"Какво прави днес на работа?"
За много от нас този въпрос би предизвикал изпуфтяване и описване на неща като: "Бях в една среща три часа" или "Имах много call-ове".
Когато обаче попитам Росица Гърджелийска същото, получавам отговори от типа на: "Втори ден правя едно лице, че кожата нещо не ми харесваше, но най-накрая стана истинска!", или "Правя един пропукан лед, който обаче не трябва да изглежда твърде бял, а ми се струва твърде бял".
Веднъж по време на курса по френски, който посещавахме заедно, трябваше да опише с прости думи работата си и тя каза: "Ако във филма една сграда се взриви, ние не взривяваме наистина сградата, но правим така, че да изглежда сякаш е взривена и хвърчат тухли".
Росица Гърджелийска е човек с безброй таланти - готви невероятно и известно време поддържаше блог с рецепти и пътеписи, фен е на конната езда, а преди няколко години почти стана инструктор по йога. Илюстрирала е детска книга, правила е корица на стихосбирка и в свободното си време пише чудесни хорър разкази.
Извън тези занимания професионално е художник, специалист по визуални ефекти и от години работи по големи филмови продукции като Hellboy 3, The Hitman's Bodyguard, London Has Fallen, а наскоро е била сред работещите по сериала на Paramount+ по култовата видеоигра Halo.
След като в продължение на няколко години се развива в Worldwide FX - едно от големите имена в киноцентър "Бояна", днес е част от екипа на международната компания ReDefine.
Завършила е бакалавърска степен по изящни и приложни изкуства и магистратура по компютърна анимация в Кентърбъри, Великобритания.
"След като завърших бакалавър, осъзнах, че няма как да си намеря работа с подобна специалност. Затова се огледах какво още бих могла да уча, което да ми даде повече възможности за развитие в бъдеще и поне малък шанс за работа. Така, заради любовта си към анимационните филмчета, се насочих към компютърната анимация", разказва Росица.
След шест години в английска среда, се връща в България, за да прави това, което обича - да рисува. Тя е художник в пълния смисъл на думата - докато филмовите ефекти създава на компютърен екран, личните си проекти изпипва по "класическия начин" - върху истински лист хартия, на ръка.
През 2021 г. беше първата ѝ самостоятелна изложба в София под псевдонима Little Inky Illustration - горски създания в необичайни комбинации.
Работата ѝ днес е свързана с развиване на външния вид на компютърно-генерирани същества или обекти, и създаването на текстура на предметите и образите, така че да изглеждат реалистични. Звучи забавно, почти като игра, но е свързано не само с талант, а и с познания в много различни области. "Трябваше да уча повече физика в училище", казва Роси полу на шега.
Преди няколко години открива, че успява да се концентрира по-добре, когато работи или рисува, ако слуша аудиокниги.
"Невинаги мога да слушам, докато работя, само когато правя определени неща. Например при текстурирането, или когато рисувам, е дори задължително да слушам книга, защото иначе не мога да се съсредоточа достатъчно и съм напълно неспособна да си свърша работата".
Започва почти случайно - заради желанието си да препрочете отново любима книга на Робин Хоб - псевдоним, с който става популярна фентъзи авторката Маргарет Астрид Линдхолм. Тъй като обаче няма много свободно време, а вечер често заспива още с желанието да почете, започва да слуша, докато рисува.
Така открива стрийминг услугата за аудиокниги Storytel и смята, че дори е сред първите абонати на платформата в България.
"За мен е като четенето. Не мога да кажа: изслушала съм еди-коя си книга, казвам "прочела", разказва Роси. Тя запомня по-добре, когато слуша, отколкото когато чете. "Много се потапям в книгата. Самите актьори допринасят за това", допълва. Например много ѝ е харесало да слуша в Storytel книгите за Хари Потър на английски заради озвучаването на Стивън Фрай и начина, по който придава образ на героите чрез гласа си.
"Има някои актьори, които четат така изразително, че когато започне пряка реч, веднага знаеш това кой герой е, и е страхотно. Всичко придобива глас и настроение в главата ми. Наистина се потапям в историята. Представям си всичко много по-добре", разказва Роси.
Тя непрекъснато препоръчва слушането на аудиокниги на хората наоколо и споделя, че майка ѝ например вече прави всичко, докато слуша. "Сигурно е изслушала повече книги и от мен!"
За нея Storytel е възможност да стигне до заглавия, за които трудно е успявала да намери време. "Най-големият ми проблем е, че чета вечер, когато си легна, и заспивам на третото изречение. Съответно - много бавно чета книгите. Сега съм изслушала над 1000 часа".
Последното ѝ откритие в света на аудиокнигите е "451 градуса по Фаренхайт" от Рей Бредбъри - още едно заглавие, което отдавна се кани да прочете, без да успее да намери време. Казва, че актьорът Димитър Николов чете книгата така, че да те накара да го слушаш до края. "Нея изслушах, докато рисувах последната си картина", разказва Роси.
И ако всичко това звучи лежерно, всъщност работата ѝ е много изискваща. Казва, че сред най-големите ѝ предизвикателства професионално са бързоразвиващите се технологии. Смята също, че е важно и да имаш добри комуникационни умения и да намираш общ език с хората, без значение от тяхната биография.
Ако се замисли дали можеше да се занимава със същото, ако беше останала в Англия, категорична е, че едва ли би било възможно. Казва, че там конкуренцията е по-голяма и не е ясно колко време е щяло да ѝ отнеме намирането на работа. Затова е доволна, че се е върнала обратно в България.
А къде може да гледате нейни ефекти, рисувани под звука на аудиокнигите? Тъй като всичко в работата ѝ е екипно дело, трудно е да се каже, но все пак си пуснете шести и седми епизод на Halo.
Ако пък и вие си търсите вдъхновение за книги, които да слушате, докато работите или пътувате през лятото, то в Storytel може да откриете чудесни препоръки.
Сред акцентите през юли са и "Времеубежище" на Георги Господинов, "Всичко е прецакано" на Марк Менсън, "Оргазъм за ушите", "До дъно" на Анна Пеева, както и "Аз преди теб" на Джоджо Мойс. С други думи, разнообразието от жанрове е налице.