Водата в чешмите в цялата община Карлово продължава да е негодна за пиене и готвене, където вече е пусната, а употребата ѝ е позволена само за битови нужди, съобщава БНР.
Към момента електрозахранването е възстановено почти навсякъде, докато екипи на ВиК работят за възстановяване на водоснабдяването в общината.
Ивайло Гагов, координатор на кризисния щаб в Каравелово, обяснява, че все още има къщи и дворове за разчистване, но за да се изрине калта, е нужна малогабаритна техника, особено в следващите дни.
"Да може да изравнява дворовете, да избутва настрани багажите на хората, които са, да ги изкара вънка по улиците, и тогава вече да ги качат в самосвалите, за да се извози всичко извън селото, за да могат да станат проходими улиците. Това ни е най-важното", обяснява Гагов.
Ситуацията в другото сериозно пострадало от наводненията село - Богдан, също е подобна. Кметът Христо Иванов коментира, че в момента има нужда от повече малки бобкати и средни комбинирани машини.
"Проблем, който се очертава като най-сериозен, това ще бъдат големите и тежки аварии на ВиК-мрежата. Работят усилено работниците на ВиК, но просто проблемите са много и изключително сериозни".
В третото най-пострадало от наводненията село - Слатина, също има нужда от тежки машини.
По думите на кмета Петър Делков, все още има четири къщи, които се наводняват, заради високото ниво на реката. Възобновено е водоподаването в долния край на селото, но дори там тя е негодна за пиене.
Продължават усилията за разчистването и укрепването на речните корита. На някои места наносите достигат до 4 метра височина и ако не бъдат отстранени има опасност при нов проливен дъжд, селата отново да бъдат наводнени, каза Делков.
Предстои масирана дезинфекция на улици, обществени сгради и частни дворове, за да не се допусне разпространение на заразни болести.