Родният град на гения Лионел Меси се е превърнал в наркоимперия, подобна на тази на Пабло Ескобар. Бандитите са безмилостни и вече дори посегнаха на близките на футболната икона.
В началото на март неизвестни стреляха по металните врати на супермаркет в града, собственост на тъста на Меси - Хосе Рокуцо. Престъпниците оставиха и бележка, на която пишеше: "Меси, чакаме те. Явкин (кметът на Росарио - бел. ред.) също е част от търговията на наркотици, така че няма кой да се застъпи за теб."
Посланието бе написано с големи букви върху картон, захвърлен пред вратата на магазина, след като двамата стрелци отпрашиха с мотор.
Росарио е основен хъб за дистрибуция на наркотици, хората се притесняват да излизат от домовете си
Меси неведнъж е коментирал възможността да се завърне в родния град и да приключи кариерата си, обличайки отново екипа на Нюелс Олд Бойс. С напредване на времето обаче това изглежда все по-невъзможно.
"Не искам да напускам Барса. Мечтая да играя в Нюелс, но не знам дали ще се случи - каза капитанът на Аржентина пред Tyc Sports още през 2018-а.- Когато си играя с Тиаго и му кажа, че трябва да пътуваме някъде, той не е доволен. Когато прекараме месец в Аржентина, иска да се връщаме, за да бъде с приятелите си."
Желанието у Меси е налице, поне на думи, но аржентинецът трябва да се съобразява с множество от фактори, основният от които е сигурността на семейството му. Преди стотици години Росарио е било основно пристанище за търговия със зърно. В днешно време градът отново е "гара разпределителна", но най-търгуваната стока вече е кокаинът, който се отглежда в Боливия и пакетира в Парагвай.
Ситуацията в града с население от почти един милион души в последните десетилетия е подобна на тази от филм за Пабло Ескобар - полетата в покрайнините на града са постоянно "бомбардирани" с пакети с бях прах, спускани от тайни самолети. Впоследствие те биват прибирани от "правилните хора" и разпределяни по веригата.
Бизнесът продължава да процъфтява, а придружаващите го престъпления стават все по-брутални. В Росарио има пет пъти по-голям шанс да те убият в сравнение със средното за Аржентина. Заради това и все по-малко хора рискуват да напускат домовете си след залез слънце.
Само през миналата година на територията на града са арестувани над две хиляди души по обвинения за притежание на наркотици, а от началото на 2023-та мафията в Росарио вече е затрила най-малко 65 души.
През февруари 28-годишният учител по музика - Лоренцо Алтамирано, бе отвлечен, докато се прибирал след репетиция с бандата си "Bombas de Rabia" ("Яростните бомби" - буквален превод от испански). Късно вечерта кола се приближава, спира до него, качва го вътре и отпрашва в неизвестна посока. Няколко часа по-късно тялото му е намерено на входа на стадиона на Нюелс Олд Бойс, който носи името на легендарния Марсело Биелса.
Алтамирано няма никаква връзка с наркокартелите, просто се е озовал на грешното място в неподходящото време. Една от местните мафиотски групировки го използва, за да остави послание към местната общност и властите. Към тялото на музиканта е прикрепена бележка, която гласи: "Тук властта сме ние. Не го забравяйте."
За съжаление, това е истината. Бандите се вихрят безнаказано, а местнтие сили не могат да им противодействат, както призна и вътрешният министър Анибал Фернандес.
Инцидентът с магазина на родителите на Антонела Рокуцо и бележката за Меси е много подобна с тази на Алтамирано. Бандидите не заплашват директно Лео, но използват известността му, за да покажат не само на Аржентина, но и на целия свят, че мафията управлява Росарио и борбата срещу нея е безсмислена.
След атаката по магазина на семейство Рокуцо кметът на града - Пабло Явкин, обяви, че е поискал от президента Алберто Фернандес допълнителни средства за борба с наркобосовете.
Меси не коментира инцидента, но не е трудно да си представим колко ужасен е бил както той, така и Антонела. Лео напусна Росарио още през 2000 г., когато бе само на 13, но родният му град все още е близък до сърцето му. Хосе Мария Мингея, който води в Барселона не само Меси, но Диего Марадона и Христо Стоичков, отбелязва: "Той дори не говори аржентински, а използва диалекта, на който говорят в Росарио."
Футболистът се прибира всяка година в родния си град - разбира се, не в квартала, в който е отраснал, а отсяда в богаташката част на крада. Но да мислим, че някога Меси ще се завърне да живее в Росарио или дори само временно, колкото да приключи кариерата си там, е пресилено.
Без значение колко силна е връзката с родителите му и родното място, на практика, Лео е израснал в Европа и мисленето му е различно от това на южноамериканците. В допълнение, на няколко пъти в последните години самият той признава, че след като сложи край на футболната си кариера, ще се прибере да живее в Барселона, която от години нарича свой дом.
Президентът на Аржентина Алберто Фернандес обеща, че ще изпрати 1400 допълнителни войници, които да се справят с наркомафията в Росарио. Но основният проблем не е броят на войниците, които ще се борят с престъпниците на терен, а цялостната катастрофа в страната.
Според последното проучване на "Transparency International" Аржентина е дори по-корумпирана от България. Страната се нарежда на 94-то място от общо 180, докато България е с цели 22 места по-напред (колкото по-назад в класацията си, толкова по-неработещи са институциите ти в борбата с корупцията - бел. ред.).
Представете си сега как Меси ще се избере да живее в подобна държава пред опцията да се върне трайно в Барселона, където също ще бъде третиран като божество.
Дори кметът на Росарио не може да обещае сигурност за жителите си: "Съмнявам се във всеки, дори в тези, които трябва да ни пазят. В продължение на дълги години федералните власти не чуват нашите молби. Не изключвам възможността мафията да се е сраснала с държавата - нямам друго обяснение за бездействието."