Властите в Италия са задържали двама души - висш служител от Военноморския флот на страната и руски военен от посолството на Русия в Рим - за шпионаж, съобщава в. "Република".
Двамата са задържани по време на среща, на която италианският капитан е предавал секретна информация на руския военен. На местопрестъплението са открити документи, съдържащи класифицирана информация, и пари, които капитанът е щял да получи в замяна на секретните документи.
В момента прокуратурата на Италия изяснява юридическата ситуация с руския военен предвид дипломатическия му статут.
От в. "Република" отбелязват, че случаят показва тежко изтичане наданни в посока Кремъл, като Италия се оказва поредната мишена на новата руска офанзивна стратегия.
Вестникът напомня още, че през последните години действията на Москва спрямо Рим са насочени към делегитимизиране на италианското правителство, осъществяване на кампании за дезинформация, а сега вече и към открито враждебна инициатива, каквато е шпионажът.
Арестът на двамата заподозрени за шпионаж е следствие на месеци на продължително разследване. Засега италианските власти не изнасят самоличността на задържаните лица. Според италианската преса има възможност причините за държавната измяна да са от икономически характер.
От "Република" посочват, че подобен случай няма прецедент в най-новата история на Италия, като последната операция за шпионаж в страната е от 1989 г., преди падането на Берлинската стената. Тя се е отнасяла до плановете на Варшавския договор за кражба на документи относно производството на оръжия и бронирани превозни средства, както и такива, свързани комуникационна система на НАТО.
Тогава са издадени заповеди за арест на петима души, включително двама предполагаеми агенти на КГБ и един от българското разузнаване. Те обаче са се укрили в София, успявайки да избегнат ареста, напомнят от италианската преса.
Случаят сега обаче идва на фона на арестите у нас за шпионаж в полза на Русия, при които 6 души бяха задържани за организирана група за изнасяне на класифицирана информация, включително такава за ЕС и НАТО, в полза на чужда държава. Двама руски дипломати бяха определени от българските власти за персона нон грата във връзка с този случай.