Мбапе и Гризман вкараха, Франция съсипа Нидерландия

Мбапе и Гризман вкараха, Франция съсипа Нидерландия Снимка: Getty Images

Франция потегли с победа с 4:0 срещу Нидерландия в квалификациите за Евро 2024. Новият капитан на "петлите" Килиан Мбапе отбеляза първия си мач с капитанската лента с цели две попадения.

Възпитаниците на Дидие Дешан не оставиха никакви шансове на другия фаворит за първите две места в Група В и зарадваха феновете на "Стад дьо Франс" с достатъчно изразителен успех срещу елитен съперник.

Антоан Гризман вкара "гол от съблекалнята" още във втората минута. Мбапе поднесе топката за Гризу, който от около десетина метра "простреля" Силесен.

Шест минути по-късно кошмарна грешка на холандския вратар при центриране от фаул подари топката на Дайо Упамекано, който отблизо вкара за 2:0.

С първия си гол в мача Мбапе направи резултата класически. В 21-вата минута Орелиен Чуамени пусна перфектен извеждащ пас, Коло Муани пропусна топката за Мбапе, който излезе на перфектна позиция и матира Силесен за трети път.

Крайното 4:0 капитанът на "петлите" оформи две минути преди края. След самостоятелна акция Мбапе влезе една-две крачки в наказателното поле и с нов мощен шут по диагонала превърна загубата на Нидерландия в разгромна.

Това бяха попадения №37 и №38 за Мбапе, който вече подгони рекорда на Оливие Жиру. По време на Мондиал 2022 Жиру изпревари Тиери Анри и вече той е топ реализаторът на Франция с 53 гола, но Мбапе е вече само на 15 зад него. А още е само на 24 г...

В добавеното време "оранжевите" получиха шанс да изпълняват дузпа, но Майк Менян спаси както удара от бялата точка на Мемфис Депай, така и добавката му, за да запази мрежата си чиста.

Така Франция взе първи три точки по пътя към Германия 2024 и оглави групата. Втори е Гърция, също с три точки, след победата си над Гибралтар с 3:0. Петият отбор в групата е Ейре, който е домакин на "петлите" след три дни в първия си мач от евроквалификациите.