Наскоро книгата на рекордите на Гинес призна новопостроен мост във Виетнам за най-дългия стъклен висящ мост на света.
Съоръжението на име "Белият дракон" всява ужас с всичките си 632 метра дължина на височина 150 метра над пропаст между два планински върха. Подът му е от три слоя закалено стъкло с дебелина 40 милиметра и може да издържи до 450 души.
Цели 450, при положение, че ние не можем да си представим и един нормален човек, който би си причинил да ходи в продължение на над половин километър на такава височина, при това върху стъклен под.
Но не всеки има чак толкова смразяващ страх от високо, а и някои не могат да устоят на тръпката от адреналина. Реално при повечето хора ходене на такава височина, на открито пространство във въздуха, води до световъртеж, резултат от естествения страх от високо. На някои обаче им харесва да са на ръба на подобна височина.
"Белият дракон" далеч не е единственото влакче на ужасите, наречено за благовидност "мост". Светът е пълен с планини, каньони и клисури, а те - с подобни съоръжения, през които - щеш, не щеш - минаваш, иначе трябва да обикаляш половин ден.
Голяма част от тях са и просто туристически атракции, но някои са построени единствено по необходимост. Ето и най-страшните мостове, всички в категорията "по-скоро ще умра, вместо да мина от тук":
Скалната разходка в Титлис, Швейцария
Пешеходният мост между скалите на планината Титлис в Швейцарските Алпи се намира на надморска височина от 3000 метра и е най-високият окачен мост в Европа. Дължината му е 100 метра, а широчината - едва 1 метър.
Открит е официално през 2013 г. и е проектиран така, че да издържи на ветрове от над 190 км/ч, както и на значителни снеговалежи - 450 тона сняг.
Построен е като туристическа атракция, но за първите две седмици от откриването му е преминат от едва 500 души. Вероятно има връзка с определението, което медиите му дават - "най-страшният мост на света", а туристическите власти на Швейцария го наричат "нов вид високоадреналиново приключение".
После се налага да обясняват, че мостът е 100% сигурен и е напълно невъзможно човек да падне от него. А да умре от инфаркт?
Небесен мост Лангкави, Малайзия
Този извит въжен пешеходен мост е дълъг 125 метра. Завършен е през 2005 г. и достига до върха на планина на остров Палау Лангкави на архипелага Лангкави. До него се стига с два лифта. Намира се на около 100 метра от земята.
Широчината му е 1.8 метра, а е извит, за да осигури оптимална гледка на планините и островите наоколо.
Висящият мост на Гаса, Непал
Wandering Wednesday: Hanging Bridge of Ghasa, Nepal pic.twitter.com/8cm32h5Q0f
— Stephen Brayton (@SLBrayton) November 14, 2018
В Непал е пълно с мостове, по които човек не би искал да минава, а този близо до град Гаса е в челните места на класацията. Той е сравнително нов, тесен и изглежда ужасно нестабилен.
Минава над каньон с река и е висок 135 м. Дължината му е 340 метра. Освен хора, през него минава и добитък, което вероятно би трябвало да успокои донякъде тези, на които мостът им изглежда като последното място, върху което ще стъпят в живота си.
Мостът е построен най-вече заради животните, които иначе трябва да минават през тесните и стръмни пътечки по скалите.
Стъкленият мост в каньона Джандиаджи, Китай
Намира се в популярния национален парк Джанджиаджи в провинция Хунан и свързва скали над каньон. Построен е като туристическа атракция и известно време е най-високият и дълъг стъклен мост в света.
Дълъг е 430 метра, широк 6 метра и е на 300 метра над земята. Направен е от метална рамка с над 120 стъклени панела и може да издържи до 800 души наведнъж.
От моста може да се скача и с бънджи - от височина от 285 метра, което е най-високият скок с бънджи в света.
Мостът над кралската клисура, САЩ
Мостът в щата Колорадо над река Арканзас датира още от 1929 г., а до 1982 г. няма стабилизатори за вятър.
Мостът свързва двата края на високата 291 метра клисура и е най-високият в света до 2001 г. Дължината му е 380 метра, а широчината - 5,5 метра.
Той може да се ползва и от коли, но само когато е затворен за пешеходци.
Небесният мост, Сочи
Отворен е през 2014 г. и е най-вече мост за скокове с бънджи, но е отворен и за пешеходци.
Висок е 200 метра и е част от цял небесен парк за височинни скокове, с въжен парк и алпинизъм.
Мостът Трифт, Швейцария
Още един пешеходен ужас в Швейцарските Алпи. Височината му е 100 метра, а дължината - 170 метра. Намира се до езерото Трифтзее, което прави гледката от него уникална.
В района основната атракция е глетчерът Трифт, а мостът е построен, тъй като глетчерът се топи и намалява и от години не дава възможност за достигане до едноименната хижа.
За да се стигне до моста, трябва да се ползват два лифта, а след това се налага и час и половина стръмно изкачване пеша.
Карик-а-Рийд, Северна Ирландия
Този въжен мост близо до Балинтой в Северна Ирландия свързва големия ирландски остров с малкия остров Карик-а-Рийд. Дълъг е 20 метра, а височината му 30 метра. Нищо особено предвид височините по-нагоре, но под моста има остри скали и море. Той е предимно туристическа атракция заради живописната гледка и по него минават стотици хиляди души годишно.
Мостът е много стар - смята се, че за пръв път е построен преди повече от 350 години от рибари. Преди 50 години е имал въже за ръцете само от едната страна и широки дупки между летвите на пода. В днешно време е далеч по-безопасен, но продължава да е прекалено голяма лъжица за устата на тези с отявлен страх от високо.