1. Давид Вия (от Валенсия в Барселона) - 40 милиона евро
Най-голямата сделка до момента. Голмайсторът на последното европейско и последното световно първенство несъмнено ще придаде допълнителна класа в и без това експлозивното нападение на Барса. Вия е и безспорният фаворит за наградата „Пичичи" за голмайстор на Примера дивисион.
2. Маруан Шамак (от Бордо в Арсенал) - свободен
Типичното за Арсен Венгер небляскаво попълнение има потенциал да се окаже изключително важен играч за новия си клуб. Мароканецът ще донесе така необходимата мощ във въздуха и заедно с Робин ван Перси ще тероризира противниковите защитници през новия сезон.
3. Яя Туре (от Барселона в Манчестър Сити) - 29 млн. евро
Сити дадоха много пари, за да добавят още физическа сила във вече доста здравата си средна линия. Плюс за адаптацията на Яя е, че в Манчестър ще е съотборник с брат си Коло.
4. Симон Кяер (от Палермо във Волфсбург) - 14 млн. евро
Немският клуб надви колоси като Милан, Манчестър Юнайтед и Ливърпул в борбата за подписа на талантливия датски национал, от когото се очаква да се превърне в най-добрия защитник в Бундеслигата.
5. Рикардо Карвальо (от Челси в Реал Мадрид) - 8 млн. евро
Този трансфер не е така шумен, както може да се очаква от Реал и Челси, но привличането на 32-годишният бранител бе жизнено важно за „белите", защото се очаква да допринесе значително за сигурността на отбора с безценния си опит.
6. Марио Балотели (от Интер в Манчестър Сити) - 30 млн. евро
Определено най-дълго проточилата се трансферна сапунена опера това лято, която се увенча с успех. След седмици на преговори двата клуба и играчът се разбраха. Така „Супер Марио" дочака мечтаното събиране със своя ментор Роберто Манчини.
7. Месут Йозил (от Вердер в Реал Мадрид) - 15 млн. евро
Една от звездите на Мондиал 2010 можеше да напусне клуба си без пари следващото лято, така че от Реал не бяха в настроение да се борят за подписа му с конкуренти по цяла Европа и трансферът се осъществи в рамките на само четири дни без много пазарлък.
8. Милош Красич (от ЦСКА Москва в Ювентус) - 15 млн. евро
Подобно на доста други трансфери с участието на Ювентус това лято, сделката за Красич се проточи в продължение на няколко месеца. Талантливият сръбски национал искаше да отиде само и единствено там, но двата клуба дълго спориха за цената, преди да се разберат.
9. Давид Силва (от Валенсия в Манчестър Сити) - 30,2 млн. евро
Офанзивният халф си взе хитрината и находчивостта и ги занесе в Манчестър. Той почти не игра на световното първенство, но ще се опита да оправдае високата си цена, помагайки на „гражданите" поне да се класират в Шампионската лига.
10. Лоа Реми (от Ница в Олимпик Марсилия) - 15 млн. евро
Очакваше се един от най-следените от скаутите млади нападатели в Европа да премине в отбор от Висшата лига на Англия. 23-годишният Реми обаче реши да остане у дома във Франция и облече екипа на шампиона Олимпик (Марсилия), като дори лекият му сърдечен проблем не възпрепятства трансфера.
11. Рамиреш (от Бенфика в Челси) - 22 млн. евро
Още една от летните саги. След дълга битка „сините от Лондон" подписаха с перспективния бразилец, който може еднакво добре да играе и в средата на терена, и като бек.
12. Стивън Айрлънд (от Манчестър Сити в Астън Вила) - 9,8 млн. евро
24-годишният ирландски национал бе използван като разменна монета за преминаването на Джеймс Милнър от Вила в Сити, като общата стойност бе 27 милиона евро, а Айрлънд бе оценен на малко по-малко от 10. При всички положения бирмингамският клуб може да е по-доволен от сделката.
13. Адриано Корея (от Севиля в Барселона) - 9 млн. евро + още 4 при добри изяви
Дребничкият бразилец, който може да играе на всички постове от лявата страна, ще се присъедини към бившия си съотборник Дани Алвеш, за когото може да се каже същото, но отдясно.
14. Анхел ди Мария (от Бенфика в Реал Мадрид) - 25 млн. евро
Младото аржентинско крило беше първата покупка на Жозе Моуриньо, откакто е начело на Реал (Мадрид). Целта на този ход бе очевидна - засилване на действията по фланговете. Той си остана и най-скъпият трансфер на кралския клуб това лято и очакванията към него са големи.
15. Хавиер Ернандес (от Гуадалахара в Манчестър Юнайтед) - 9,7 млн. евро
„Грахчето" („Чичарито") показа на световното в ЮАР защо го е привлякъл сър Алекс Фъргюсън. Със сигурност бързият и умеещ да бележи нападател е отлична инвестиция на шотландеца.
16. Карлуш Едуардо (от Хофенхайм в Рубин) - 20 млн. евро
Руските клубове продължават да показват финансова мощ и плащането на тази огромна сума от страна на Рубин за обещаващия, но все още неизвестен плеймейкър на Хофенхайм, е доказателство за това.
17. Джо Коул (от Челси в Ливърпул) - свободен трансфер
Талантливият халф ще даде всичко от себе си, за да докаже, че незаслужено бе пренебрегван в националния отбор по време на Мондиал 2010, както и в Челси, където го обявиха за излишен. Ненужният при „сините" Коул може да се окаже безценен за „червените".
18. Педро Леон (от Хетафе в Реал Мадрид) - 10 млн. евро
След като помогна за шестото място на скромния Хетафе и да се класира за евротурнирите, крилото остана в Мадрид, подписвайки с големия Реал. Тези, които още не го познават, вероятно ще го видят да показва с бялата фланелка уникалния си дрибъл.
19. Александър Коларов (от Лацио в Манчестър Сити) - 19,3 млн. евро
Пробивите на сръбския бек по фланга ще липсват на верните тифози на Лацио, но се очаква той бързо да започне да радва с изявите си феновете на Сити.
20. Ернанеш (от Сао Пауло в Лацио) - 10 млн. евро
25-годишният полузащитник, който прекара цялата си досегашна кариера в Сао Пауло, бе цел и за водещите отбори в Италия Интер, Милан и Ювентус. Лацио обаче бяха най-настоятелни за подписа му и първи извадиха исканите 10 милиона.