Той е близък приятел на Жозе Моуриньо и е смятан за един от най-добрите, ако не и най-добрия, скаут в света. В последните ггодини Луис Кампос осъществи трансфери за над един милиард евро, бе сред основните фигури при възраждането на Монако и помогна на Лил да се измъкне от най-страшната финансова криза в историята на клуба.
Името му постоянно се свързва с най-големите отбори в света. Барселона, Манчестър Юнайтед, Тотнъм, Милан, ПСЖ. Но поне засега португалецът остава, като че ли, под радара за не толкова запознатите с изкуството на скаутинга и на трансферния пазар.
Луис е роден в северната част на Португалия, в крайбрежното селце Фау, в което живеят не повече от три хиляди души. Като дете обича да играе футбол, но така и не успява като професионалист. Насочва се към образованието си и завършва в университета в Порто, където учи и самият Моуриньо.
Съчетава ученето си с работа като треньор на младежи в Еспосенде. След като завършва, получава работа като специалист по физическа подготовка в Ешпиньо в Лейрия. Постепенно се изкачва до позицията на помощник-треньор, а след това и на треньор, като какъвто дебютира на само 27.
Като треньор, Кампос изповядва атакуващ стил на игра, съобразявайки се с техниката на играчите, като желае тимът му да владее топката. Запазва философията си дори в мачове срещу по-качествени отбори. Когато е начело на Жил Висенте, спира поредицата от 27 мача без поражение на Порто на Моуриньо.
Но стилът му на игра и ръководене на отборите не водят до успехи навсякъде. Дори обратното. Кампос често сменя отборите, като на няколко пъти изпада от елитната дивизия на Португалия. Местните медии заклеймяват всеки следващ негов отбор и го обричат на провал, като в повечето случаи са напълно прави.
Затова през 2005-а Луис напуска футбола и отваря ресторант в Еспосенде. Междувременно преподава в частно училище. "В продължение на двайсетте ми години във футбола хората станаха по-неприятни - споделя впоследствие португалецът. - Качеството на футбола се повиши, но това на хората падна."
Но през юли 2012-а прави изненадващото си завръщане в най-великата игра. Тогава получава работа като скаут в звеното на Реал Мадрид. "Реал ме взе не защото имам сини очи и изглеждам добре. Жозе Моуриньо осъзна, че аз съм достатъчно компетентен да работя с него."
Луис се изказва ласкаво и за Моуриньо: "Жозе ми е като брат. Той е страхотен човек и най-добрият треньор в света. Най-хубавото нещо, което ми се е случвало в кариерата, е възможността да работя с него. Благодарение на него разбрах колко важна е дисциплината. В Реал Мадрид видях как великите футболисти се отличават от обикновените."
Кампос прави истинска революция в скаутското звено на "кралете". Модернизира напълно подхода и заменя папките и тефтерите с лаптопи и таблети. Всичко вече се води на електронен носител. Въпреки че е любител на технологиите и на статистическите показатели, Кампос не би привлекъл футболист, без да го гледа на живо: "Наблюдението на живо е фундаментално. Мога да си направя изводи за един футболист дори от начина, по който тренира, от изражението на лицето му, когато влиза като резерва. Характерът е най-важното качество, когато търсиш нова звезда."
А що се отнася до нови звезди, Луис твърди, че знае кой ще бъде наследникът на Кристиано Роналдо: "За първи път видях Мемфис Депай, когато беше още на 16. Направи ми изключително впечатление. Още тогава изпратих съобщение на Кристиано Роналдо, в което му казах, че вече съм намерил неговия наследник."
Не се задържа много на "Сантяго Бернабеу" и само след около година замина за Монако.
"През 2013-а напуснах отбора на Моуриньо и пристигнах в Монако по покана на спортния директор Вадим Василев - споделя Кампос в интервю за Yahoo Sports. - Клубът тъкмо се бе завърнал в Лига 1. Проектът изискваше сериозни финансови инвестиции, с които бяха привлечени Радамел Фалкао, Хамес Родригес и Жоао Моутиньо.
От мен се очакваше да преустроя клуба така, че да бъде готов за Лига 1. Трябваше да направим пълен ремонт на мениджмънта, треньорския и медицинския щаб. Въведохме и нова система за скаутинг и развихме своя методология за събиране на информация за противниците ни."
В Монако Кампос създава изключителна структура, благодарение на която от новак през 2013-а клубът се превърна в шампион в рамките на само четири години. Португалецът работи като кондиционен треньор, помощник-треньор и отговаря за детско-юношеската школа. Вади Василев обяснява важността му за новия проект на Монако: "Той е свързващото звено между мениджмънта и персонала. Луис е изключително компетентен и може да заема различни роли в клуба."
Още в първия сезон след завръщането си в елита Монако завърши на второ място, само зад шампиона ПСЖ, и така си заслужи участие в Шампионската лига. Ако дотогава някой се е съмнявал в тандема Василев - Кампос, то след това скептиците напълно изчезнаха. Президентът Дмитрий Риболовлев обаче врътна кранчето и реши, че клубът може да се самоиздържа.
Така "монегаските" отново смениха стратегията и изработиха план за привличането на най-добрите таланти в света. Разчита се на "дарбата", както я определят запознати, на Луис в това. Благодарение на нея, Монако събира шампионския си отбор, който ще вдигне титлата през 2017-а, след което той ще бъде почти напълно разпродаден.
Кампос открива Фабиньо на детски турнир в Сао Пауло. Марсиал е спазарен, след като на Луис са му достатъчни само осем минути игра за Лион, за да бъде удовлетворен от качествата му. Бернардо Силва е взет от Бенфика още преди да е направил професионалния си дебют въпреки опитите Кампос да бъде убеден, че младият талант няма физиката да играе в Лига 1. Впоследствие всички се убедихме, че физиката далеч не е най-важната, а Бернардо доказа, че може да играе не само в Лига 1, но и във Висшата лига.
Кампос е един от хората, които успяват да задържат Мбапе в Монако: "Когато дойдох в Монако, Мбапе не беше доволен от позицията си. Семейството му искаше да смени отборите веднага. Затова веднага го взехме във втория отбор и в рамките на само два месеца той направи огромен скок в развитието си. По мое мнение, той ще стане най-добрият футболист в света."
Точно преди Монако да стане шампион Кампос напуска заради промяната на политиката. Португалецът не може да изостави принципите си на работа и през 2016-а се разделя с "монегаските". Приходите от откритите от него таланти обаче продължават да пълнят касата на клуба години след напускането му.
През 2017-а Кампос се събира с Марсело Биелса в Лил. Португалецът отново иска той да е човекът, който да отговаря за всички аспекти на клубната работа, но президентът Жерар Лопес разделя функциите между двамата: Биелса отговаря за състава, купуването и продажбата на играчите, докато Луис е натоварен с изготвяне на цялостна структура в клуба, като може да дава предложения за трансфери.
В резултат на това Лил похарчи 70 млн. евро на трансферния пазар, купи 24 играчи и се раздели с 27. 12 кръга след началото на сезона Биелса бе уволнен, а Лопес призна, че се е предоверил на модела на аржентинеца. Тогава цялата власт се прехвърля в ръцете на Кампос.
Както в Монако, така и в Лил португалецът започва да открива таланти, след което да ги продава за десетки милиони. По този начин се опитва да балансира бюджета на "песовете", които тогава се намират в сериозна финансова криза.
Сред сериозните продажби на Лил са тези на Никола Пепе в Арсенал за 80 млн. евро, на Виктор Осимен в Наполи за 70 млн. евро и на Рафаел Леао в Милан за 30 млн. евро. Междувременно Кампос открива и евтини ветерани като Жозе Фонте. Португалецът пристига в Лил от Китай, когато е на 35, и в последните години е сред топ централните защитници в Лига 1.
Но дори усилията на Кампос не успява да издърпа Лил от блатото. Клубът продължава да е затънал в сериозни дългове. Жерар Лопес не успя да върне заема от 225 млн. евро, който бе взел от JP Mоrgan, за да купи клуба. Така през декември 2020-а Лил стана собственост на инвеститори от люксембургската компания Мерлин Партнърс.
Кампос не се разбирал с новите собственици, а според медии във Франция португалецът вече няма нищо общо с клуба, който по време на пандемията от коронавирус и преди продажбата му бе заплашен от изпадане в Лига 2 заради лошото си финансово състояние.
Големият въпрос сега е накъде ще поеме Кампос. Възможностите пред него са безброй, но кой от големите би рискувал да положи цялата отговорност в негови ръце?