Въпреки че Коледа би трябвало да е тихо време на семеен уют и радост от Рождеството, големите градове в България вече започват да се огласят от гърмежи.
Традиционно кулминацията ще е на Нова година, когато все по-често общинската заря бива засенчена от частните зари и пиратки. Организации за защита на животните вече започнаха да призовават да се въздържим от гърмене, макар че зовът им едва ли ще бъде чут.
Проблемът не е само тук, на Балканите, но справянето с него е по-различно в Западна Европа.
В редица европейски държави важат строги ограничения за продажбата и закупуването на фойерверки.
Най-строги са регулациите в Ирландия, където обикновените потребители могат да си купят единствено бенгалски огън и римски свещи.
Останалите видове пиротехника са позволени за закупуване само от професионални пиротехници.
На аматьори е забранено да притежават, съхраняват и внасят пиротехника. Глобата за нарушаване на закона зависи от вида на фойерверките и може да достигне до 10 хил. евро. Има заплаха и от ефективна присъда от до пет години, която се излежава зад решетките.
Тежки са ограниченията и в Белгия и Нидерландия.
В Нидерландия по-опасните категории фойерверки също се продават само на специалисти, докато в Белгия има отделни райони, където местните общини напълно забраняват личното използване на пиротехника.
Във Финландия пък използването на фойерверки е позволено почти само в нощта на Нова година.
В отделни общини е позволено да се борави с пиротехника и извън коледните празници, като за това трябва да бъде уведомена пожарната служба и тя да даде разрешение. В Швеция обаче действат по-категорично и през 2002 г. забраняват напълно пиратките, а през 2014 г. - и по-силните фойерверки.
Шведското законодателство забранява вноса и онлайн продажбата на всякаква пиротехника.
От съседите ни на Балканския полуостров по-строги регулации има само в Румъния. Там са забранени пиратките, а по-силните фойерверки могат да се използват само от професионалисти. Свободно се продават само бенгалският огън и римските свещи и то на лица над 16.
А в Азия законодателствата за пиротехниката могат да засенчат дори и добрата стара Европа.
В Китай използването на пиротехника в градски условия е напълно забранено.
Причината е не само безопасността, но и замърсяването на въздуха. Подобно е положението и в Индия, където фойерверките са позволени само на официалните празници и то под сериозни ограничения.
В България последно въпросът за рестрикции беше повдигнат през юли тази година след взрива на складове за фойерверки край Елин Пелин.
Резултат от дискусиите обаче и тогава не дойде...