Според едно скорошно изследване на "Галъп интернешънъл" българите са започнали да развиват "туристически патриотизъм" и до голяма степен възнамеряват да изберат да почиват в България през лятото.
Това, което изследваането обаче не казва, е как точно ще изглежда лятната почивка. И ще успеят ли големите морски курорти, за които най-често говорим по темата, да привлекат летовниците, или напротив, настроенията това лято ще са малко по-различни.
Дори и след преминаването на извънредното положение, заради страха и опасенията от зарази мнозина едва ли биха предпочели големите хотели заради струпването на много хора. Това, от друга страна, очертава сравнително благоприятна тенденция пред обектите за селски туризъм, които отдават самостоятелно наемане на къщи за гости.
След кризата туризмът започва своето плавно оживление. Очаква се на първо време кратките пътешествия до по-близки дестинации най-вече в рамките на собствената държава да бъдат по-предпочитани.
Това не означава, че непременно ще се търси почивка в България, но факторът разстояние ще е от значение, за да се избегнат като начало самолетните полети.
И все пак много от заетите в бранша очакват повече българи от обикновено да предпочетат да почиват в родината.
Според Елизабет Монахон от TripAdvisor.com историята е показала, че възстановяването на туризма след кризи обикновено започва локално. По думите й първо се активизират пътуванията до дестинации, близки до дома и т. нар. "уикенд ваканции" и едва след като мине време се очаква по-активно оживление в международния туризъм.
Междувременно при пътуванията в чужбина първо се очаква да бъдат посетени по-близките и съответно съседни страни и едва след време - по-далечни дестинации.
Това се показва и от изследването на "Галъп", където 2/3 от хората, които заявяват, че все още възнамеряват да летуват извън страната, избират Гърция като дестинация, докато в голямата си част останалите се спират на Турция.
Освен това вече отпадна 14-дневната карантина за влизащи от съседни страни и се предвиждат субсидирани билети за чартърни полети.
За да почива чужденец от съседна страна у нас сега е необходима само декларация с имена, данни за контакт и удостоверение, че не е под карантина заради контакт с болен или контактен и че няма симптоми.
Друга тенденция е хората да резервират по-често почивката си не през туроператори, а индивидуално. Затова в бъдеще ще се мисли за повече инвестиции в удобни за потребителите сайтове и резервационни системи.
Забелязва се и по-активно търсене на здравни и туристически застраховки.
Що се касае до избора на българите, ако питате министъра на туризма Николина Ангелкова, е добре те да летуват в родината, за да подпомогнат затруднения сектор.
В опит да се привлекат повече туристи тази година се очакват и по-изгодни от обикновено оферти. Отделно от това правителството задължи концесионерите да предлагат плажни принадлежности като чадъри и шезлонги на 50% по-ниска цена от миналото лято.
Иначе родните хотели и местата за настаняване отвориха още на 13 май, а плажовете трябва да са готови за използване от 1 юни.
Къщите за гости ще бъдат предпочитани
Тази година се очаква завишен интерес към по-малките къщи за гости, които позволяват самостоятелно приготвяне на храна и отдалеченост от други хора. Очаква се фактор в избора на място да е и наличието на самостоятелен басейн, сауна, джакузи и др.
Нещо, което може да отблъсне посетителите на големите хотелски комплекси, е изискването за повече хлор в басейните. Според някои здравни експерти обаче и досега използваните препарати в местата за плуване не биха позволили на вируса да оцелее.
Още през април, докато заразата все още беше в разгара си, експерти в туризма предрекоха, че селските къщи ще бъдат предпочитани за ваканция след края на пандемията. Идеята е, че една част от туристите ще предпочетат да избегнат струпването на хора и ще искат да са по-близо до природата след двата месеца на закрито.
Обектите за селски туризъм, които позволяват настаняване на 2- и 4-членни семейства, традиционно са най-предпочитани сред този тип места за почивка и това ще се запази и сега, но с повече оживление на пазара.
"Къщите за гости и местата за настаняване по селата ще бъдат предпочитани от туристите пред големите хотели. Те са по-безопасни, посещават се от семейства или малки компании. По-безопасно е и за хората, които предоставят услугата", смята доц. Петър Петров, председател на Българската асоциация за селски и екологичен туризъм, цитиран от БНР Бургас.
По думите му първите резервации за подобни обекти в много от селата вече са факт, а от тях вече се възползват почиващите около 24 май.
Резервациите показват, че се търсят места за настаняване в по-изолирани райони, вместо в големите курорти и през юни, казват туроператори. И запитванията за морето са предимно за затворени комплекси и къщи за гости.
Въпреки нарасналите разходи за предпазни средства, масово цените на нощувките в хотелите и къщите за гости засега се запазват.
"Много от стоките поскъпват, но колегите ми ще предпочетат да задържат цените и да наваксат", казва пред националното радио доц. Петров от Българската асоциация за селски и екологичен туризъм. По думите му приходите от местата за настаняване са основен доход за мнозина.
"Ние не сме просто места за настаняване. Ние предлагаме едно преживяване и ставаме приятели с нашите гости", обяснява Ели Петрова, член на Управителния съвет на Асоциацията за алтернативен туризъм и собственик на къща за гости в село Съботковци, Централен Балкан.
На гостите често се предлагат и продукти местно производство, което е особено ценено. Според нея обаче досега селският туризъм и връзката с природата се оценява повече от туристите в чужбина и все още не толкова от българите.
За да се промени това, според Петрова трябва да се помисли повече за рекламата на туристическите обекти в малките населени места и да бъде подобрен достъпът до обектите.
Друг проблем, по думите ѝ, е, че близо 890 села, които развиват селски туризъм, не попадат в дефиницията за селски район. Изискването е населеното място да се намира в община, която е с население под 30 000 души.
"Селата, които попадат в големи общини, както нашето село, Боженци и населените места около него, не са селски райони и не можем да се възползваме от програмите за подкрепа и европейските програми за финансиране на туризма", подчертава Петрова.
Обикновено местата за настаняване от т. нар. селски туризъм се отдават за самостоятелно ползване и се наемат от компании и семейства. Вилите предлагат просторно общо помещение за групата и самостоятелни спални. В по-луксозните вили всички стаи са със самостоятелни бани, а в други се ползва един санитарен възел на етажа. Има и условия за самостоятелно приготвяне на храна. В къщите за гости също, но има и възможност за наемане на отделна стая, а за гостите да готвят домакините.
Къмпинги
Голяма част от българите ще изберат да останат в България за къмпинг почивката си през това лято, показва проучване на Българския къмпинг и караванинг портал Camping.bg, проведено от 11 до 16 май чрез онлайн допитване.
Половината от българите ще променят плановете си за почивка през това лято, но въпреки това само 5% ще се откажат да почиват на къмпинг. 61% от анкетираните заявяват, че почивката на къмпинг е по-безопасна в условията на разпространение на коронавирус, показват данните от проучването.
"За радост собствениците вече са стартирали повечето къмпинги. Тук можем да делим къмпингите на такива, които са насочени да предлагат повече сезонни места - такива са къмпингите по морето. Вече във вътрешността на страната къмпингите предлагат краткосрочен и сезонен престой, някои от тях са ориентирани повече към чуждестранни групи, други - към българи. В България ще страдат къмпингите, които работят предимно с чужденци и чийто трафик е над 90% от чужденци", обяснява пред БНР Цветомира Цоцова от Camping.bg.
Туристическият сезон в къмпингите започва на 1 юли, но базите вече се подготвят да посрещнат гости. Вече са направени и резервации за почивка след тази дата.
И въпреки това според Зорница Илиева, мениджър на фирмата, която стопанисва къмпинг "Каваците", се очаква труден сезон.
Иначе хората, които обичат да летуват на къмпинг, ще търсят и самостотелни бунгала.
Хижи
Хижите също отварят врати след два месеца без посетители. Според препоръките на Българския туристически съюз, стопаните им ще носят отговорност за спазването на вътрешните правила.
Изисква се да се мери температурата на служителите, посетителите и доставчиците, а работещите в хижите и гостите да са с маски и ръкавици.
"Съобразяваме се с отпадането на изънредното положение и отваряме хижите за посещение", казва доц. Венци Росманов, председател на Българския туристически съюз.
Хижарят на "Ком" Георги Величков, който вече е получил от Регионалната здравна инспекция в Монтана инструкции за начина на работа, казва, че има много желаещи за разходка в планината. Те искат и да преспят в хижата.
Настаняването в хижите обаче ще е предизвикателство, тъй като не трябва да има големи групи в една стая, а често стаите са малко, за сметка на големия брой легла в тях.
"Отвън ни разрешават да имаме масички на разстояние и да продаваме, кебапчета, кюфтета, летен бар", казва той.
Големи групи евентуално ще могат обаче да бъдат настанявани едва след изтичането на извънредната обстановка.
Хотели
Трудна година се очертава за родните хотели. В Слънчев бряг например едва 10-15% от хотелите се готвят за посрещане на гости. Всички останали изчакват да видят ефектите от отхлабването на ограниченията за международните пътувания.
Британците по традиция са най-голямата група ранни летни туристи, но тази година туроператорите са спрели полетите от Великобритания до 30 юни. "Даже самолетите да тръгнат още на 1 юли, хотелите няма изведнъж да се напълнят и към средата на месеца вероятно ще имат само 15-20% заетост", коментира пред bTV Малина Стратиева, хотелиер от "Слънчев бряг".
"Песимистичен съм, че британските туристи ще посетят това лято нашето Черноморие. Надяваме се на германци за този сезон, но и там нещата са доста сериозни", коментира пред телевизията и Георги Николчев от Българската асоциация на собствениците в туризма.
Българите, престрашили се да предплатят лятна ваканция на родното Черноморие, са предпочели затворените комплекси и хотелите на първа линия със собствен плаж.
Според Николчев, ако заетостта се окаже ниска, много хотели ще преценят, че е по-добре изобщо да не отварят и да откажат малобройните резервации.
И все пак някои хотелиери се опитват да привлекат туристи с 20% отстъпка от цената за ваканцията до края на сезона, казват пред "Труд" представители на бизнеса.
Хотелиери обсъждат и вариант гостите да подписват специални декларации, че в случай на зараза с коронавирус, хотелът не носи отговорност. Така те искат да избегнат евентуални съдебни спорове, на фона на трудния сезон.
А като успокоение за гостите се обсъжда една и съща стая да бъде отдавана през 24 часа на следващите гости. Очаква се да се наблегне и на договори със здравни центрове.
Таня Аръшева, която е собственик на семеен хотел, казва пред БНТ, че ще искат от гостите си да имат тестове. Това обаче може допълнително да оскъпи почивките.
Добре е да знаете
Според правилата на Световната здравна организация (СЗО), Европейския център за превенция и контрол на заразите и българското Министерство на здравеопазването, местата за настаняване трябва да разполагат с помещение за изолация при необходимост, без да се карантинират обектите. Шведските маси тази година не са позволени, а между предлаганата храна и посетителите трябва да има преграда. Храната ще се дава само от служител на хотела.
Трябва да се спазва физическа дистанция от поне 1,5 м между хората, да има дозатори с дезинфектанти за гостите и служителите в различните помещения и по-специално на входовете и в зоната на рецепцията. Също и на входа на асансьорите, на входа на откритите площи за хранене и развлечения и в предверието към санитарните възли и зоните с открит басейн.
В лоби пространствата местата за сядане също трябва да са на поне 1,5 м. едно от друго. Групиране на гостите във фоайето не се допуска.
Посетителите трябва да се хранят в откритите части на ресторантите в хотела или на заведенията за хранене, докато не се разреши посещение на заведенията и вътре с изрична заповед от здравния министър.
Разрешено е ползването на басейни като самостоятелни обекти, без прилежащи други съоръжения за СПА процедури.