването им за много от хората е по-скоро свързано с традицията и фолклора, отколкото с вярата.
На всички са ни правили впечатление малките параклиси, които са навсякъде край пътищата в Гърция. Те също не са толкова чисто религиозен символ - поставят се така, както у нас кръстовете - в памет на загиналите на места, където са станали катастрофи.
За гръцката църква, а и за православието като цяло, Великден е по-важен от Коледа, тъй като акцентът е върху саможертвата и чудото на възкресението на Христос, а не върху раждането.
Затова Възкресение в Гърция е най-големият религиозен празник и е времето за събиране както със семейството, така и с общността.
Страстната седмица се чества тържествено и масово. Яйцата се боядисват в червено на Велики четвъртък, това е и денят на печене на козунаците, наречени цурекия. И яйца, и козунаци може да се намерят в магазини, сладкарници или на улични пазари.
Разпети петък е денят на Епитафиос - процесия, подобна на нашата обиколка на църквата в събота.
Епитафът е плащаница, която се поставя на маса с балдахин в църквата и се украсява богато с цветя и венци, а цялата конструкция символизира Христовия гроб. След залез слънце се прави обиколката на църквата или квартала с украсения епитаф. Всички тръгват от храма, а процесията с тъжна музика и свещи е много въздействаща.
В Атина за най-впечатляваща е процесията в Плака - старият централен квартал с тесни павирани улички и провинциалната атмосфера от островите.
Късно вечерта на Велика събота всички се събират със големи свещи - ламбада, пред църквите в очакване на Възкресение. В полунощ Благодатният огън от Йерусалим започва да се предава, всички се поздравяват с "Христос Анести" - Христос Возкресе. Камбаните бият, на много места има фойерверки и заря, а хората се отправят със запалените свещи към домовете си. Гледката на озарените от стотици и хиляди свещи улици е впечатляваща.
В Атина, освен в Плака, добър вариант за Анастаси - посрещането на Възкресение, е в някоя от църквите на хълма Ликабет, или Ликабетос, тъй като от там се открива страхотна гледка към светлините в града и зарята.
Неделя - Пасха, е ден за веселие. Семействата са заедно, мъжете стават рано и започват да пекат агне - в доста градове има специални места за целта, а денят е посветен на пищни трапези, доста алкохол, музика и танци.
Как да видим максимума от всичко това и къде да идем?
По правило на Великден гърците се събират на цели фамилии. Атина се опразва и повечето хора се стичат към провинцията и островите. Макар официално неработни да са само Великден и понеделник след това, почивните дни за определени сектори може да започнат още 2 седмици по-рано - например за ученици и студенти.
Имайте предвид, че вероятно няма да намерите никакви отворени магазини в неделя и понеделник. Ресторантите обаче работят и дори има специални великденски менюта с характерните за празника храни - както в хотелите, така и в таверните, включително и за среднощната агнешка чорба.
- Знаете ли, че...
Едва ли може да се надявате на отстъпки в ресторантите около Великден, но от такава можете да се възползвате при сключване на застраховка "Каско на МПС" в "Дженерали Застраховане". Намаленията стигат до 20 на сто при подновяване на полицата или в случай, че имате друга застраховка за автомобила си в компанията. Ако вече имате "Каско на МПС", но застраховката вече изтича, може да спестите време преди пътуването като я подновите изцяло онлайн през MyGenerali. Само с няколко клика можете също да направите вноска по застраховката си или да заведете щета.
За по-автентично преживяване в столицата са препоръчителни т.нар. месни предградия - таверни в градчета в Атика, в близост до Атина - Мелисия, Халандри, Каливия или в района на площад Палия в северната част на столицата.
Ако обаче сте склонни да попътувате и с ферибот и да усетите по-различен Великден, различните острови имат и различни специфични обичаи.
В Тинос и Хидра епитафът се пуска в морето. В Корфу има традиция на Велика събота да се чупят глинени гърнета, които се пускат от балконите. Често са пълни и с вода - за по-голям ефект. В Патмос на Велики четвъртък има възстановка на Тайната вечеря, а игуменът на местния манастир мие краката на монасите.
Най-близо до България обаче е изключителният скален манастирски комплекс Метеора. В манастира Варлаам на Велики четвъртък можете да присъствате на литургията, да усетите аромата на люляка от епитафа на Разпети петък, или просто да се изкачите по скалата до манастира "Св. Стефан", който е най-достъпният от всички.
А след уединението и мистиката на Възкресение високо на скалите, в близкия град Каламбака пък можете да хапнете агнешко и да участвате в трапезната част на празника.
Това е Великден в Гърция - и духовен, и светски, празник на скръб, радост и мистика.
А повече за това как да застраховате автомобила си в Generali, за да пътувате спокойно, може да научите тук.