Русия и Северна Корея имат дълга история на взаимноизгодни отношения. Не само заради общата си граница, но и заради споделената омраза срещу Запада.
През годините двете държави имат и търкания покрай ядрената програма на Северна Корея, но от началото на войната в Украйна, а и още опреди това, линията на отношенията при всички положения върви възходящо.
Това много вероятно ще получи потвърждение в близките няколко дни. Очакванията са севернокорейският лидер Ким Чен Ун да се появи лично на осмото поредно издание на Източния икономически форум във Владивосток, който започна на 10 септември.
Събитието ще продължи четири дни и е с идеята да насърчи икономическото и културно сътрудничество на Русия със страните от Източна Азия. Планирано да събере на едно място над 7000 участници, а един от специалните гости вероятно ще бъде самият Ким, който би трябвало да проведе среща с президента Путин.
Русия е едно от много малкото места по света, в които подложеният на санкции и международна изолация севернокорейски лидер е бил досега и все още може да се чувства добре дошъл.
Основа за визитата има. Още в края на юли руският министър на отбраната Сергей Шойгу посети военен парад и изложение на военна техника в Пхенян. Това бе първо официално посещение на каквато и да е международна делегация в Северна Корея от началото на COVID-19 пандемията досега.
Преди седмица пък Шойгу предложи да бъде проведено съвместно военноморско учение с Китай и Северна Корея, което да затвърди сътрудничеството между трите държави в областта на отбраната.
Разбира се, режимът в Пекин винаги е представлявал най-важният и най-голям партньор на Пхенян във всяко едно отношение, но войната в Украйна създаде условия за сближаване на политическите нужди и материални интереси на Путин и Ким.
Северна Корея даде политическа подкрепа на Русия, като призна анексията на окупираните украински области Донецк, Херсон, Луганск и Запорожие, докато от своя страна Москва може да отвърне с вето на всяка една потенциална резолюция на ООН срещу бъдещи опити с междуконтинентални балистични ракети.
Това може само да допълни вече съществуващия китайски "чадър" над севернокорейските тестове на оръжия с потенциал не само да достигнат до територията на Америка, но и да носят ядрени бойни глави.
От тази гледна точка войната в Украйна и в по-широк план противопоставянето на Китай и САЩ в глобален мащаб отваря възможности за режима в Пхенян да повиши своята стратегическа стойност и да извлече максимално много ползи за себе си.
В случая най-вероятната линия на сътрудничество, която Ким и Путин могат да установят, е в областта на икономиката и отбраната.
Още през миналия септември американското разузнаване разсекрети част от свои доклади, според които Русия е закупила от Северна Корея милиони артилерийски боеприпаси и ракети, най-вече 152-милиметрови снаряди и 122-милиметрови ракети за реактивни залпови системи "Град".
Подробностите са оскъдни, а официално потвърждение или други доказателства няма поне засега.
Все пак характерът на военните действия в Украйна прави Северна Корея един напълно подходящ партньор. Пхенян разполага с гигантски запаси и производствена база точно за това, което руската армия използва особено много - стари артилерийски и ракетни системи, които остават функционални и смъртоносни, но не разполагат със съвременни методи за прецизно насочване.
От своя страна, Русия може да предложи икономическа подкрепа, храна и доставки на енергийни продукти, които да подкрепят режима в постпандемичното възстановяване на страната.
Далеч по-приоритетно може да се окажат руските военни технологии. Дълги години Москва се придържаше към санкциите и оръжейното ембарго срещу Северна Корея, но подобен подход вече не изглежда актуален в контекста на текущата международна среда и руската реторика на Путин за установяване на мултиполярен свят извън контрола на Запада.
В чисто материално отношение армията на Ким би могла да се възползва от редица потенциални подобрения. Това включва възможности за модернизация на военновъздушните сили, технологии за сателити, развитие на ракетната програма или подводници.
Само преди дни Ким лично откри пищна церемония, на която бе представена първата севернокорейска подводница за нанасяне на тактически ядрени удари. Все още има редица съмнения доколко тя е оперативна, като тепърва ще започват нейните тестове, но в бъдеще със сигурност предстоят и по-сериозни разработки, а Русия има необходимото ноу хау.
Иначе казано западните санкции, наложени на Русия заради войната в Украйна, неволно откриха перспективи за Ким Чен Ун да получи достъп до конвенционална военна подкрепа от чужбина, на каквато не можеше да се надява доскоро.
Засега е трудно да се прогнозира каквото и да е с увереност. Не и преди Ким и Путин да се видят със сигурност.
Срещата на двамата може и да не означава някакво ново ниво на стратегическо сътрудничество, защото има твърде много фактори, които биха могли да повлияят в ситуацията - развитието на военните действия в Украйна, състоянието на руската военна промишленост или пък мнението на Китай.
При всички положения обаче Ким ще иска да се възползва максимално много.