Испания е европейски шампион с гол на резерва! Мъката на Англия няма край

Испания е европейски шампион с гол на резерва! Мъката на Англия няма край Снимка: Getty Images

Испания е европейски шампион за рекорден четвърти път!

Тимът на Луис де ла Фуенте спечели Евро 2024 с емоционална победа с 2:1 над Англия във финала в Берлин.

Всички голове паднаха през второто полувреме, а автор на победното попадение в 86-ата минута стана златната резерва Микел Оярсабал.

Преди това Нико Уилямс даде преднина на своите веднага след почивката, а Коул Палмър изравни за "трите лъва".

Като цяло, Испания надигра съперника си и в този мач и отново доказа, че е най-силният тим на това първенство.

"Ла фурия роха" вече е еднолично начело по европейски титли (4) и оставя зад себе си Германия с 3.

Мъките на Англия продължават и тимът губи втори пореден европейски финал, остава и без европейска титла в цялата си история.

През първото полувреме чисти положения липсваха и преобладаваше тактическият сблъсък.

И двата отбора играеха доста внимателно и концентрирано, а през повечето време Англия отстъпи топката на съперника.

Испания беше по-активният тим, но се сблъска със здравата английска отбрана.

Точен удар към някоя от двете врати видяхме едва в добавеното време на първата част, когато Фил Фоудън стреля след статично положение, но Унай Симон улови.

На почивката испанците направиха принудителна смяна и водещият халф Родри трябваше да напусне игра.

Англия обаче се оказа отборът, който влезе разколебано във втората част.

Още в 47-ата минута Ламин Ямал получи една добра топка, напредна и пусна вляво, където непокритият Нико Уилямс веднага стреля с левия крак и порази далечния ъгъл - 1:0 за Испания.

Последваха тежки минути за "трите лъва", в които испанците пропуснаха да решат окончателно мача с втори гол.

Удар на Мората беше блокиран, после Пикфорд спаси изстрел на Ямал. Междувременно Гарет Саутгейт извади капитана Хари Кейн и го замени с Оли Уоткинс.

В 73-тата минута Англия успя да организира перфектна контраатака, Букайо Сака проби отдясно, а Белингам отклони към Коул Палмър.

Футболистът на Челси, който се беше появил малко по-рано на терена, отправи премерен удар в далечния ъгъл от 16-17 метра и изравни - 1:1.

Импулсът в играта на Англия обаче продължи кратко и скоро Испания отново натисна.

Стигна се до ново спасяване на Пикфорд срещу Ламин Ямал, но в 86-ата минута вратарят вече нямаше какво да направи.

Тогава Марк Кукурея пусна перфектно прострелно подаване отляво, а резервата Микел Оярсабал засече във вратата за 2:1.

В 90-ата минута дойде златният шанс на Англия да изравни, но Дани Олмо предотврати сигурен гол, изчиствайки с глава от голлинията.

След последния съдийски сигнал Ямал прибра наградата за най-добър играч на първенството, а Родри беше определен за футболист №1 на Евро 2024.